Законопроект Зеленського про імпічмент з'явився на сайті ВРУ: що він передбачає
Президент України Володимир Зеленський зареєстрував на сайті Верховної Ради законопроект про особливу процедуру усунення президента з посту (імпічмент). У тексті законопроекту передбачено не лише процедуру імпічменту, а й процес формування тимчасової слідчої комісії. Хоча раніше Зеленський реєстрував їх як два окремі проекти законів.
Зеленський ще 29 травня подавав на розгляд попередньої Ради законопроект про імпічмент. Але тоді народні обранці навіть не змогли включити його до порядку денного сесії. Цей законопроект передбачав, що парламент може усунути президента з посади "в разі вчинення ним державної зради або іншого злочину".
Читайте також: У Зеленського пояснили сотні змін до Конституції
Зареєстрований президентом законопроект передбачає, що імпічмент є позасудовим конституційним процесом і може бути застосованим у випадку вчинення державної зради або іншого злочину. Імпічмент регулюватиметься, Конституцією України, регламентом Ради, цим та іншими законами України.
Підставою для ініціювання імпічменту є письмове подання, підписане більшістю народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України, підписи яких не відкликаються. Воно повинне містити правове обґрунтування необхідності створення тимчасової слідчої комісії.
Порядок оголошення імпічменту президенту України:
- подання Верховної Ради про вчинений президентом злочин;
- голосування Ради за оголошення початку процедури імпічменту і створення тимчасової комісії (необхідно 300 +1 голос);
- формування тимчасової слідчої комісїі;
- комісія проводить розслідування факту та обставин злочину;
- слідча комісія готує і подає до Ради висновки і пропозиції щодо проведеного розслідування;
- розгляд Радою висновків комісії за участі президента, голову та суддів КСУ, голів ВСУ та ГПУ і уповноважену ВРУ з прав людини;
- Рада голосує за подання висновків ТСК та результатів обговорення до ВСУ та КСУ (голосування таємне, потрібно 300 +1 голос);
- ВСУ та КСУ розглядають подання Верховної Ради;
- Рада ухвалює рішення про усунення президента з поста (голосування таємне, потрібно 338 і більше голосів);
- президент втрачає повноваження після оголошення про це голови парламенту.
До слова: Зеленський хоче підпорядкувати собі Нацгвардію
У випадку, якщо Верховна Рада не підтримає процедуру імпічменту президента, голова парламенту оголошує про припинення процедури та повноважень тимчасової слідчої комісії. Якщо оголошення процедури таки провалилося, голова Ради від імені парламенту просить вибачення у президента України.
Що таке імпічмент? Процедура притягнення до суду вищих посадовців держави. Результат імпічменту – як правило дострокове припинення повноважень президента або іншого посадовця та усунення його з посади.