Головні новини 16 серпня: Лукашенко знов говорив з Путіним, "Антимайдан" у Білорусі
Олександр Лукашенко вдруге за вихідні поговорив з Володимиром Путіним. Влада Білорусі влаштувала у Мінську "Антимайдан". Вагнерівці розповіли, що вони робили у Білорусі. Проросійський бойовик здався ЗСУ на Донбасі. Такими були головні новини неділі, 16 серпня.
Найважливіші новини України і світу за неділю, 16 серпня:
Розмова Лукашенка і Путіна
Білоруський президент Олександр Лукашенко вдруге за вихідні зателефонував очільнику Кремля Володимиру Путіну. Їхня попередня розмова відбулася напередодні, 15 серпня.
Важливо Білоруські проблеми й деструктивні сили: Лукашенко вдруге за вихідні поговорив з Путіним
Політики говорили про "білоруські проблеми". Ймовірно, мовиться про масштабні протести, які вирують у Білорусі від 9 серпня.
Про що говорили Путін і Лукашенко:
- Олександр Лукашенко поінформував Путіна про ситуацію в Білорусі, яка склалася після президентських виборів. Політики переконані, що усі проблеми незабаром врегулюють.
- Також Лукашенко і Путін знову порушили тему затримання в Білорусі російських найманців ПВК "Вагнера". Президенти "дали позитивну оцінку взаємодії профільних відомств з цього питання".
- Путін і Лукашенко домовилися про продовження регулярних контактів на різних рівнях та підтвердили намір зміцнити союзницькі відносини. Мовляв, це відповідає "корінним інтересам братніх народів Росії та Білорусі".
Цікаво Треба зв'язатися з Путіним, – Лукашенко про протести у Білорусі
Масштабні мітинги та "Антимайдан" у Мінську
16 серпня відбувся масштабний марш "За свободу". Він став наймасовішою акцією протесту та зібрав понад 400 тисяч людей.
Білоруси розвішуватимуть червоно-білі прапори всюди, де це можливо. А на 17 серпня анонсували загальнонаціональний страйк. До традиційних гасел активістів "Йди" та "Свободу політв'язням" приєдналося ще "Лукашенка – в автозак".
Які вимоги висувають білоруси
- Звільнення усіх політв’язнів та затриманих за участь у протестах громадян.
- Олександр Лукашенко має піти з посади президента.
- Правосуддя над винними у вбивствах і тортурах затриманих на протестах білорусів.
Масштабний мітинг у Білорусі / Фото "Комсомольская правда", Euroradio, "Беларусь головного мозга"
На противагу цьому влада Білорусі зібрала мітинг на підтримку Лукашенка. На мітинг бюджетників звозили зі всієї Білорусі. Цілі колони автобусів їхали з Гродно, Вітебська та інших міст Білорусі. Людей зганяли на захід, використовуючи погрози та заохочення.
Зафіксовані також випадки, коли людей заманювали в автобус, обіцяючи безкоштовний концерт у Мінську. Дехто поодиноко вигукував гасло: "За батьку!".
Більше про це Погрожують звільненням та обіцяють концерт: як Лукашенко стягує у Мінськ свій "Антимайдан"
Перед учасниками мітингу виступив Олександр Лукашенко. Він вкотре звинуватив треті сили в розхитуванні ситуації в Білорусі.
Головні тези з виступу Лукашенка:
- У своєму зверненні він згадав про Білорусь в 90-ті роки й про те, як важко йому було виводити країну з кризи та запускати заводи. Водночас Лукашенко заявив про готовність розпочати масштабні реформи.
- Також президент Білорусі чомусь згадав про нарощування військової потужності на західних кордонах Білорусі. Мовляв, країни НАТО "очікують сприятливої ситуації".
- Коментуючи ідею проведення повторних виборів Лукашенко заявив, що Білорусь загине як держава, додавши, що ніколи не піде на "загибель країни". Він повністю відкинув ідею повторних виборів.
- Глава Білорусі також зазначив, що якщо білоруси слухатимуть Литву, Латвію, Польщу та Україну, то загинуть як нація.
- Наприкінці виступу Лукашенко навіть сказав, що стане на коліна перед мітингувальниками, але так і не зробив цього: "Я стаю перед вами на коліна, ви цього заслужили, дякую вам".
Вагнерівці про свій візит у Білорусь
Вагнерівці, яких нещодавно Білорусь видала Росії, заявили, що жодного наміру дестабілізувати ситуацію на білоруській території не мали. Бійці ПВК Вагнера заявили, що прямували у Лівію та Сирію за оголошенням. Там бійці-заробітчани начебто мали охороняти нафтові об'єкти.
Спочатку працевлаштуванням вагнерівців начебто займався якийсь Сергій Петрович, логістикою до Сирії – Лариса Самаріна. Згодом Сергій Петрович загинув і на його місці з'явився Артур. Від нього бійці дізнались, що їдуть вже у Венесуелу.
Вони також заявили, що "навіть не знали про вибори президента у Білорусі".
Про те, що там вибори, ми дізналися, коли приїхали. Для нас це була транзитна країна, дружня до Росії, і якихось несподіванок від спецслужб ніхто не очікував,
– повідомили у ПВК "Вагнера".
Затримання та передача вагнерівців РФ: головне
- 29 липня 32 бойовиків проросійського угрупування "Вагнера" затримали біля Мінська, одного спіймали на півдні країни. За словами білоруської влади, метою перебування вагнерівців у країні була "дестабілізація ситуації під час виборчої кампанії".
- Натомість російська влада, яка формально не має відношення до бойовиків, запевнила: Білорусь була лише відправною точкою для вагнерівців до Стамбула. Бойовики, мовляв, просто затрималися на довше, бо не встигли на літак.
- 14 серпня Білорусь віддала 32 із 33 затриманих раніше бійців ПВК "Вагнера" Росії. Одного затриманого залишили, адже в нього є білоруське громадянство.
- В Україні на це відреагували МЗС, РНБО, Офіс генпрокурора та Офіс Президента та сам глава держави. Усі ці українські державні органи засуджують такий крок зі сторони Білорусі.
Важливо Рішення несправедливе, а наслідки можуть бути трагічними, – Зеленський про вагнерівців
Проросійський бойовик здався ЗСУ на Донбасі
Бойовик російських окупаційних сил на Донбасі перейшов лінію розмежування і здався Збройним силам України. Чоловік пояснив, що не витримав знущань та свавілля російсько-окупаційних військ.
У "військовому квитку" чоловіка немає даних ні про освіту, ні про цивільні спеціальності.
Припинення вогню на Донбасі: що відомо
- 27 липня 2020 року на Донбасі набрала чинності чергова домовленість про "повне та всеосяжне припинення вогню".
- Бойовики хоч і обстрілюють українські позиції, проте їхні обстріли радше провокативні, аніж прицільні. На щастя, жоден з бійців ЗСУ не загинув та не зазнав травм через це.
- Попри все бійці ЗСУ дотримуються режиму припинення вогню та готові до адекватної реакції на ймовірні підступні дії противника.