Що передбачає законопроєкт про мобілізацію, над яким досі працює парламент: пояснення Міноборони

27 березня 2024, 19:37
Читать новость на русском

Міністерство оборони оприлюднило пояснення щодо окремих положень законопроєкту №10449, який передбачає нововведення до мобілізації та підготовки. Зокрема, вік мобілізації змінюють, а в університетах запроваджують вишкіл.

Водночас важливо, що відповідна ініціатива, що стосується мобілізаційних процесів в Україні, пропонує визнати такі вікові рамки для мобілізації: від 25 до 60 років. А введення базової військового вишколу у вищих навчальних закладах планують уже з 2025 року.

Дивіться також Це вже на віки з таким сусідом, – генерал "Марсель" висловився про мобілізацію

Що важливо знати про ініціативу з номером 10449

Зміни стосуватимуться не лише потенційно мобілізованих, а й студентів. Вони зможуть здобути базові військові знання прямо під час навчання. Окремі категорії громадян будуть звільнені від цієї вимоги.

Законопроєкт також вводить поняття базової військової служби, яка замінить строкову службу і триватиме 5 місяців у мирний час та 3 місяці у воєнний. Це дозволить громадянам краще підготуватися до можливих викликів.

Особливістю ініціативи є те, що молодь з 18 років зможе самостійно обирати час для проходження базової військової служби. Це надасть більше гнучкості у плануванні особистого життя та кар'єри.

Важливим також є положення про те, що всі громадяни, які досягли 18 років, отримають відстрочку від мобілізації до моменту досягнення віку, визначеного для мобілізації. І це незалежно від того, чи пройшли вони військовий вишкіл, чи службу.


Що передбачає законопроєкт про мобілізацію та вишкіл / Інфографіка Міноборони України

Отже, головні зміни до мобілізаційного законодавства з відповідного законопроєкту можна підсумувати у такий спосіб:

  • вікові рамки мобілізації – від 25 до 60 років;
  • базовий військовий вишкіл – запровадження у вищих навчальних закладах з 2025 року;
  • базова військова служба – заміна строкової служби, тривалість 5 місяців у мирний час і 3 місяці у воєнний;
  • самостійний вибір часу служби – для громадян з 18 років;
  • відстрочка від мобілізації – для всіх громадян з 18 років до досягнення мобілізаційного віку.

Дивіться також Економічного бронювання не буде: правки про відстрочку за високу зарплату відхилили, – нардеп

Додамо, що наразі законопроєкт 10449 перебуває на стадії доопрацювання після першого читання. Нардепи голосують за поправки, які внесли до тексту ініціативи. Важливо, що за основу цей проєкт закону ухвалили ще 6 лютого 2024 року.