Компромісний варіант допомоги від США: що означає для України ініціатива Джонсона
Спікер Палати представників США Майк Джонсон заявив, що Україні варто передавати військову допомогу не безплатно, а в кредит. Крім того, Джонсон розглядає варіант ленд-лізу.
Будь-який варіант допомоги Україні від США все ж краще, ніж нічого. Таку думку в етері 24 Каналу розповів політолог, партнер комунікаційної агенції Good Politics Максим Джигун. За його словами, така ініціатива від Джонсона пов'язана з виборами у США.
Дивіться також Аби збільшити обсяги важливої зброї для України: США вироблятиме ракети до HIMARS в Австралії
Альтернативний варіант допомоги Україні
Спікер Палати представників США Майк Джонсон повідомив, що Конгрес готує свій проєкт допомоги Україні. Водночас він може виглядати дещо інакше ніж законопроєкт, за який раніше проголосували у Сенаті США. Зокрема, конгресмени можуть запропонувати підтримку Україні у вигляді кредиту або ленд-лізу з міркувань захисту американських платників податків.
Зараз є така тенденція серед консервативних політиків, не лише у США, як фіскальна відповідальність. Тобто напередодні виборів ключове завдання опозиції продемонструвати, що прийшовши до владних кабінетів, вони відповідатимуть інтересам свого суспільства і не витрачатимуть додаткових ресурсів на програми, які, на їхню думку, не допомагають США,
– зазначив Максим Джигун.
Хоч, власне, у випадку з Україною – це зовсім інша ситуація, про що говорив і сам Джонсон. За його словами, допомога Україні є важливою для Сполучених Штатів.
"Наразі це виглядає як компромісний варіант, який можуть прийняти. В наших умовах не просто немає можливості перебирати, у нас просто немає альтернатив. На жаль, Європа сьогодні не здатна задовольнити потреби України у зброї. Тому навіть формат підтримки у вигляді кредитів був би для нас помічним", – наголосив політолог.
Чудовим варіантом допомоги була б програма ленд-лізу. Вона якраз передбачає підтримку тих держав, які борються за цінності, що важливі для нацбезпеки США. Однак за нинішнього складу сил у Конгресі США, отримати достатньо голосів для ленд-лізу буде дуже складно. Адже у цьому випадку республіканці дали б Джо Байдену інструмент для розпорядження величезними ресурсами. Цього вони собі дозволити не можуть.
Тож, імовірно, допомогу для України зменшать з 60 мільярдів доларів до меншої суми. Крім того, мовитиметься про формат кредиту.
Канікули у Конгресі
Крім того, варто зауважити, що у конгресменів після 22 березня знову почнуться двотижневі канікули. Тому лідер демократів у США закликав Конгрес найближчими днями все ж ухвалити законопроєкт про підтримку України на 60 мільярдів доларів.
У проміжках між роботою у Конгресі, законодавці їдуть на свої округи, тому що у США повністю мажоритарна система, і вони мають працювати із виборцями. Тож два тижні випадають – за цей час ні комітетських засідань, ні інших обговорень не буде. Кожна затримка з боку представників американської влади у питання підтримки України коштує для нас дуже дорого,
– наголосив Джигун.
Отож якщо зараз конгресмени у швидкому форматі не ухвалять законопроєкт, то до питання підтримки України зможуть повернутися вже у квітні. На жаль, із заяв проукраїнських політиків у США, стає зрозуміло, що Конгрес не має особливого прагнення якомога швидше ухвалити рішення на підтримку України.
Це, звісно, пов'язано із тим, що Дональд Трамп намагається використати Україну я один із ключових елементів у своїй передвиборчої кампанії. Тож, на жаль, прориву у цьому питанні можуть й не бути.
Останні новини про військову допомогу США
- Сполучені Штати вперше за 3 місяці оголосили новий пакет допомоги Україні на 300 мільйонів доларів. Зокрема, до нового пакету допомоги входять зенітні ракети Stinger та додаткові боєприпаси для HIMARS.
- У Палаті представників США можуть висунути законопроєкт про допомогу Україні в обхід рішення спікера Джонсона. Для цього вже підготували відповідну петицію, яка дозволить зробити подібний крок. Петиції необхідні голоси більшості членів Конгресу.
- Через затримку з допомогою для України у США найбільше страждають українські військові. Російські окупанти можуть перехопити ініціативу на полі бою через брак снарядів. Адже фактично це дозволяє російському командуванню на власний розсуд збільшувати або зменшувати операції у будь-якій точці фронту.