Змова та шантаж: чому владна коаліція не голосує за обмеження імунітету "опоблоківців"?

17 жовтня 2018, 19:01
Читать новость на русском

Верховна Рада провалила голосування за зняття недоторканності з трьох представників "Опоблоку". В чому звинувачують екс-регіоналів і чому парламентарії не підтримали внесення ГПУ – далі в матеріалі 24 каналу.

Читайте також: Депутати і недоторканність: кого позбавили імунітету і де зараз опальні слуги народу

Владної коаліції не існує

16 жовтня Верховна Рада відмовилася дати згоду на притягнення до кримінальної відповідальності народних депутатів з фракції "Опозиційний блок" Дмитра Колєснікова та Олександра Вілкула. За обмеження імунітету Колєснікова проголосували 163 депутатів. Подання щодо Вілкула підтримали ще менше нардепів – 137.

В пропрезидентській коаліції пояснюють це тим, що парламентарі після свят (аж три дні – "24") не вийшли на своє безпосереднє місце роботи. По-перше, слабкий аргумент, оскільки 4 жовтня парламент так само не підтримав подання щодо зняття недоторканності з "опоблоківця" Сергія Дунаєва. По-друге, Луценко вже вдруге вносить подання на Колєснікова і Вілкула. А результат – той самий.


В парламенті і уряді готуються до виборів

За словами директора соціологічної служби "Український барометр" Віктора Небоженка, обмежити імунітет представників "Опоблоку" парламент не зміг через різке падіння людських і професійних якостей депутатського корпусу.

Депутати вже дуже розслаблені. Також відчувається, що люди, які готують генпрокурору Юрію Луценку матеріали, не бояться свого безпосереднього керівництва. Надто низький рівень відповідальності – як з боку ГПУ, так і Верховної Ради. Головне – голосування показало, що парламентської більшості немає. Її немає навіть у головах депутатів. Коли залишається кілька місяців до президентської кампанії, ніхто вже свої функції не виконує,
– наголошує Віктор Небоженко.

В чому звинувачують опоблоківців і кого притягнуто до відповідальності?

Михайло Добкін

"Опоблоківець", колишній регіонал, якого позбавили недоторканності і навіть дозволили затримати. Одіозного екс-регіонала ГПУ підозрює в земельних махінаціях, які він проводив у 2008 році, перебуваючи на посаді голови Харківської міської ради. У діях Добкіна вбачаються ознаки умисної змови групи осіб для зловживання службовим становищем та сприяння шахрайству з метою заволодіння 78 га земельних ділянок Харкова нормативною вартістю понад 220 мільйонів гривень. Якщо його визнають винним, Добкіну загрожує 12 років за ґратами.


Більше року тому, з Добкіна зняли недоторканність, але справа не завершена

Суд відпустив його на поруки на час розслідування. Добкін далі працює в парламенті і навіть має плани балотуватися в президенти України. Деталі просування слідства невідомі.

Вадим Новинський

Відомого олігарха-опоблоківця, "правовірного" прихильника УПЦ МП і "руского міра" Генпрокуратура підозрює у викраденні людини. В ГПУ висунули проти нього звинувачення в співучасті в незаконному позбавленні волі архієпископа Олександра (Драбинка), секретаря і довіреної особи нині вже покійного митрополита УПЦ МП Володимира (Сабодана). Його позбавили недоторканності ще в 2016 році.

В 2017 році Генпрокуратура провела обшуки в офісах компанії Smart Energy, що входить до "Смарт-Холдингу" Вадима Новинського, у рамках розслідування кримінальної справи про несплату податків. Але проти самого Новинського звинувачення не висували.


Справа проти Новинського розвалюється

В 2018 році ГПУ відкрила провадження щодо можливого незаконного отримання Новинським громадянства України. Нардеп раніше був громадянином Росії і отримав український паспорт при Януковичі. (Примітно, що Порошенко позбавив Саакашвілі громадянства за кілька днів і депортував його з України. По Новинському досі "шукають" докази – "24").

Євген Бакулін


Бакулін втік, а до його куратора Юрія Бойка в Луценка немає претензій

15 березня 2018 року Верховна Рада зняла з опоблоківця Бакуліна депутатську недоторканість. Його підозрюють у причетності до закупівлі так званих "вишок Бойка" – справи про закупівлю за завищеною ціною вишок для видобутку нафти і газу на Чорноморському шельфі, до якої нібито причетний співголова фракції "Опозиційний блок" Юрій Бойко. Бакулін зник і оголошений у розшук. До Юрія Бойка в правоохоронців претензій немає.

Сергій Дунаєв


Дунаєв організовував сепаратистські мітинги в Луганську

НАБУ підозрює опоблоківця в декларуванні недостовірних даних. 4 жовтня Верховна Рада відмовилася проголосувати за зняття з нього недоторканності. При цьому в 2014 році Дунаєв разом з колишнім главою фракції Партії регіонів Олександром Єфремовим брав участь у сепаратистському мітингу в Луганську, після якого облрада прийняла незаконне рішення про проведення так званого "референдуму". Але правоохоронці не висунули Дунаєву досі звинувачень за сепаратистські дії.

Олександр Вілкул

Юрій Луценко звинуватив Олександра Вілкула, що той завдав збитків держбюджету на мінімум 15 мільйонів грн. За словами генпрокурора, Вілкул, обіймаючи посаду голови Дніпропетровської облдержадміністрації, здійснив низку махінацій із земельними ділянками.


Вілкул з "чистим" сумлінням збирається в президенти

До речі, Вілкул планує балотуватися в президенти України.

Дмитро Колєсніков

Дмитро Колєсніков, за версією ГПУ, зловживав службовим становищем, коли був головою Агентства держмайна України (2010-2014 рр.). Зокрема, за його керівництва було змінено цільове призначення двох корпусів держпідприємства Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Осади в місті Дніпро.


Колєсніков хоче приватизувати державне майно

Ці корпуси були виведені з цілісного майнового комплексу. За словами Луценка, об'єкти можуть приватизувати. Але, згідно з рішенням Кабінету міністрів України від 2004 року, це підприємство має стратегічне значення для економіки і безпеки держави, тому воно не може бути відчужене.

Шантаж чи змова з Порошенком?

На думку Віктора Небоженка, в першу чергу, депутати не хочуть голосувати за зняття недоторканності з "опоблоківців", тому що це свого роду класовий підхід. Парламентарі розуміють: сьогодні знімуть недоторканність з Вілкула, а завтра те ж саме зроблять з ними. Вони, вважає експерт, не хочуть прецеденту. Парламент – гарне прикриття від кримінального переслідування. Це вище політичних поглядів.


Порошенко розраховує на підтримку "Опоблоку"?

Водночас політолог не виключає і тиску Порошенка на "опоблоківців".

Це форма шантажу "опоблоковців". У Порошенка скрутне становище. Він не може визначитися зі своїм ядерним електоратом. У Києві він боїться з'являтися. На Західній Україні може тільки через посередників. Те ж саме на сході. У Порошенка немає рідного місця, якщо не брати до уваги Вінницю. І то, якщо Гройсман захоче. А "Опоблок" не може сказати своїм виборцям, що у них змова з Порошенком. Тому спостерігається така гра,
– зазначає Віктор Небоженко.