"Добрий" Путін: як президент Росії хотів підставити Україну
Заява Путіна про можливе повернення Україні військової техніки з окупованого Криму дещо здивувала. Президент РФ відомий своєю хитрістю і "многоходовочками".
З якою метою Путін хоче повернути військові кораблі і авіатехніку, і чи варто Україні забирати своє майно, – в матеріалі сайту "24".
Показуха для Заходу
На думку політичних експертів, так званий жест доброї волі від Путіна, в першу чергу, розрахований на США і ЄС. За словами голови правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимира Фесенка, це сигнал Заходу з метою показати, що Путін "не агресивний" і готовий шукати компроміси, мирні сценарії. По-друге, це деталь, яка працює на імідж Путіна, як "миротворця", з яким він виступає на нинішніх виборах президента в Росії. Тому, нагадує політолог, відбувся обмін полоненими в грудні. А тепер Путін заявляє про повернення військової техніки з Криму.
Читайте також: "Росія не кине Донбас": бойовикам роз’яснюють бажання Путіна повернути Україні зброю з Криму
За словами військового експерта Дмитра Снєгирьова, це зондування Путіним ґрунту щодо можливого послаблення санкцій. З іншого боку, наголошує фахівець, президент РФ показав реальний стан речей у ситуації допомоги нам країнами Заходу летальною зброєю. Як зазначає Снєгирьов, заява Путіна не випадково з’явилася після того, як міністр закордонних справ ФРН Зігмар Габріель знову сказав про те, що з Росії треба поетапно знімати санкції, таким чином начебто стимулюючи загарбника до виконання мінських угод.
Путін намагається розколоти США і ЄС в питанні продовження санкцій
Це легка іронія або навіть чекістський сарказм Путіна відносно Заходу щодо їхньої позиції про надання Україні летального озброєння. Президент РФ показує: "Не даєте ви летальну зброю вже четвертий рік, так Росія може надати. Нехай Україна забирає свій металобрухт". Цим показується, що Росія ніби не є стороною і учасницею конфлікту з Україною,
– підкреслює Дмитро Снєгирьов.
Як зауважує Фесенко, техніка, що залишилася в анексованому Криму (17 кораблів, катерів і суден, в тому числі 11 бойових кораблів – "24"), здебільшого морально застаріла і не становить жодного інтересу для Росії. Хоча ця техніка не зовсім, так би мовити, "беушна", але, переконаний експерт, передати нам її можуть у такому стані, що навряд чи її можна буде розглядати як боєздатну. Тому ця заява ніяк не свідчить про прагнення Росії до змін у відносинах з Україною.
Читайте також: Окупанти відреагували на пропозицію Гройсмана повернути Україні Крим
З принципових питань, які стосуються Криму і реалізації мінських угод, змін не відбувається і не передбачається. Путін, як і раніше, пропонує особливий статус ОРДЛО, реалізацію мінських угод Україною в повному обсязі. Тобто пріоритет Путіна – виконання Україною політичної частини "Мінська-2" за російським сценарієм. І це не виводить ситуацію з мінськими домовленостями з глухого кута,
– говорить Фесенко.
При цьому Володимир Фесенко переконаний: заяви Путіна не стануть причиною розколу на Заході щодо санкційного режиму. Суперечності, за його словами, могли б виникнути, якби президент РФ запропонував щось нове. Адже, нагадує Фесенко, ініціатива Росії щодо миротворців спочатку виглядала дуже конструктивною. Це було схоже на сигнал до пошуку компромісу, тим більше, що раніше Кремль категорично від неї відмовлявся. Але в підсумку нічого не сталося.
Тактичні ігри і пастка для України
Наміри Путіна повернути Україні військову техніку (до речі, без боєприпасів) спрямовані на російську аудиторію в світлі президентської виборчої кампанії. Як говорить директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк, Путін розуміє, що, з одного боку, значна частина українців проживає в Росії, з іншого – багато росіян орієнтовані на Україну.
Путіну стало зрозуміло, що на виборах треба підіграти дружньою картою. Хоча, згідно російській соціології, українці після американців – ворог №2, насправді в росіян іде втома від війни, і їхні настрої перейшли в антивоєнне русло. Тому президент РФ намагається залучити проукраїнський електорат Росії і довести його до виборчих дільниць,
– вважає Давидюк.
Путін хотів спровокувати Україну
Володимир Фесенко застерігає: за намірами Путіна повернути Україні військову техніку може ховатись пастка. Це може бути обставлено певними умовами, про які публічно не повідомлятиметься.
В документах про передачу техніки з Криму можуть бути закладені хитрість і підлість. Там можуть бути пункти, які фактично означатимуть визнання Криму російським. І потім у міжнародних судах РФ це може використовувати як аргумент,
– підкреслив Володимир Фесенко.
Дмитро Снєгирьов теж додає, що в заяві прихована хитрість. За його словами, що б не зробила Україна, ми опинимося в програші. Тому що забрати цю зброю – визнати анексію Криму, і те що Росія не є окупантом. Але, з іншого боку – це наше майно.
Заберемо зброю разом із Кримом
В Києві такі "щедрі" пропозиції Путіна відразу ж відкинули. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман запропонував Путіну разом із флотом і військовою технікою повернути і Крим. Уповноважений по мирному врегулюванню конфлікту на Донбасі Ірина Геращенко заявила, що Україна не піде ні на які поступки перед Росією у питанні анексованого Криму.
В Центрі дослідження армії, конверсії і роззброєння запропонували взагалі проігнорувати так звану пропозицію Путіна, ще раз наголосивши, що такі наміри пов’язані із підготовкою нового санкційного списку США. На думку експертів ЦДКАР, саме нові санкції змушують Кремль "йти на демонстрацію готовності до пом'якшення позиції по Україні". Фахівці переконані: повернення українських кораблів з Криму не підсилять потенціал українських Збройних сил, а лише спричинить фінансові витрати, включаючи виплату Росії значних коштів на запчастини для кораблів.
Про "щирість" заяв Путіна свідчить, по-перше, розміщення на півострові зенітно-ракетних комплексів С-400, якими Росія відверто погрожує Україні. По-друге, заява відомого своєю антиукраїнською позицією депутата держдуми Затуліна, який запропонував денонсувати ключовий договір між Україною і РФ, який передбачає обопільне визнання кордонів. Йдеться про Договір про дружбу, співробітництво та партнерство між РФ та Україною, згідно якого Крим і Севастополь – частина України. Крім того, міністр закордонних справ РФ Лавров заявив, що Росія ніби поважає територіальну цілісність, але без Криму (де-факто це теж денонсація Договору про дружбу – "24").
Крим є і буде українським
На думку Миколи Давидюка, російські політики, які перебувають в орбіті Путіна, продовжують далі розігрувати стару імперську карту, пропонуючи розірвати Договір про дружбу. Але, наголошує політолог, цими прецедентами про невизнання кордонів Росія дограється, що її східна територія буде розграбована країнами-сусідами, приміром, Китаєм чи Японією.
Москва зараз грається з невизнанням кордонів України, але це може створити прецедент, що інші країни-сусіди будуть відбирати територію Росії, використовуючи ситуацію, яку створили самі ж російські політики,
– вважає Давидюк.
Крім того, зазначає експерт, якщо Путін так уже хоче показати свої добрі наміри, то треба повертати дитячий табір для відпочинку "Артек", захоплену окупантами українську приватну нерухомість, банки, запаси НБУ, культурну спадщину – музеї.
"В цій викривленій логіці Путіна – повернути нам військову техніку з Криму – фактично металобрухт, то наступним він має віддати нам Януковича, як "кращого менеджера". Коли сміття намагаються віддати під приводом великого досягнення, то, можливо, в Росії це спрацює, а в Україні над цим посміялися. Ми потім заберемо все разом", – зазначає Микола Давидюк.
Втім заява Путіна ще раз підкреслила проблему деокупації Криму, яку на Заході намагаються винести за дужки, пропонуючи спочатку вирішити конфлікт на Донбасі. Путін хотів не лише натиснути на Захід, але й підставити Україну, щоб закрити питання Криму. Таким чином президент РФ хоче добитися пом’якшення санкцій. Господарю Кремля ніхто не повірив, знаючи ціну його слів і обіцянок.
Та Путін не полишить спроби і продовжить розробляти різні сценарії тиску на Захід щодо визнання Криму. Не секрет, що в Європі багато країн, зокрема, Німеччина, Італія, Австрія хочуть припинення санкцій. Крім того, Кремль руками українських проросійських політиків закидатиме "компромісні" плани по врегулюванню ситуації.
Крим буде знову українським після зміни влади в Росії. Нинішня так вже заплямувала руки в крові, що повернути Крим дорожче, ніж залишити. Так звані плани, які закидають в Україні проросійські агенти різного рівня – це плани української капітуляції, написані в Москві. Крим для Кремля став головною політичною точкою, і вся велетенська Росія крутиться навколо маленького українського півострова,
– підкреслює Микола Давидюк.
Тому важливо, щоб українська влада продовжувала активну роботу на міжнародних майданчиках, аби не допустити такого розвитку подій. Важливо не розділяти питання анексії Криму і окупації Донбасу.
Читайте також: Конфліктність і війна: експерти про головні провали 2017 року (Інфографіка)