Переговори тривали понад 8 годин: про що домовились радники "нормандської четвірки"

26 січня 2022, 21:43
Читать новость на русском

Радники лідерів України, Франції, Німеччини та Росії провели 26 січня зустріч у Парижі в нормандському форматі. Вони говорили про ситуацію на Донбасі.

Це остання зустріч на рівні радників лідерів нормандського формату за останні 9 місяців. Попередня відбулася ще 19 квітня 2021 року.

Раніше Москва дала вказівку не загострювати ситуацію в ТКГ перед нормандською зустріччю, – Гармаш

Результати зустрічі радників нормандської четвірки

Україну на зустрічі представляв глава Офісу Президента Андрій Єрмак, Німеччину – зовнішньополітичний радник канцлера Єнс Плетнер, Францію – дипломатичний радник президента Еммануель Бонн, Росію – заступник глави Кремля Дмитро Козак.

До слова, Єрмак раніше зазначав, що Україна хотіла обговорити відновлення режиму припинення вогню, гуманітарні питання, відкриття пропускних пунктів, а також майбутню роботу в нормандському форматі. Після зустрічі Андрій Єрмак та Дмитро Козак дали окремі пресконференції. 

Що сказав Козак

Заступник глави Кремля заявив, що сторони домовилися дотримуватися перемир'я на Донбасі. А вже за 2 тижні планується наступна зустріч у Берліні для обговорення інших пунктів мінських угод.

У нас відбулася відверта розмова, мабуть, вперше за довгий час. Відбулася інвентаризація Мінських угод. Попри розбіжності, вирішили, що перемир'я в будь-якому разі має дотримуватися. Це те питання, про яке ми домовилися,
– сказав представник Москви.

Козак висловив сподівання, що наступні 2 тижні питання про статус Донбасу зрушить з мертвої точки. Водночас ініціативу, що прозвучала в Держдумі, про постачання зброї до "ЛНР" і "ДНР" Козак коментувати не став.

Більше про це Партія Путіна офіційно просить Кремль постачати зброю бойовикам на Донбасі

Що сказав Єрмак

Очільник Офісу Президента України підтвердив, що наступна зустріч відбудеться за 2 тижні. Єрмак заявив, що сам факт поновлення "нормандського формату" вже є позитивним сигналом. Він додав, що розмова дійсно була не проста, але під час неї вдалося:

  • провести аудит мінських домовленостей;
  • узгодили фінальне комюніке про те, що перемир'я повинне діяти без будь-яких умов.

"Ми погодили спільне комюніке. Важливо, що це перше комюніке, яке вдалося узгодити з 2019 року", – сказав Єрмак.

За словами Андрія Єрмака, є певні розбіжності щодо трактування мінських угод, але водночас є бажання працювати над ними.

Продовжуємо працювати щодо врегулювання ситуації на Донбасі, це нелегко, але ми готові до цього. Україна готова до переговорів та зустрічей 24/7,
– підкреслив Єрмак.

Голова офісу Зеленського висловив бажання усунути розбіжності у багатьох питаннях. Він наголосив, що попри ці розбіжності, документ, який узгодили ще у 2020 році про припинення вогню на Донбасі, залишається актуальним.

Також очільник ОП додав, що сторони говорили лише про ситуацію на Донбасі. Також він розраховує на деескалацію ситуації біля кордонів України. Наостанок Єрмак пояснив, що зустріч тривала так довго, бо було дуже багато питань. 

Брифінг Єрмака щодо зустрічі радників "нормандської четвірки": дивіться відео

Загроза вторгнення РФ

Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон не виключив, що вторгнення Росії в Україну може розпочатися після наступу на Київ. На його думку, Москва підготувала план блискавичної війни. Втім, українські посадовці запевняють, що ситуація біля кордонів контрольована і панікувати не потрібно. А війська, які зараз перебувають біля України, стоять там ще з квітня.

Перемовини радник "нормандської четвірки": що говорили раніше

  • На початку січня французький президент Еммануель Макрон заявив про намір спільно з Німеччиною ініціювати чергову зустріч в нормандському форматі.
  • Про зустріч радників "нормандської четвірки" сталося відомо 22 січня, деталей тоді не називали. Однак у ЗМІ поширилася несподівана версія: під час перемовин радників визначать "дату переговорів із сепаратистами".
  • Зокрема, 25 січня у німецькому DPA написали, що Макрон вважає, що дипломатичному способу розв'язання кризи посприяє залучення до перемовин офіційного Києва та "лояльних до Кремля сепаратистів".
  • У Deutsche Welle тоді додали, що, французький лідер, мовляв, доручив порушити цю тему вже на перемовинах радників глав держав "норманської четвірки". Ба більше, на них нібито мали б і дату розмови з бойовиками визначати.
  • Водночас в Офісі Президента запевнили, що жодних прямих переговорів Києва з окупантами не буде, адже бойовики нічого не вирішують. Лише Росія є стороною конфлікту, і тільки з нею можна говорити.

До теми – Кремль висуває умови для зустрічі "нормандської четвірки": дивіться відео