Голодний протест українських політв'язнів: як це було та до чого призвело

9 жовтня 2018, 21:05
Читать новость на русском

Незаконно заарештований українець Володимир Балух 9 жовтня припинив голодний страйк. Він першим розпочав і останнім закінчив голодувати з шести бранців Кремля, що теж відмовлялись від їжі за останні півроку.

24 канал розповідає про моторошний перебіг голодувань шістьох українців в російських в'язницях, їхній психічний та фізичний стан і настрої після затяжних і виснажливих протестів.

Читайте також: Відомі світові звільнення політв'язнів: як цей досвід може використати Україна

Володимир Балух


Володимир Балух голодував 205 днів

Його заарештували у 2015-му за надуманим звинуваченням у зберіганні набоїв та вибухівки, які, нібито, виявили у нього під час одного з обшуків. Хоча неофіційно – за те, що до останнього не знімав український прапор зі свого будинку. Окупаційний суд Криму засудив Балуха до майже чотирьох років колонії.

19 березня 2018-го український політв'язень оголосив безстрокове голодування у знак протесту проти свого незаконного утримання за ґратами. Вже за місяць Балух втратив 30 кілограмів і перейшов на голодування за спеціальною схемою. За словами його адвоката Ольги Дінзе, архієпископ Климент умовив його зрідка приймати сухарі з чорного хліба, несолодкий чай і кисіль.

Читайте також: Політв’язень Балух припиняє голодування

1 червня його стан значно погіршився, а через 2 тижні у Балуха стався серцевий напад під час судового засідання. Попри це, арешт українця продовжили ще на 2 місяці.

Згодом керівництво Сімферопольського СІЗО виселило його з одиночної камери і перевело в загальну камеру. В ізоляторі пояснили це тим, що, мовляв, Балух припинив голодування. У відповідь на це 22 червня українець оголосив сухе голодування. Однак його продовжили утримувати у камері, де понад 10 ув'язених, кепкуючи і знущаючись.

Стан Балуха невпинно погіршувався. Він скаржився на сильні і майже постійні ріжучі та різкі болі у грудях і приймав знеболювальні препарати. А в середині вересня до Балуха застосували силу! За словами заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза, його вивели з камери, сильно побили та погрожували позбутися.

Володимир Балух припинив голодування: дивіться відео

Отримані численні травми печінки, спини та голови значно погіршили його здоров’я. Тому сьогодні Балух призупинив голодування, яке протривало 205 днів станом на 9 жовтня. Проте після етапування до колонії бранець планує продовжити голодний страйк і просить вивезти його тіло з території Криму після смерті і поховати на березі Дніпра…

Олег Сенцов


Олег Сенцов голодував 145 днів

Йому інкримінували тероризм, зберігання вибухівки і підготовку теракту в окупованому Криму та засудили у Росії до 20 років ув'язення у колонії суворого режиму в Лабитнангі. Сенцов оголосив безстрокове голодування 14 травня 2018-го з єдиною вимогою –звільнити всіх 64 українців, ув'язнених в кремлівських буцегарнях.

Після 15-го дня голодування він зголосився на підтримувальну терапію, за даними Федеральної служби виконання покарань Росії. Йому почали вливати поживну суміш – 1 літр глюкози в день. Олег схуд, поблід і почав втрачає зуби і волосся.

Читайте також: 145 днів голодування Сенцова: як це було у відео та фото

Проте російська омбудсвумен Тетяна Москалькова відзначилась цинічною заявою: мовляв, у Сенцова лікувальне голодування, і він виглядає добре.

Однак на 26-й день голодування у Сенцова сталася криза, і його відвезли до лікарні за межами колонії. Загалом він пережив три кризи. В Олега загострились вроджені проблеми з серцем – стухав серцевий м'яз, погіршилась робота нирок і почалась дезорієнтація в датах.

Йому вкачували по 3-4 літри різних поживних рідин через катетер, а з 19 липня після другої кризи він відмовився від реанімації і почав приймати 2-3 ложки поживної суміші, аби не втратити життя. Однак його здоров'я швидко погіршувалось: почала розкладатись печінка, забились нирки, у серці почалась аритмія з ішемією…

Нарешті 5 жовтня на 145-му дні відмови від їжі Сенцов обрав життя – сказав, що не хоче ставати овочем у реанімації і припинив голодування.

Цитати Олега Сенцова з ув'язнення: дивіться відео

Олександр Шумков


Олександр Шумков голодував близько 130 днів з перервою

Екс-охоронця Яроша і дійсного військовослужбовця ЗСУ у 2017-му підступно викрали й незаконно заарештували у Брянському СІЗО. Йому інкримінували екстремістську діяльність – членство у забороненій у РФ організації "Правий сектор". Йому "світить" від 2 до 6 років колонії. Суди над ним досі тривають.

А 23 травня 2018-го Шумков оголосив голодування на знак солідарності з Сенцовим та іншими українськими політв'язнями в Росії. До такої форми протесту він готувався ще з березня.

Однак про його голодування з незрозумілих причин відомо найменше. Зокрема, 23 серпня мати в'язня після короткого побачення зазначила, що Сашко дуже схуд, поблід, але голодування продовжує. Натомість російські тюремники посилили тиск на українця й намагались провокувати. Про фізичний стан Шумкова майже нічого не відомо.

Згодом тітка повідомила, що на судових засіданнях Шумков не міг самостійно стояти. Тиждень тому він припинив голодуванння. Його арешт продовжили до 5 листопада.

Олександр Кольченко


Олександр Кольченко голодував 8 днів

За звинуваченням у тероризмі кримського активіста Олександра Кольченка закинули за російські грати на 10 років у 2014-му. Він відбуває покарання в колонії у Челябінській області.

31 травня 2018-го кримчанин оголосив голодування з єдиною вимогою – звільнити Сенцова.

Читайте також: У Криму Сенцова і Кольченка намалювали під муралом з Путіним: фото

На 5 день голодування він потрапив до медчастини колонії. Та попри погіршення самопочуття, заявив, що голодуватиме, допоки вистачить здоров'я.

Ще до голодування в Олександра у російській колонії діагностували дефіцит ваги. Згодом він почав втрачати свідомість. 7 червня Кольченко припинив голодування через погіршення стану здоров'я. Після припинення голодування патологічних відхилень не виявили.

Станіслав Клих


Станіслав Клих оголосив голодування 8 червня

Російська влада засудила Клиха у 2017-му до 20 років тюрми зі звинуваченнями у вбивстві російських військових під час російсько-чеченської війни у 90-х роках у складі УНА-УНСО.

Його катували струмом та били, а після цього до нього застосували примусове психіатричне лікування. Правозахисники повідомляли, що він збожеволів від тортур і примусових ін'єкцій.

Він частково відмовився від їжі ще 15 квітня, за словами матері Тамари Клих. А з 8 червня він офіційно оголосив голодування на підтримку Сенцова і Кольченка.

Читайте також: "Бажаю повернутись до дітей": політв'язень Клих написав емоційного листа Сенцову

У липні його знову запроторили до обласної тюремної психлікарні Магнітогорська, де робили "якісь щеплення", як повідомила юристка Уральської правозахисної групи Катерина Бур'ян. За її словами, свідомість Клиха була заплутаною, мова "пливла", образи зашкалювали і він весь час говорив про дитинство.

Як довго він тримав голодування і чи голодує нині – невідомо. Адвокати розповіли, що Клих періодично вдається до голодного протесту. Так у 2017-му він потрапляв до лікарні, бо тиждень не вживав їжі. У Стаса значно погіршилась робота серця і нирок. А 28 вересня Клих у листі до Сенцова попросив його припинити голодування заради дітей.

Емір-Усеїн Куку


Емір-Усеїн Куку голодував 23 дні

Кримськотатарського правозахисника у 2016-му схопили в окупованому Криму і звинуватили в участі в організації "Хізб-ут-Тахрір", яку в Росії вважають терористичною, і підготовці до захоплення влади насильницькими методами. Відбуває покарання в Ростові-на-Дону.

26 червня він почав голодувати на знак протесту проти сфабрикованих справ над українськими політв'язнями. 4 липня український омбудсвумен Людмила Денісова заявила, що стан його здоров'я погіршився.

Читайте також: Камери з клопами та щурами: українські політв'язні у російських СІЗО

Адвокат Едем Семедляєв розповів, що бранець Кремля Емір-Усеїн Куку втратив 9 кілограмів за 16 днів голодування. Без їжі він протримався 23 дні – і 19 липня припинив голодування на прохання своєї дружини. І розпочав відновлюватись вживати поживні суміші і проходити медичні процедури.

Українські політв'язні в Росії: дивіться відео

Станом на сьогодні всі українці за кремлівськими гратами припинили свій голодний протест. А тим часом кількість політв'язнів у Росії та в Криму лише збільшується. За даними МЗС, їх вже 74.

Їхні злочини вигадані, а зізнання, якщо і отримані, то лише через тортури, побиття та катування струмом. Здебільшого вони відбувають покарання за надуманими обвинуваченнями у жахливих умовах.

А на будь-які заклики як України, так і світової спільноти звільнити політв'язнів Кремль не реагує.