Естонія відмовилася ратифікувати договір про кордон з Росією: що це означає
Керівництво складових правлячої в Естонії коаліції партій не планує давати хід ратифікації Тартуського договору про кордон з Росією. Це означає, що Росія має повернути естонські землі.
Так, в Естонії кажуть, що підписаний у 2014 році договір про російсько-естонський кордон не буде ратифікований, навіть якщо це зробить російська Держдума. Закон про ратифікацію договору був внесений до Держдуми Росії в 2015 році, однак досі не розглянутий навіть у першому читанні.
До теми: Прибалтика проти РФ: як країни чинять опір агресії Кремля
"Безсумнівно, нам не слід його ратифікувати", – сказав спікер парламенту Естонії Хенн Пиллуаас в інтерв'ю агентству ERR.
Чому Естонія відмовилась від ратифікації
За словами Пиллуааса, ратифікація нового договору про кордон призведе до втрати положень підписаного у 1920 році Тартуського мирного договору. Згідно з ним, низка території нинішньої Росії була закріплена за незалежною Естонією.
Зауважимо, що раніше Пиллуаас заявляв, що Росія анексувала 5% території Естонії.
А міністр оборони Естонії Юрі Луйк попереджав, що Росія може готуватися до збройного конфлікту на західному напрямку.
В лютому 2019 глава відділу з оборонних інвестицій відомства Естонії Кусти Сальм заявляв, що Міністерство оборони Естонії веде підготовку до війни.
Що таке Тартуський мирний договір
- Це фактичний мирний акт у визвольній війні Естонської Республіки у 1920 році.
- Згідно з договором, СРСР визнавав Естонію у її кордонах, які включали частину нинішньої Ленінградської області Росії (Принамор'є).
- Тобто документ встановлює кордони між державами.
- Зокрема, відповідно до договору, до Естонії відійшли нині російське місто Іван-город та волості Козе (перейменована на Пійрі) і Скарятіне (Райа), які зараз входять до складу Псковської і Ленінградської областей Росії.
- У 1940 році Естонія увійшла до складу СРСР, а ця територія стала частиною Російської Радянської Республіки. Росія неодноразово заявляла, що саме з цього моменту Тартуський договір втратив чинність.
- Водночас в Естонії переконують, що договір досі діє.