Зустріч в нормандському форматі: чого добивається Путін
У питанні зустрічі лідерів держав-учасниць нормандського формату Москва знову демонструє, що останнє слово за нею. Путіну потрібна імплементація формули Штайнмаєра на папері.
Про це 24 каналу розповів співголова ГІ "Права справа" Дмитро Снєгирьов.
Читайте також: Формула Штайнмаєра: на що погодилась Україна та що буде далі
Зустріч нормандської четвірки з кінця вересня за ініціативи Росії поки що перенесено на кінець жовтня. Путін надає можливість Заходу за цей час продовжити тиск на Україну – змусити нас погодитися на формулу Штайнмаєра та відведення військ по лінії зіткнення. Підступна тактика,
– вважає Дмитро Снєгирьов.
Що означає формула Штайнмаєра? Це алгоритм, який запропонував колишній глава МЗС Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр у 2015 році для врегулювання збройного конфлікту на Донбасі. Згідно з його формулою, сторони конфлікту водночас та паралельно повинні виконувати політичні й безпекові пункти домовленостей. Спочатку Україна має ухвалити закон про вибори на Донбасі, потім розвести війська і провести вибори. Після їхнього визнання ОБСЄ Донбасу потрібно надати особливий статус. Лише потім передбачено повне виведення незаконних збройних формувань з окупованих регіонів і повернення Україні контролю над кордоном.
Експерт зазначає: після обміну полоненими Путін ніби показав, що він може бути договороспроможним. І тепер виставляє свої умови. При цьому кількість обстрілів на Донбасі збільшилася, є загиблі українські військові. Росія знову нагнітає ситуацію.
Водночас Снєгирьов звертає увагу на небезпеку розведення військ по лінії зіткнення в трьох пунктах. За його словами, розведення сил поблизу Станиці Луганської може призвести до отримання контролю Росії над Щастинською ТЕЦ, яка забезпечує електрикою, як окуповані райони, так і підконтрольні Україні території. Золоте – "підбрюшшя" луганського промислового трикутника: Рубіжне-Сєвєродонецьк-Лисичанськ. Підприємства у цих населених пунктах де-факто теж можуть опинитися під контролем проросійських терористів. А Петрівське – пряма дорога на Маріуполь.
Водночас фахівець наголошує: якщо Путін відмовиться від зустрічі в нормандському форматі, не погодившись з нашими вимогами, це буде мінус президенту Росії.
Україна повинна зробити виделку Росії. Окреслити, що ми проти федеративного устрою та виборів в ОРДЛО без вирішення безпекових питань. Не погоджуватися з формулою Штайнмаєра. Якщо Путін знову відмовиться від зустрічі, то покаже, що нормандський формат його не цікавить, і з ним не можна домовлятися,
– зазначає Снєгирьов.
Що таке нормандський формат? Формат переговорів щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Перша зустріч у цьому форматі відбулася у французькій Нормандії. Учасники цих переговорів – Німеччина, Франція, Росія, Україна. Перемовини можуть відбуватися на рівні голів держав і на рівні міністрів або представників МЗС. Востаннє переговори "нормандської четвірки" відбулися у 2016 році. Надалі Путін відмовлявся від участі. Президент України Володимир Зеленський кілька разів пропонував провести зустріч у нормандському форматі.
Канцлерка Німеччини Ангела Меркель заявила, що зустріч лідерів Франції, Німеччини, України та Росії відбудеться наприкінці вересня. Втім, Росія повідомила, що на зустріч у вересні шансів немає. Кремль вимагає згоди Україна на виконання формули Штайнмаєра. Україна заявила, що готова реалізувати так звану формулу Штайнмаєра, але за кількох умов. Серед них – повне припинення вогню та виведення підконтрольних Росії військ і техніки з окупованих територій. В результаті Росія відмовилася узгоджувати графіки розведення збройних сил.