Колись різко дорожчали, зараз дешевшають: яйця влітку стануть ще доступнішими

11 травня 2023, 08:00
Читать новость на русском

У 2022 році вартість яєць била рекорди. За десяток подекуди можна було віддати від 80 до 90 гривень, а інколи навіть більше. Однак зараз ситуація на ринку змінюється.

У жовтні 2022 року яйця в Україні рекордно зросли у ціні. За невеликий проміжок часу вони подорожчали на 50%. 

Читайте також Курс долара до кінця весни може здивувати: чого чекати

Наприклад, перед минулим Великоднем українці за десяток яєць платили 36 гривень, а вже цього року – на рівні 71–74 гривень. Цікаво, що після свят вартість почала падати.

Чи подешевшають яйця

Максим Гопка, аналітик УКАБ, у коментарі 24 Каналу розповів, що ціни на яйця мають тенденцію до зниження вже з початку травня, як і прогнозувалося раніше. Відтак після Великодня ціни в супермаркетах знизились на 9–12% і варіюються в межах 60,53–70 гривень за десяток.

 

Максим Гопка

Аналітик УКАБ

Поголів’я курей-несучок поступово відновлюється і з потеплінням та збільшенням світлого дня витрати на електроенергію знижуються, що також вплине на собівартість продукту. До середини літа ціна може ще просісти на 15%.

Експерт додає, що важливими факторами подальшого скорочення цін буде:

  • нарощення поголів’я,
  • збільшення пропозиції яєць від приватних господарств,
  • тепла погода,
  • стабільність цін на корми.

Якою буде ціна яєць влітку

Олег Катеринич, експерт з птахівництва та співробітник НААН, прогнозує, що влітку за одне яйце доведеться платити десь 2,5–3 гривні.  

 

Олег Катеринич

Експерт з птахівництва, співробітник НААН

Традиційно влітку вартість яєць знижується на 30–50% порівняно з початком весни. Хоча тиждень тому відпускна ціна з птахофабрик вже коливалася десь близько 3 гривень.

Зараз вона трішки збільшилася, але це та мінімальна позначка, яка на цей час більш-менш оптимальна для виробника.  

До теми Дорого, але корисно: що буде з цінами на овочі та фрукти влітку

Яєць на ринку достатньо

Олег Катеринич пояснив, що на вартість яєць впливає декілька факторів:

  • Зернові корми;
До речі, ціна на них не зросла значно. У порівнянні з позаминулим роком вартість на 30–40% зменшилася. Та й більшість кормів – вітчизняного виробництва, не імпорт. 
  • Енергоносії;  

Втім, ситуація зі світлом в Україні стабілізувалася й негативного впливу не має. Хоч прогнозують, що влітку можливі знову відключення електроенергії через ремонт.

  • Кількість птахофабрик, що працюють;

Декілька великих птахофабрик не працюють зараз внаслідок війни, але курей яєчного напрямку продуктивності в Україні достатньо з урахуванням того, що чимало споживачів виїхало з країни.

Держкомстат поки не наводив статистику щодо загального зменшення яєць за минулий рік. Але можна казати, що внутрішній ринок заповнений,
– додає експерт. 

Потішив він й тим, що понад 3 гривні за штуку яйця не будуть коштувати влітку точно. Але таке можливе восени. Тоді потрібно звернути увагу на тенденцію збору зернових.