Зеленський підписав закон про мобілізацію засуджених: скільки вже погодилися піти на фронт

17 травня 2024, 15:31
Читать новость на русском

Володимир Зеленський підписав закон, який дозволяє деяким категоріям увʼязнених мобілізуватися до лав Збройних Cил України.

Раніше законопроєкт підтримали в другому читанні 279 парламентарів Верховної Ради. Про те, що Зеленський його підписав, стало відомо з картки законопроєкту №11079-1.

До теми Мобілізація засуджених: як це працюватиме та хто зможе служити

Кому з засуджених дозволили мобілізуватися

Підписаний Зеленським закон дав можливість залучити до військової служби тих, кому присудили обмеження або позбавлення волі за нетяжкими статтями.

Кого не мобілізуватимуть

Закон не дозволяє звільняти для мобілізації засуджених за умисне вбивство, зґвалтування, сексуальне насильство та злочини проти основ національної безпеки, а також корупціонерів. 

Як відбуватиметься мобілізація засуджених

Якщо засуджений хоче піти на службу, він повинен подати заяву до керівництва установи, де відбуває покарання. Далі людина повинна пройти ВЛК. Якщо громадянина визнають придатним, орган чи установа виконання покарань подають до суду клопотання про умовно-дострокове звільнення.

Якщо рішення суду буде позитивним, суд надішле ухвалу до відповідного ТЦК. Туди Нацгвардія доставить людину та передасть її для укладення контракту. Вже після цього засудженого, який підписав контракт про службу, відправлять до спеціалізованого підрозділу військової частини.

Однак важливо розуміти, що умовно-дострокове звільнення та вступ засуджених на службу не відбуватимуться швидко. Адже суди – завжди тривалий процес.

  • Заступниця міністра юстиції Олена Висоцька раніше розповіла, що у квітні серед ув'язнених провели опитування й 4,5 тисячі з них заявили, що хотіли б піти на службу. 
  • Крім цього, під час опитування людей не фільтрували за обвинуваченнями. Також до уваги не брався їхній стан здоров'я.
  • При цьому відкинули близько 4 тисяч засуджених, у яких діагностовано суспільно небезпечні хвороби на кшталт ВІЛ, гепатит чи туберкульоз.