Знайшли пів сотні боєприпасів: як працює машина для розмінування територій

16 грудня 2023, 22:42
Читать новость на русском

На деокупованій Харківщині ворог залишив багато замінованих територій. Очищення їх від мін потребує багато часу та ресурсів. Проте робити це необхідно, адже час від часу ворожі боєприпаси місцеві жителі знаходять раніше, ніж техніка для розмінування.

Розв'язати цю проблему у Харківській області взяла на себе зокрема місія з гуманітарного розмінування – FSD Ukraine Швейцарського фонду протимінної діяльності. Вона працює на одній з найнебезпечніших щодо замінування ділянок на Харківщині, повідомляє кореспондентка 24 Каналу з Харкова Анна Черненко.

Читайте також Скоро люди зможуть повертатись: на Харківщині масштабно відновлюють житлові будинки

Техніка з розмінування також підривається

Західні партнери надали Україні машини з розмінування MV-10, яка допомагає очищати територію від вибухонебезпечних предметів.

Масштаб проблеми насправді вражаючий, адже на ділянці площею 5 гектарів, після обробки машини з розмінування, було знешкоджено 50 боєприпасів.

Ця техніка також зазнала підриву, проте витримала його та продовжила працювати.


Михайло Шиянов та машина MV-10 / Скриншот з відео

Керівник групи механічного розмінування Михайло Шиянов розповів, що MV-10 – хорватська машина, яка використовується для розмінування території, підготовку ґрунту, видалення рослин.

Машина "пережила" підрив протипіхотною міною, а ось підриву протитанкової міни поки не було, хоча такі міни вона витримує досить легко. Машина має бійковий вал – молотки на ланцюга, а також фрезерний вал, який виконує, зокрема, функцію додаткового контролю якості. Машина працює на глибину до 30 сантиметрів,
– зазначив Михайло Шиянов.

В Харківській області попри зимову погоду продовжує працювати 31 бригада розмінувальників, піротехнічні розрахунки. В них залучено 158 людей.

Працюють навіть взимку

Проте взимку цифри щодо розмінування будуть іншими, тому що специфіка робіт змінилася. Сніг, промерзлий ґрунт заважають працювати тими темпами, які були влітку та восени.

Однак ДСНС та піротехнічні служби все одно виконують свою роботу. Зокрема виїжджають за викликами місцевих жителів, якщо знайдений боєприпас чи є підозра, що це саме він. А також туди, де продовжують лагодити лінію електропередач. Таких викликів багато – у населених пунктах на деокупованих територіях, а також після чергових обстрілів. Без саперів такі роботи не проводяться.

За добу (станом на 15 грудня 2023 року – 24 Канал) у Харківській області було обстежено майже 4 гектари територій – дороги, лінії електропередач. Саперам загалом вдалося знищити 67 боєприпасів.

Ситуація в Харківській області

  • На деокупованих територіях Харківщини залишається мінна небезпека. Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив, що 15 грудня в Ізюмському районі зазнав поранень 15-літній підліток. В руках у хлопця здетонував невідомий вибуховий пристрій. Він отримав поранення обох кистей та був госпіталізований.
  • Голова Харківської ОВА нагадав, що випадку виявлення підозрілих предметів їх в жодному разі не можна брати до рук. Синєгубов попередив, що ті, хто виявив підозрілі предмети, повинен негайно повідомити про це співробітникам поліції або спеціалістам ДСНС.
  • Також в лютому 2023 року на Харківщині стався інцидент з підлітками – трьома хлопцями та чотирма дівчатами віком 14 – 17 років, які знайшли елемент протипіхотної міни.
  • Один з підлітків взяв міну із землі та кинув туди, де стояли інші. Міна здетонувала, через що підлітки отримали осколкові поранення. П'ятеро з них потрапили до лікарні. Проте життю дітей загрози не було.