Туреччину і Сирію сколихнули потужні землетруси – знищені будинки, багато жертв: все, що відомо

9 лютого 2023, 21:05
Читать новость на русском

У Туреччині та Сирії 6 лютого сталася низка надпотужних землетрусів. Вони спричинили величезні руйнування й тисячі жертв.

Все, що відомо про стихію, яка забрала життя десятків тисяч людей – читайте на 24 Каналі.

Важливо Кількість жертв землетрусів у Туреччині та Сирії зросла до понад 11 700

Що відомо про серію землетрусів

Вночі Туреччині сколихнув потужний землетрус магнітудою 7,4 поблизу Кахраманмараша неподалік від сирійського кордону на глибині 7 кілометрів. Ще 2 землетруси магнітудою 6,4 і 6,5 сталися у місті Газіантепі. Підземні поштовхи відчули приблизно о 04:17.

Масштаби руйнувань просто вражають. Через потужні підземні поштовхи тисячі будинків завалилися. У цей момент люди спали у своїх ліжках, тож врятуватися вдалося далеко не всім. Всі групи, особливо пошуково-рятувальні, були направлені в постраждалі регіони.

Уже в обідню пору, о 13:23, країну сколихнув ще один землетрус магнітудою 7,5 у Кахраманмараші. Після цих потужних землетрусів розпочалась серія афтершоків – землетрусів з меншою магнітудою.

Загалом внаслідок землетрусів у Туреччині постраждали 10 провінцій:

  • Газіантеп,
  • Кахраманмараш,
  • Хатай,
  • Османіє,
  • Адияман,
  • Малатья,
  • Шанлиурфа,
  • Адана,
  • Діярбакир,
  • Кіліс.

У кожній з цих провінцій на 3 місяці оголосили надзвичайний стан. 

Землетруси в Туреччині / Скриншот з сайту EMSC

Наслідки повторного землетрусу у Туреччині: відео

 

Землетруси в Туреччині 6 лютого / Скриншот з сайту EMSC

Поштовхи були відчутні також в Грузії, Ізраїлі, Лівані та на Кіпрі.


Радіус дії землетрусу / Фото Anadolu

Туреччину та Сирію продовжує "трусити"

Станом на 23:25 7 лютого, за даними Управління боротьби зі стихійними лихами та надзвичайними ситуаціями, у Туреччині та Сирії сталося 435 землетрусів, включно з найбільшою магнітудою 7,6 в Кахраманмараші.

Частота та сила афтершоків мають тенденцію до зниження. Однак, афтершоки магнітудою від 5,0 до 6,0 все ще ймовірні та несуть ризик додаткового руйнування споруд, пошкоджених внаслідок попереднього землетрусу.

Довідка. Афтершоки – окремі землетруси, які слідують за першим потужним землетрусом і генетично з ним пов'язані. Проте, поки вони не сильніші за початковий основний землетрус, до того часу вважаються афтершоками.

Наслідки землетрусу у Туреччині / Фото Anadolu

Що відбувалося на вулицях Туреччини після перших землетрусів: дивіться відео

Зверніть увагу! Президент Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що землетрус 6 лютого став найбільшим лихом у країні від 1939 року. Турецькі сейсмологи порівняли подію із землетрусом 1999 року. Тоді недалеко від Стамбула, в Ізміті, на узбережжі Мармурового моря стався найруйнівніший у Туреччині землетрус магнітудою 7,7. Загинули майже 17,5 тисячі осіб.

Додамо, що Туреччина розташована на вершині великих розломів, і її часто трясе від землетрусів.

У порту Іскендерун спалахнула пожежа

На жаль, після масштабних землетрусів спалахнула пожежа у порту Іскендерун. Він розташований у провінції Хатай. Підземні поштовхи стали причиною того, що контейнери збилися в купу. Пожежу, за словами очевидців, видно за кілька кілометрів. Контейнери не могли загасити майже добу, траплялися повторні вибухи.


Пожежа в порту / фото Anadolu Agency

Кількість жертв та постраждалих вражає

Станом на 20:50 9 лютого відомо, що в Туреччині землетруси забрали життя 17 134 осіб, як пише AlJazira, а в Сирії загинули щонайменше 3 317 осіб. Таким чином кількість загиблих зросла до 20 451 особи.

Крім того, у Туреччині відомо понад 64 тисячі постраждалих.


Звичайні люди допомагають розбирати завали у Туреччині / Фото з твіттеру FaiZa AnUm

Рятувальні операції тривають. 8 лютого стало відомо, що за 52 години після землетрусу у Туреччині витягли з-під завалів 8-річну дитину. Врятувати хлопчика вдалося у провінції Хатай. Світлина з ним уже встигла облетіти весь світ.


Рятувальники дістали з-під завалів 8-річного хлопчика / Фото Burak Kara

Яка ситуація в Сирії

Сотні будівель були зруйновані або пошкоджені в районах, контрольованих опозицією на півночі Сирії,  в яких проживає близько 4 мільйонів людей. Опозиційна Сирійська цивільна оборона описала ситуацію там як "катастрофічну", додавши, що цілі будівлі обвалилися, а люди опинилися в пастці під завалами.

Багато з них живуть у напівзруйнованих будинках з обмеженим медичним обслуговуванням.

У невеликому містечку Азмарін, яке утримують сирійські повстанці в горах біля турецького кордону, до лікарні привезли тіла кількох загиблих дітей, загорнуті в ковдри.

Землетрус, який відчувався навіть у єгипетському Каїрі, стався приблизно за 90 кілометрів від сирійського кордону, на північ від міста Газіантеп, столиці великої турецької провінції з населенням понад 2 мільйони людей.

Колишній глава відділу ООН з гуманітарних питань Марк Лоукок прокоментував ситуацію у Сирії. За його словами, райони, які найбільше постраждали від землетрусу, перебувають під контролем опозиції, якою керує Туреччина. Також він зауважив, що для того, щоб надати допомогу постраждалим у тих областях, необхідно буде отримати "мовчазну згоду" від Анкари.

Журналісти із Сирії повідомили, що під завалами врятували новонароджене немовля. Мати народила його під завалами, проте сама, на жаль, не вижила.

На допомогу вирушили українські рятувальники

На трагедію в Туреччині одразу відреагував Президент України Володимир Зеленський. Український лідер звернувся до лідера Туреччини Реджепа Ердогана і запропонував йому допомогу. Він висловив співчуття жителям Туреччини та сім'ям загиблих під час землетрусу. Також він побажав якнайшвидшого одужання всім постраждалим.

Майже 90 рятувальників та 10 пошуково-рятувальних собак вирушили до Туреччини та вранці 9 лютого приступили до роботи.

У ДСНС України розповіли, що в Антакья провінції Хатай розгорнули наметове містечко.

Українські рятувальники розпочали роботу у провінції Хатай / ДСНС України