Кого і за що можуть позбавити депутатського імунітету, і на якій стадії справи відносно інших народних депутатів, в матеріалі 24 каналу.

Тріо з "Опоблоку"

Генпрокурор Юрій Луценко, як обіцяв під час свого призначення, не піде шляхом сінгапурського лідера Лі Куан Ю. Тобто в процесі боротьби зі злочинністю і корупцією серед високопосадовців садити трьох своїх друзів не буде. Генпрокурор діє вибірково: трохи подань на депутатів з провладної коаліції. Плюс представники з опозиційних фракцій. Втім генпрокурор, згідно закону, також вносить подання і по справах, ініційованих НАБУ.

Читайте також: Ляшко vs НАБУ: в чому підозрюють головного радикала, і що йому загрожує?

Політичну осінь-2018 Луценко розпочав з подання щодо позбавлення депутатської недоторканності членів фракції "Опоблок": Олександра Вілкула, Сергія Дунаєва та Дмитра Колєснікова.

Вілкул підозрюється в тому, що під час перебування на посаді голови Дніпропетровської ОДА був причетний до розкрадання земель.

Колєсніков, за словами Луценка, під час роботи у Фонді держмайна домігся фактично приватизації ракетного заводу, який знищений, а мав зараз би випускати "Смерчі" та "Урагани".

Луценко Вілкул Колєсніков
Колєснікова і Вілкула підозрюють у махінаціях з держмайном

Дунаєв підозрюється НАБУ в незаконному збагаченні та несплаті податків.

НАБУ Дунаєв
Дунаєв приховав статки в е-декларації

БПП, "Народний фронт" і Радикальна партія

Найбільший пакет на позбавлення депутатського імунітету ГПУ разом з НАБУ ініціювали в липні 2017 року. Тоді Луценко надав Верховній Раді шість подань. Найгучнішими були фігуранти з пропрезидентської фракції, які проходили по так званій бурштиновій справі.

Борис Розенблат і Максим Поляков

НАБУ і САП зібрали досить повну доказову базу щодо організації ними незаконних бурштинових схем, отриманні хабарів і оприлюднили відео, де фігурує людина, схожа на народного депутата Борислава Розенблата. Чоловік часто зустрічається з жінкою на ім'я Катерина, яка була спецагентом САП. За легендою вона представляла іноземну компанію, яка зацікавлена у видобутку бурштину в Україні. Нардеп розповідає їй про "розцінки" для сприяння у "легалізації" видобування. На відео Катерина неодноразово передає чималі суми у доларах США охоронцеві Борислава Розенблата. Також відео є і по Полякову.

Розенблат Поляков
Головні підозрювані в незаконному видобутку бурштину спокійно працюють у парламенті

Депутати проголосували лише за зняття недоторканності. Розенблату і Полякову вдягнули електронні браслети. В січні 2018 року Солом'янський райсуд Києва ухвалив зняти електронний браслет з Розенблата і Полякова. Обидва депутати продовжують працювати в парламенті, Розенблат досить часто виступає по телебаченню, де підкреслює свою невинність і непідкупність.

Андрій Лозовий і Євген Дейдей

Андрій Лозовий
Провину Лозового не довели

Радикала і "фронтовика" НАБУ і САП підозрювали в незаконному збагаченні після перевірки їхніх е-декларацій. Втім депутатський імунітет їм залишили.

Дейдей
З "фронтовика" Дейдея теж зняли звинувачення

Опальні депутати

Олесь Довгий

Представник депутатської групи Воля народу, яка була підконтрольною ще одному підозрюваному в корупції нардепу-втікачу Онищенку, близького до Юлії Тимошенко. Свою кар’єру Довгий, як відомо, починав під крилом київського мера Черновецького. ГПУ підозрює Довгого в земельних махінаціях саме в складі команди екс-мера Києва Леоніда Черновецького в 2007 році. Зокрема, що незаконна діяльність Довгого завдала збитків державі понад 1,2 мільярда гривень.

Олесь Довгий
Справу за розкрадання київських земель проти Довгого закрили

Довгого позбавили імунітету, але не дали дозвіл на арешт. В грудні 2017 року ЗМІ оприлюднили інформацію, що у справі Довгого "немає складу злочину". ГПУ це заперечила, зазначивши, скерувала до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури "суттєві зауваження до підготовленої підозри народному депутату О. С. Довгому". Пізніше в САП повідомили про закриття провадження щодо Олеся Довгого через "неможливість встановити достатні докази для доведення винуватості".

Михайло Добкін

Одіозного екс-регіонала, а нині опоблоківця ГПУ підозрює в земельних махінаціях, які він проводив у 2008 році, перебуваючи на посаді голови Харківської міської ради. У діях Добкіна вбачаються ознаки умисної змови групи осіб для зловживання службовим становищем та сприяння шахрайству з метою заволодіння 78 га земельних ділянок Харкова нормативною вартістю понад 220 мільйонів гривень. Якщо його визнають винним, Добкіну загрожує 12 років за ґратами.

Добкін
Розслідування по Добкіну досі ведеться

Добкіна позбавили недоторканності і дали дозвіл на затримання. Суд відпустив його на поруки на час розслідування. Добкін далі працює в парламенті і навіть має плани балотуватися в президенти України.

Читайте також: НАБУ повідомило про підозру Омеляну: кому вигідний наступ на уряд

Вадим Новинський

Відомого олігарха-опоблоківця, "правовірного" прихильника УПЦ МП і "руского міра" ГПУ підозрює у викраденні людини. Генпрокуратура висунула проти нього звинувачення в співучасті в незаконному позбавленні волі архієпископа Олександра (Драбинка), секретаря і довіреної особи нині вже покійного митрополита УПЦ МП Володимира (Сабодана). Його позбавили недоторканності ще в 2016 році.

Новинський
Новинський спокійно їздить до Стамбула, щоб завадити автокефалії Української церкви

В 2017 році Генпрокуратура провела обшуки в офісах компанії Smart Energy, що входить до "Смарт-Холдингу" Вадима Новинського, у рамках розслідування кримінальної справи про несплату податків. Але проти самого Новинського звинувачення не висували.

В 2018 році ГПУ відкрила провадження щодо можливого незаконного отримання Новинським громадянства України. Нардеп раніше був громадянином Росії і отримав український паспорт при Януковичі. (Примітно, що Порошенко позбавив Саакашвілі громадянства за кілька днів і депортував його з України. По Новинському досі "шукають" докази – "24").

Євген Бакулін

15 березня 2018 року Верховна Рада зняла з опоблоківця Бакуліна депутатську недоторканість. Його підозрюють у причетності до закупівлі так званих "вишок Бойка" – справи про закупівлю за завищеною ціною вишок для видобутку нафти і газу на Чорноморському шельфі, до якої нібито причетний співголова фракції "Опозиційний блок" Юрій Бойко. Бакулін зник і оголошений у розшук. До Юрія Бойка в правоохоронців претензій немає.

Надія Савченко

Колишня бранка Кремля єдина, кого позбавили недоторканності і взяли під варту. Надію Савченко підозрюють у змові з терористичною організацією "ДНР" і підготовці масштабного теракту в центрі Києва та держперевороту. Військовий прокурор Анатолій Матіос заявив, що справу до суду передадуть на початку жовтня.

Надія Савченко
Савченко за спробу держперевороту може отримати чималий термін

Хто в залишку?

Під питанням залишається кілька народних депутатів. По-перше, лідер фракції Радикальної партії Олег Ляшко. Його НАБУ і САП хочуть притягнути до кримінальної відповідальності за статтями 366-1 (декларування недостовірної інформації) і 368-2 (незаконне збагачення) Кримінального кодексу України. Але відповідного подання ГПУ поки не вносила.

Олег Ляшко
Олег Ляшко грав в лотерею і загрався

По-друге, ще один одіозний опоблоківець і сірий кардинал Сергій Льовочкін.

Льовочкін
А руки Льовочкіна ніколи не крали

НАБУ ще в 2017 році порушило справу щодо розслідування корупційних діянь народного депутата Сергія Льовочкіна, екс-керівника адміністрації Януковича. Але досі відповідне подання до Верховної Ради ГПУ не вносила.