Імідж України зіпсовано, або Як світ "співчуває" Саакашвілі
Іноземні медіа називають гучне повернення Міхеїла Саакашвілі на територію України "цирком" та "мильною оперою", підкреслюючи, що "Путін, мабуть, на сьомому небі від щастя".
Скандальний "прорив" Міхеїла Саакашвілі створив для України значну іміджеву проблему. Щоправда, дехто з оглядачів вважає, що світ у цілому нейтрально поставився до бійки в Шегинях. Однак, якщо Україну – з усіма її скандалами та інцидентами – не помічають, це також не є позитивом, бо свідчить лише про відсутність нашої держави на світовому порядку денному. Вважатимемо, що частина західних політиків дійсно проігнорувала "розбірки" за участю Порошенка та Саакашвілі. Та ж частина, яка не проігнорувала, зреагувала на них досить гостро. Нічого, крім засудження дій української влади, коментарі іноземних оглядачів не містили. Детальніше – в огляді.
Читайте також: Повернення Міхо: реакція західних ЗМІ на "прорив" Саакашвілі
Коротким рядком
Видання "Німецька хвиля" та "Голос Америки" зібрали думки представників закордонного істеблішменту та мас-медіа щодо інциденту з Саакашвілі. "Україна втратила контроль над західним кордоном. Про це заявив Лучіан Кім, кореспондент американського National Public Radio, який публікується також у численних авторитетних міжнародних виданнях", – передає "Голос Америки".
"У 2014 році Україна втратила контроль над своїм східним кордоном; сьогодні – над західним", – твітує Кім.
"2014 рік – Росія вдерлась в Україну, 2017-й – Саакашвілі вдерся в Україну, а що буде у 2020-му?" – іронізує Крістіан Борис, канадський журналіст, який, до слова, працює на BBC.
Дивлюся на цей балаган із Саакашвілі – Путін, мабуть, на сьомому небі від щастя,
– коментує Андрей Матісак, журналіст словацього видання Pravda.sk.
На думку журналіста канадського мас-медіа Globe and Mail Марка Маккіннона, ситуація довкола Саакашвілі має викликати посмішку у Кремлі. "Революціонери 2004-го року (Саакашвілі та Тимошенко) кидають виклик революціонерам року 2014-го (Порошенку та компанії), а Кремль у цей час регоче", – пише Маккіннон, про що говориться в іншій публікації "Голосу Америки".
Читайте також: Повернення Саакашвілі в Україну: як все відбулось
Видання також передає: "Історія із Саакашвілі дуже нашкодила іміджу та позиції України. І я кажу це як найвідданіший прихильник та союзник України", – говорить Якуб Янда, заступник директора аналітичного центру Evropské hodnoty у Празі.
Я не думаю, що хтось після сьогоднішнього цирку виглядатиме добре. Але Саакашвілі, на мою думку, переграв Порошенка. І що тепер?
– пише Крістофер Міллер, коресподент "Радіо Свобода".
Питання "що тепер?" є доволі актуальним. Евродепутат від Литви Пятрас Ауштрявічюс відповідає на нього, акцентуючи увагу на майбутньому Міхеїла Саакашвілі. "Я не звинувачую Саакашвілі і не вважаю його прибічником насильницької політики. Однак, коли ти звертаєшся до людей і стаєш частиною великого натовпу, то контролювати дії неможливо. Зазвичай для політиків дуже небезпечно спочатку апелювати до людей, а потім ставати учасником скоєних натовпом дій. Те, як Саакашвілі потрапив на Україну, позначиться на його політичній кар'єрі", – прогнозує депутат, якого цитує "Німецька хвиля".
Петро Порошенко вважає, що "прорив" Міхеїлом Саакашвілі кордону є злочином і не потребує політичних оцінок. Але згодні з президентом України не всі. Фото УНІАН
Ауштрявічюс також зазначає, що Європа, швидше за все, триматиметься осторонь від подібної історії. "Я не бачу ніякого інтересу ЄС, інституцій Євросоюзу бути втягнутими в цю ситуацію. Те, чого чекає ЄС, – це правове, швидке і справедливе рішення щодо Саакашвілі. Зараз справа за судом, і в України є можливість довести, що вона – країна, в якій діє верховенство права", – говорить він.
З Ауштрявічюсом погоджується й аналітик Німецького фонду Маршалла Йорг Форбріг.
Саакашвілі ефективно використовує втрату українського громадянства для політичного повернення. В цьому він об'єднує зусилля з Юлією Тимошенко, яка навряд чи є зразковим демократом. Це два закоренілих популісти, що кидають виклик нерішучому реформатору Петру Порошенку. Це не те, що надихає більшість західних лідерів. Вони намагатимуться від цієї візантійської історії триматися якнайдалі,
– зазначає експерт.
І ще дві короткі цитати. Екс-посол США в Україні Стівен Пайфер у коментарі "Німецькій хвилі" заявив, що ситуація навколо екс-президента Грузії схожа на політичний цирк. "Президент Порошенко встановив театральну сцену, позбавивши Саакашвілі українського громадянства. А той, у свою чергу, обрав шлях театрального повернення в Україну. Треба ставити під сумнів мотиви обох. Це не покращує імідж України на Заході", – переконаний дипломат.
Читайте також: Справа Саакашвілі: політолог пояснив, чому Порошенко "програв із тріском"
Євродепутат Ребекка Хармс також вважає, що ця, за її словами, "непотрібна історія" шкодить репутації України, у громадян якої і без того досить проблем.
Проблеми примножуються
У той час, як Пятрас Ауштрявічюс та Йорг Форбріг прогнозують свідоме відсторонення Європи від справи Саакашвілі, євродепутат Яцек Саріуш-Вольський запевняє, що останні ексцеси на кордоні стануть приводом для дискусії на засіданні Європарламенту. Він додає, що справу Саакашвілі моніторять польський міністр закордонних справ Вітольд Ващиковський, міністр внутрішніх справ Маріуш Блащак, а також міністр інфраструктури Анджей Адамчик, повідомляє радіо "Свобода".
Депутат Європарламенту Яцек Саріуш-Вольський (на фото) запевняє, що ексцеси довкола Саакашвілі стануть приводом для дискусії на засіданні Європарламенту. Фото "Громадського"
Заангажованість польських політиків у справі екс-президента Грузії легко пояснити. "Польща у важкі моменти була з президентом Саакашвілі, і президент Саакашвілі був із Польщею. Наприклад, у 2008 році, коли Росія напала на Грузію", – заявляє Саріуш-Вольський.
Із цих причин ми сьогодні теж з ним, тому що він має право оскаржити незаконне рішення влади України щодо позбавлення його громадянства.
Політик додає, що вважає дії української влади нецивілізованими та такими, що суперечать європейським стандартам, яких Україна "зобов'язалася дотримуватися відповідно до договору про Асоціацію з ЄС". Політик пообіцяв порушити відповідне питання на найближчому засіданні Європейського парламенту.
Читайте також: Саакашвілі здатен розсварити Польщу та Україну, – Newsweek
Тим часом Financial Times висловлює побоювання, що Міхеїла Саакашвілі "притягнуть до відповідальності", і називає спроби заборонити йому в'їзд "справжнім цирком".
"Саакашвілі опинився в ситуації, дуже незвичній для колишніх лідерів держав. Нині він позбавлений громадянства, а тиждень він провів, намагаючись потрапити до країни, яка не хоче його присутності – спершу потягом, далі – автобусом, і зрештою – пішки, у натовпі соратників, які змусили відкрити для нього кордон в Україну. Його повернення здатне різко загострити політичну температуру в той час, коли Порошенко бореться з проросійськими бойовиками на сході, але й водночас перебуває під критикою політичних опонентів, які зауважують, що він, як і його відсторонений попередник Віктор Янукович, поблажливо ставиться до корупції в країні та отримує вигоду від неї", – пише The New York Times.
Англомовна версія "Німецької хвилі" у великій редакційній статті називає Саакашвілі "людиною без паспорта" та "політичним ворогом президента Петра Порошенка". Згадуючи момент перетину Саакашвілі кордону, видання пише про те, як колючим дротом була огороджена прикордонна зона з української сторони. Це виглядало так, "ніби Україна чекала на вторгнення – цього разу із Заходу, і завдання нібито полягало в тому, щоб відбити напад ворога", – говориться у статті.
Амбіційний Саакашвілі, який, за словами багатьох, відрізняється егоїстичною поведінкою, очевидно, може розраховувати на більшу кількість прихильників в українській політиці, аніж це очікувалося від початку,
– пише видання.
І цитує самого Саакашвілі, який заявив таке: "Люди хочуть допомогти мені, тому що я хочу допомогти їм, і я дуже сподіваюсь на українців. Разом ми подолаємо мафію", – каже він.
Читайте також: Це кіно про те, яку владу ми маємо сьогодні, – політтехнолог прокоментував епопею з Саакашвілі
У той же час велику кількість прихильників екс-президента Грузії в Україні оскаржує французький мовник RFI. Це – "мильна опера", характеризує видання події на польському кордоні. Повернення Саакашвілі "гідне сцени", зазначають французи, але водночас це те, що може дати йому перевагу над його головним суперником – Петром Порошенком.
"Я не розумію чому, але, схоже, що Порошенко боїться мене більше, ніж Путіна", – цитує грузинського лідера RFI.
Українська частина прихильників Міхеїла Саакашвілі складає лише 2%. Але влада програла їй, застосовуючи махінації та брехню,
– зауважує видання.
Офіційна влада "погрожує організаторам нападу на прикордонний пост, однак досі не знає, що робити з паном Саакашвілі. Він отримав тріумфальну зустріч на заході України і має незабаром повернутися до Києва. З кожним кілометром зростає ризик ескалації напруги", – вважає RFI.
Іще одне французьке медіа – газета Le Monde – друкує статтю під заголовком "Повернення Саакашвілі в Україну – виклик владі Києва", де ще раз підсумовуються всі репутаційні втрати Києва та електоральні набутки Саакашвілі.
"Картина того, як поліцейських відсувають убік, яку знову і знову публікують на українських та закордонних сайтах, так само катастрофічна для Києва, як і рішення про те, щоб позбавити "Мішу" громадянства, яке він з великою помпою отримав у 2015-му, коли був призначений головою Одеської ОДА.
Цинізм маневру, розпочатого в той час, коли Саакашвілі був за кордоном, посилено крихкістю ситуації. Не маючи можливості повернутися в Грузію, де нова влада порушила проти нього справу, схожу на вендету, бунтар залишився без громадянства та опинився під загрозою екстрадиції в Тбілісі, якщо він повернеться на українську землю,
– пише Le Monde.
І зазначає таке: в особі Саакашвілі влада Порошенка отримала виклик "іще вагоміший, бо після свого тріумфального повернення Саакашвілі швидко вирушив до Львова. Там він видається вільним і, здається, насолоджується гостинністю міста під захистом мера Андрія Садового, ще одного загальновідомого противника Порошенка".
Читайте також: Сага Саакашвілі: про причини повернення і наміри екс-президента Грузії
Останні новини
Чи має рацію французький RFI, коли прогнозує "ескалацію напруги" – покаже час. Поки що події розгортаються не за найдраматичнішим сценарієм, хоча втішного для Міхеїла Саакашвілі у ситуації, що склалася, небагато. 10 вересня сайт "Миротворець" (створений задля фіксування злочинів проти безпеки України – "24") вніс до своєї бази даних екс-президента Грузії, а пізніше – трьох народних депутатів: Юлію Тимошенко, Сергія Власенка та Дмитра Добродомова.
А напередодні у Львові до готелю "Леополіс", де зупинився Саакашвілі з дружиною та сином, завітали прикордонники і поліцейські, які принесли йому адмінпротокол про незаконний перетин кордону. Саакашвілі підписав документ, але зі своїм "додатком" про те, що не згоден із висунутими звинуваченням, які він називає "брехнею".
Одразу після підписання документу прикордонники оголосили Саакашвілі дату розгляду його справи – 18 вересня він має з'явитися до Мостиського райсуду. За скоєне адмінпорушення Саакашвілі сплатить штраф у сумі від 3400 до 8500 гривень, каже речник західного регіонального управління Держприкордонслужби України Володимир Шеремет.
Читайте також: Адвокат Саакашвілі розповів, за якою статтею звинувачують політика і яке покарання йому загрожує
Окрім Саакашвілі, протоколи про адмінправопорушення склали ще на 14 осіб. Переважно це його соратники та журналісти, які висвітлювали подію. В інтерв'ю ТСН Саакашвілі сказав, що на суд приїде, але перед тим "подорожуватиме" Україною і зустрічатиметься з прихильниками.
Зі Львова Саакашвілі вирушить у політичний тур. Він, як йдеться в сюжеті ТСН, "їздитиме Україною і зустрічатиметься з прихильниками". Фото ЕРА
Однак адміністративним судом справа не вичерпається. Прес-секретар Держприкордонслужби Олег Слободян говорить про те, що "поліція уже відкрила кримінальне провадження через прорив на пункті пропуску "Шегині". Організаторам інкримінують незаконне переправлення людей через кордон. Це від 2 до 5 років за ґратами".
За "прорив" кордону та побиття прикордонників правопорушникам, задіяним в інцидентах 10 вересня, може загрожувати до 15 років ув'язнення, говорить речник Держприкордонслужби. Фото Associated Press
Втім, додає Слободян, "за побиття прикордонників і правоохоронців можуть порушити ще одну статтю за нанесення тілесних ушкоджень військовослужбовцям під час виконання ними обов'язків. Ця стаття при додаткових обтяжуючих обставинах може тягнути до 15 років", – інформує "Газета по-українськи".
Що ж стосується екстрадиції Саакашвілі в Грузію, то, як повідомляв 24 Канал, це питання залишається відкритим, доки немає рішення грузинського суду в кримінальній справі політика.
Сам же колишній грузинський лідер після кількаденного перебування у Львові вирушив до Чернівців, де поділився планами на майбутнє.
Я об’їду всі регіони, ми пред’явимо претензії цій владі, ми зобов’яжемо прийняти закон про імпічмент, зняти податки з малого бізнесу, забрати гроші в олігархів,
– заявив він прихильникам, анонсувавши приїзд до Києва наступного тижня.
А тим часом є вже перші затримані у справі про прорив державного кордону. В цілому ж правоохоронці ідентифікували вже 32 учасників "недільного бешкету". І це, очевидно, лише початок.
Читайте також: Саакашвілі та охлократія: ризики для України