Зеленський вніс до Ради законопроєкт щодо продовження мобілізації та воєнного стану
Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради ініціативу про продовження загальної мобілізації та воєнного стану. Як і в попередні рази, на 90 днів.
У п'ятницю, 5 лютого, про це стало відомо. Зазначимо, що термін дії воєнного стану та мобілізації закінчується в Україні 14 лютого 2024 року.
Дивіться також Квоти на цукор, м’ясо та яйця: чи продовжить ЄС безмитну торгівлю з Україною та на яких умовах
Продовження мобілізації в воєнного стану
Голова нашої держави пропонує продовжити і мобілізацію, і воєнний стан на 90 днів – тобто до 14 травня 2024 року.
Важливо, що це буде уже десяте продовження воєнного стану та загальної військової мобілізації на 90 днів від початку широкомасштабної війни 24 лютого 2022 року.
У всіх попередніх дев'яти випадках відповідні законопроєкти Верховна Рада ухвалювала за поданням глави держави:
- 24 лютого 2022 року;
- 15 березня 2022 року;
- 21 квітня 2022 року;
- 15 серпня 2022 року
- 16 листопада 2022 року;
- 7 лютого 2023 року;
- 2 травня 2023 року;
- 27 липня 2023 року;
- 8 листопада 2023 року.
Які перспективи видніються на горизонті
Нещодавно президент Зеленський заявив у контексті можливого звільнення Головнокомандувача Залужного, що розглядає зміну не просто людей, а напрямку керування державою. Про що саме йдеться – гарант не уточнив, але можна припустити, що це стосується таких питань як мобілізація, оборона та контрнаступ Збройних Сил.
Восени 2023 року генерал Валерій Залужний писав у колонці для The Economist про "глухий кут", у який заходить ця війна. В Офісі Президента тоді досить гостро відреагували на цей матеріал Головнокомандувача, натякаючи, що він їм не до душі. Водночас у нещодавньому інтерв'ю Зеленський таки визнав, що ситуація на землі таки справді зайшла в "глухий кут".
І Зеленський, і Залужний бачать проблему в недостатньому постачанні озброєння з боку західних партнерів. Водночас як стверджують аналітики, бачення шляхів розв'язання наявних проблем у Головнокомандувача і президента – різні. Скажімо, Генштаб має запит на додаткову мобілізацію 500 тисяч людей у той час, як президент не бачить в цьому потреби.
Крім того, теперішній голова розвідки Кирило Буданов, якому пророкують місце у кріслі Залужного, говорив про новий контрнаступ ЗСУ уже весною 2024 року. Ця заява дещо контрастує з меседжами від Генштабу про те, що наразі першочерговим завданням для наших бійців є займання та укріплення оборонних рубежів.