Все, що відомо про стихію, яка забрала життя десятків тисяч людей – читайте на 24 Каналі.
Важливо Кількість жертв землетрусів у Туреччині та Сирії зросла до понад 11 700
Що відомо про серію землетрусів
Вночі Туреччині сколихнув потужний землетрус магнітудою 7,4 поблизу Кахраманмараша неподалік від сирійського кордону на глибині 7 кілометрів. Ще 2 землетруси магнітудою 6,4 і 6,5 сталися у місті Газіантепі. Підземні поштовхи відчули приблизно о 04:17.
Масштаби руйнувань просто вражають. Через потужні підземні поштовхи тисячі будинків завалилися. У цей момент люди спали у своїх ліжках, тож врятуватися вдалося далеко не всім. Всі групи, особливо пошуково-рятувальні, були направлені в постраждалі регіони.
Уже в обідню пору, о 13:23, країну сколихнув ще один землетрус магнітудою 7,5 у Кахраманмараші. Після цих потужних землетрусів розпочалась серія афтершоків – землетрусів з меншою магнітудою.
Загалом внаслідок землетрусів у Туреччині постраждали 10 провінцій:
- Газіантеп,
- Кахраманмараш,
- Хатай,
- Османіє,
- Адияман,
- Малатья,
- Шанлиурфа,
- Адана,
- Діярбакир,
- Кіліс.
У кожній з цих провінцій на 3 місяці оголосили надзвичайний стан.
Землетруси в Туреччині / Скриншот з сайту EMSC
Наслідки повторного землетрусу у Туреччині: відео
Землетруси в Туреччині 6 лютого / Скриншот з сайту EMSC
Поштовхи були відчутні також в Грузії, Ізраїлі, Лівані та на Кіпрі.
Радіус дії землетрусу / Фото Anadolu
Туреччину та Сирію продовжує "трусити"
Наслідки землетрусу у Туреччині / Фото Anadolu
Що відбувалося на вулицях Туреччини після перших землетрусів: дивіться відео
Додамо, що Туреччина розташована на вершині великих розломів, і її часто трясе від землетрусів.
У порту Іскендерун спалахнула пожежа
На жаль, після масштабних землетрусів спалахнула пожежа у порту Іскендерун. Він розташований у провінції Хатай. Підземні поштовхи стали причиною того, що контейнери збилися в купу. Пожежу, за словами очевидців, видно за кілька кілометрів. Контейнери не могли загасити майже добу, траплялися повторні вибухи.
Пожежа в порту / фото Anadolu Agency
Кількість жертв та постраждалих вражає
Станом на 20:50 9 лютого відомо, що в Туреччині землетруси забрали життя 17 134 осіб, як пише AlJazira, а в Сирії загинули щонайменше 3 317 осіб. Таким чином кількість загиблих зросла до 20 451 особи.
Крім того, у Туреччині відомо понад 64 тисячі постраждалих.
Звичайні люди допомагають розбирати завали у Туреччині / Фото з твіттеру FaiZa AnUm
Рятувальні операції тривають. 8 лютого стало відомо, що за 52 години після землетрусу у Туреччині витягли з-під завалів 8-річну дитину. Врятувати хлопчика вдалося у провінції Хатай. Світлина з ним уже встигла облетіти весь світ.
Рятувальники дістали з-під завалів 8-річного хлопчика / Фото Burak Kara
Яка ситуація в Сирії
Сотні будівель були зруйновані або пошкоджені в районах, контрольованих опозицією на півночі Сирії, в яких проживає близько 4 мільйонів людей. Опозиційна Сирійська цивільна оборона описала ситуацію там як "катастрофічну", додавши, що цілі будівлі обвалилися, а люди опинилися в пастці під завалами.
Багато з них живуть у напівзруйнованих будинках з обмеженим медичним обслуговуванням.
У невеликому містечку Азмарін, яке утримують сирійські повстанці в горах біля турецького кордону, до лікарні привезли тіла кількох загиблих дітей, загорнуті в ковдри.
Землетрус, який відчувався навіть у єгипетському Каїрі, стався приблизно за 90 кілометрів від сирійського кордону, на північ від міста Газіантеп, столиці великої турецької провінції з населенням понад 2 мільйони людей.
Колишній глава відділу ООН з гуманітарних питань Марк Лоукок прокоментував ситуацію у Сирії. За його словами, райони, які найбільше постраждали від землетрусу, перебувають під контролем опозиції, якою керує Туреччина. Також він зауважив, що для того, щоб надати допомогу постраждалим у тих областях, необхідно буде отримати "мовчазну згоду" від Анкари.
Журналісти із Сирії повідомили, що під завалами врятували новонароджене немовля. Мати народила його під завалами, проте сама, на жаль, не вижила.
На допомогу вирушили українські рятувальники
На трагедію в Туреччині одразу відреагував Президент України Володимир Зеленський. Український лідер звернувся до лідера Туреччини Реджепа Ердогана і запропонував йому допомогу. Він висловив співчуття жителям Туреччини та сім'ям загиблих під час землетрусу. Також він побажав якнайшвидшого одужання всім постраждалим.
Майже 90 рятувальників та 10 пошуково-рятувальних собак вирушили до Туреччини та вранці 9 лютого приступили до роботи.
У ДСНС України розповіли, що в Антакья провінції Хатай розгорнули наметове містечко.
Українські рятувальники розпочали роботу у провінції Хатай / ДСНС України
Станом на 20:40 9 лютого українські рятувальники обстежили понад пів сотні будинків та розібрали 32 завали. зараз пріоритетом є пошук тих, хто вишив після землетрусу, однак поки наші рятувальники ще нікого не знайшли.
Загалом на допомогу Туреччині вирушили 3 294 рятувальників інших країн, понад 70 країн звернулися із закликами допомогти і 14 з них фактично перебували на місцях.
Скільки українців постраждали внаслідок землетрусу
Станом на 17:30 7 лютого відомо, що четверо українців постраждали. Вони зазнали легких тілесних ушкоджень. Однак загрози для їхнього життя немає, госпіталізації вони не потребують. Постраждалі мають тимчасове житло та продукти.
Дипломати вже розшукали 38 наших громадян. Крім того, взаємодіють із турецькими рятувальними службами задля пошуку інших 19 українців, які не виходять на зв'язок.
Також повідомлялося що могли загинути двоє українців. Проте ця інформація не підтвердилась. На щастя, їх дістали з-під завалів будинку живими.
Станом на ранок 9 лютого є інформація про можливе перебування під завалами 5 громадян України. Крім того, ще одна українка була госпіталізована, зараз загроз її життю немає. На місце трагедії до південних районів Туреччини вирушили українські консули, які везуть ліки, теплий одяг та предмети першої необхідності.
Кількість жертв у Туреччині та Сирії може зрости у декілька разів, – ВООЗ
Всесвітньої організації охорони здоров'я попередила, що вважає, що жертв буде в рази більше, ніж зараз відомо. Зокрема старша співробітниця ВООЗ з надзвичайних ситуацій у Європі Кетрін Смоллвуд повідомила, що, за спостереженнями фахівців, початкові повідомлення про кількість загиблих та поранених значно зростають найближчими днями впродовж тижня.
Тому варто бути готовими до значно більших втрат. Крім того, через землетрус багато людей залишаються без даху над головою у холодних умовах. Це також значно збільшує небезпеку.
Масштабних руйнувань можна було уникнути
Заступник директора Інституту геофізики НАН Олександр Кендзера заявив, що 6 лютого у Туреччині могли уникнути настільки моторошних наслідків землетрусу. Цього можна було б досягнути, якби місцева влада підготувалася заздалегідь. Зокрема, віддавши вказівку щодо ефективного зведення будинків.
Землетруси, які трапляються у певних зонах, проявляються на конкретному майданчику практично однаково. Коли ми маємо інформацію, як буде коливатися майданчик у такому випадку, нам потрібно спроєктувати будинок, в якому не будуть виникати хвилі, які резонують із тими хвилями від вогнищ землетрусів,
– сказав Кендзера.
Якби у Туреччині побудували сейсмостійкі споруди, то таки вдалося уникнути б такої кількості руйнувань та жертв. Адже такі будівлі витримували б навіть сильні коливання.
Ердоган визнав помилки, а Асад шукає винних
9 лютого президент Туреччини Реджеп Ердоган вирушив до провінції Хатай, яка чи не найбільше постарждала від землетрусів. Турецький лідер визнав помилки влади у реагуванні на трагедію, але за його словами, причиною проблем була зимова погода та той факт, що в аеропорті Хаятая пошкоджена злітно-посадкова смуга – це все ускладнило прибуття необхідних служб.
Тим часом сирійський диктатор Башар Асад взявся шукати винних і "знайшов їх". Щоправда, у Європі та США. Представники диктатора заявили, що трагедію ускладнюють санкції США та ЄС, адже зараз не вистачає бульдозерів, кранів та нафти для боротьби з наслідками землетрусів через санкції.
7 лютого потужний землетрус дістався до Росії
Вранці 7 лютого російські ЗМІ повідомили, що поштовхи зафіксували біля Курильських островів. Мовиться про землетрус у Тихому океані – його глибина 42 кілометри, а магнітуда – 5,8.
Зауважимо, що Курильські острови – є частиною Сахалінської області Росії. Вони охоплюють 20 великих і понад 30 дрібних островів і поділяються на Велику Курильську гряду та Малу Курильську гряду.
8 лютого у Туреччині знову були землетруси
Підземні поштовхи сейсмологи зафіксували на південному сході країни. Землетруси сталися неподалік міста Адіаман. Як зазначають в Європейсько-середземноморському сейсмологічному центрі, поштовхи були магнітудою 5,4, а також 3,2, 3,4 та 4,8.
Наявна інформація свідчить про те, що зранку підземні поштовхи фіксували й у провінції Кахраманмараш. Нагадаємо, що вона найбільше постраждала від землетрусів 6 лютого. Цього ж разу магнітуда коливань сягала позначки 4,8 та 4,6.
А землетрус магнітудою 5,4 зафіксували 8 лютого о 13:11 за київським часом. Підземні поштовхи сталися на глибині 5 кілометрів. Виявили коливання на відстані 61 кілометр від Адіамана та 28 кілометрів від Гьольбаши.