"Зеленський діє, як Янукович": чому Рада провалила виборчі законопроекти президента
Новообраний президент скликав позачергове засідання, аби парламентарі відмінили мажоритарку та знизили прохідний бар'єр. Утім, Рада різко і несподівано почала відстоювати відкриті виборчі списки, які так і не спромоглися проголосувати у другому читанні за останні півтора роки.
Депутати "Народного фронту" почали збирати підписи під скаргою до Конституційного суду – вимагали визнати незаконним указ президента Володимира Зеленського про розпуск парламенту.
Читайте також: Рада провалила зміни до виборчого законодавства: перша реакція Зеленського
Та і з самими законопроектами, які підготували в адміністрації президента, "щось пішло не так". Проте парламентарі зловтішаються.
Проте законопроект подали з порушеннями – в одному законі йшлося і про публічні закупівлі, і виборчу систему.
Депутати вже порівнюють Зеленського з Януковичем
Народні обранці показово на камери агресивно почали звинувачувати в усіх гріхах Володимира Зеленського, який тільки 3 дні виконує обов'язки голови держави.
Президент, який 2 дні тому клявся на вірність Конституції, топчеться по ній ногами. Неконституційні дії привели до кризи в воюючій країні, яка загрожує добробуту української сім'ї. Зеленський діє, як Янукович,
– заявив голова фракції "Радикальна партія" Олег Ляшко.
Зеленський хоче залишити закриті списки
Зеленський подав в Раду 2 пропозиції: скасувати тендерні закупівля для виборів та змінити виборчий кодекс – там зменшити прохідний бар'єр до 3% і ліквідувати мажоритарну систему. Залишити лише пропорційну, але закриту.
Хоча ще в інавгураційній промові наполягав на відкритих списках. Зараз його радники пояснюють, йшлося про виборчий кодекс, а не законопроект. А домовленостей з фракціями досягли мовляв про інше.
Дивіться відео: коротко про інавгурацію Володимира Зеленського
Хоча, з виступів голів фракцій складається враження, що під час вчорашніх консультацій взагалі ні про що не домовились. Більшість виступаючих, навіть група "Відродження", яку пов'язують з Ігорем Коломойським – проти внесених президентом ініціатив. І ратують за відкриті партійні списки, які, втім, вже кілька років самі ж не приймають.
Пропорційна система з закритими списками – це велика корупція. Ось що говорить нам громадськість, тому БПП не підтримує, ми маєм зосередитись на розгляді виборчого кодексу з відкритими списками,
– наголсив голова БПП Артур Герасимов.
Ще кілька місяців тому в найбільшій фракції парламенту говорили протилежне і усіляко від відкритих списків відбивались. Лояльно ставляться до президентських пропозицій лише в "Батьківщині" та "Самопомочі".
Читайте також: У Зеленського прокоментували провалене голосування його законопроектів у Раді
Ще минулого тижня в кулуарах депутати самі схилялися до того, щоб провести вибори саме за такою моделлю, яку запропонував Зеленський – скасувати мажоритарку, а списки лишити закритими. Але після двогодинних обговорень навіть не включили президентську ініціативу до порядку денного.
Тож на вибори 21 липня Верховна Рада йде за старою схемою. А працювати діюча Рада за законом має аж до того, поки не складуть присягу нові обранці.