Холодницький написав заяву про відставку з посади голови САП: Венедіктова вже його звільнила

21 серпня 2020, 11:58
Читать новость на русском

Голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький написав заяву про відставку. Розглянувши документ, генпрокурор Ірина Венедіктова звільнила Холодницького.

Звільнення Холодницького з САП: що відомо

Про те, що Холодницький написав заяву про відставку з посади голови САП, повідомляє "Українська правда" з посиланням на джерела.

До теми Офіс генпрокурора відкрив дисциплінарне провадження щодо Холодницького, – Качура

Згодом інформацію ЗМІ підтвердив сам Холодницький. Також він оприлюднив копію наказу генпрокурора Ірини Венедіктової щодо його звільнення. Підставою до нього стала заява Холодницького.


Наказ Венедіктової про звільнення Холодницького / Взято з фейсбуку Назара Холодницького

Як своє звільнення пояснює Холодницький

У дописі у фейсбуці Холодницький пригадав свій шлях у САП і ті часи, коли він очолив цей антикорупційний орган. За його словами, тоді держава потребувала докорінно нового відомства у прокуратурі.

"Адже мовилося про кримінальне переслідування тих осіб, які раніше відносились до касти "недоторканих", користувались великим політичним впливом і фактично безмежними фінансовими можливостями", – підкреслює вже ексголова САП.

Далі Холодницький пригадав, як набирали прокурорів до САП. Останній такий набір завершився у липні поточного року Наразі склад Спеціалізованої антикорупційної прокуратури налічує 49 прокурорів.

Колишній антикорпуціонер переконує, що вказані конкурсні відбори стали еталоном для інших правоохоронних органів через "відкритість, прозорість, чесність". Водночас вони відбувалися без кумівства, "протягування потрібних людей" та продажу посад.

Опісля він розповів, що намагався втілити на посаді голови САП і які були принципи його роботи:

  • САП мала б відповідати міжнародним стандартам;
  • ключова роль мала б бути відданою прокурорам;
  • самостійність в ухваленні процесуальних рішень;
  • систематичне підвищення професійної майстерності;
  • незалежність прокурорів та інституції.
  • повага одне до одного та рівність.

З початку діяльності САП та НАБУ було цілковите несприйняття нас, як інституції з боку Генеральної прокуратури України. З Різницької до нас намагались застосовувати підходи єдиноначальності та підпорядкування "центру",
– наголосив Холодницький.

За його словами, це проявлялось у тому, що

  • Генпрокуратура трактувала Кримінальний кодекс у такий спосіб, у САП та НАБ України були відсутніми певні повноваження,
  • або ж у спосіб, який надавав Генпрокуратурі/Офісу генпрокурора непередбачених повноважень щодо контролю за діяльністю антикорупційних органів.

"З 2015 по 2020 рік САП та НАБУ практично завжди були в "опозиції" до усіх правоохоронних структур та представників політичних партій. Як наслідок ми системно стикались із політичними спробами посягання на нашу незалежність і маніпуляціями щодо результатів роботи", – каже він.

Холодницький додає, що для цього залучали величезні ресурси, просували тези про необхідність перезапуску/реорганізації/ліквідації САП, зменшення обсягу повноважень, ухвалювали або навіть скасовували окремі закони.

"Як результат, майже за 30 років незалежності України не вдалось вибудувати ефективні інституції, які б забезпечували інтереси суспільства та користувались повагою і довірою громадян. Однак, вдалось вибудувати тотальну систему корупції та використання влади та повноважень в інтересах вузького кола осіб", – зазначив колишній посадовець.

Також він оприлюднив успіхи своєї роботи та подякував усій своїй команді, зокрема і суддям Вищого антикорупційного суду.

Цікаво Яку зарплату отримали керівники та чиновники антикорупційних органів у липні

Що цьому передувало

  • В середині червня Холодницький повідомляв, що проти нього відкрили дисциплінарне провадження. І на час розслідування його можуть відсторонити від посади.
  • Наприкінці травня генпрокурор Ірина Венедіктова опублікувала відео, де звинуватила керівництво й прокурорів САП у неналежному виконанні службових обов’язків.
  • Ті, зі свого боку, підготували відповідь: у ній вони висловили незгоду зі словами генпрокурора щодо бездіяльності САП. Ба більше – Венедіктовій нагадали, що генпрокурор та його заступники не мають права давати вказівки працівникам САП.
  • Після цього Венедіктова заявила, що службові розслідування щодо керівника САП Назара Холодницького підтвердили низку порушень у його роботі.
  • На жаль, про ці порушення поки нічого невідомо, оскільки результатам розслідування надали гриф "для службового користування".

Коротка біографія Назара Холодницького

  • Народився він 1985 році у Львові. У 2006 році закінчив юридичний факультет Львівського університету імені Франка з відзнакою, здобувши кваліфікацію магістра права. Також має звання заслуженого юриста України та є кандидатом юридичних наук.
  • З березня по грудень 2014 року обіймав посаду старшого помічника першого заступника генерального прокурора України. Крім того, у 2014-му був першим заступником прокурора АР Крим, яку після окупації РФ передислоковано до Києва.
  • Очолив САП у 2015 році. Стало це можливим завдяки перемозі на конкурсі. Тоді Холодницький набрав найбільше – 7 голосів.
  • Очолюючи САП, Холодницький водночас був заступником генпрокурора. А у 2017 році став ще і віцепрезидентом Федерації футболу України.
  • У 2016 році Холодницький отримував найбільші серед усіх українських високопосадовців премії – у середньому понад 816 тисяч гривень. Він пояснив це тим, що згідно законодавства і керівник САП, і пересічний прокурор відділу мають однакові оклади, а відповідальність – різна.
  • У 2017 році він відмовився від пропозиції хабара у 300 тисяч доларів за закриття справи проти судді Кіровського суду Дніпра Наталії Овчаренко. Зрештою працівники ГПУ та СБУ затримали хабарників — саму Овчаренко та її безпосереднього керівника, голову Кіровського суду Геннадія Підберезного.
  • У червні 2020-го Холодницькому намагалися дати найбільший за історію України хабар, що становив 6 мільйонів доларів. За звинуваченнями було заарештовано юриста компанії Burisma Hodlings Андрія Кіча, першого заступника київського управління податкової служби Миколу Ільяшенко, також звинувачено у організації хабаря керівника компанії Миколу Злочевського.
  • В лютому – березні 2018 року НАБУ спільно з ГПУ розпочали кримінальне провадження проти Холодницького та прослуховували його робочий кабінет. За інформацією керівника НАБУ Артема Ситника, таким чином вдалося записати, що Холодницький передавав підозрюваним інформацію про підготовку обшуків, тиснув на посадових осіб, зокрема суддів, з метою прийняття певних рішень, а також підбурював свідків до неправдивих свідчень. Назар Холодницький усі звинувачення відкинув.
Детальніше з біографією Назара Холодницького можете ознайомитися за цим посиланням.