Чому приїзд Саакашвілі викликав такий ажіотаж, і як ситуація розвиватиметься далі, – в матеріалі сайту "24".

Законно-незаконний перехід

Думки щодо того, чи правильно зробив Міхеїл Саакашвілі, перетнувши досить "нестандартним" способом польсько-український кордон, як годиться, розділилися. Принаймні, експерти вважають, що незалежно від того, законно чи ні екс-губернатора Одещини позбавили громадянства, треба було оскаржити це рішення в судах. А вже потім їхати в Україну. Водночас, як зауважує директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк, Саакашвілі з точки зору політики все робить правильно, але виключно для себе.


Чи мав законне право Саакашвілі на перетин кордону?

Юрист Анна Маляр вважає, що Саакашвілі, безумовно, здійснив правопорушення, ще й чинив опір прикордонникам і правоохоронцям. Тому є всі підстави затримати його та осіб, які разом з ним незаконно перетинали кордон. Хоча, зазначає юрист, є одне "але".

Ми не знаємо, яке буде рішення суду щодо законності/незаконності припинення українського громадянства Саакашвілі. Якщо такий позов буде подано. Поки один з адвокатів Саакашвілі говорив лише про намір звернулися до суду,
– зазначає Анна Маляр у Facebook.

Читайте також: До бази "Миротворця" загриміли ще 2 нардепів, що перетинали кордон з Саакашвілі

Тобто, якщо Саакашвілі вдасться виграти суд, то тоді можна буде стверджувати, що він на законних підставах перетинав кордон. Загалом, питання щодо законності дій екс-президента Грузії можна вважати відкритим до моменту винесення судового рішення.

Скандал із Саакашвілі помітили навіть в США. Спецпредставник США по Україні Курт Волкер вважає, що колишній очільник Одеської ОДА має право на публічний судовий розгляд питання про втрату українського громадянства.

Хоча є ще один нюанс. Викрадення у Саакашвілі паспорту. За його словами, це спланована акція, і його паспорт знаходиться в адміністрації президента. При цьому, зазначає голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, якщо в Саакашвілі не було паспорту перед тим, як перетинати кордон, як він збирався потрапити в Україну?

Саакашвілі не збирався перетинати кордон законно чи не дуже сподівався на те, що це вдасться? Або була ставка на силовий сценарій. І невідомо точно, чи то паспорт вилучили, чи він нібито загубився,
– зауважує політолог.

Сценарій влади: від жорсткого до обережного

За словами Володимира Фесенка, у влади є різні сценарії щодо Саакашвілі. Як у прислів'ї: і хочеться, і колеться. Був, говорить експерт, варіант пропустити його без скандалу, забрати паспорт, дати довідку, а далі – до слушної нагоди. Якщо буде занадто негативно діяти – віддати грузинам. Але вибрали жорсткий варіант – не пускати.

На думку політолога, сценарій, який передбачав не пускати Міхеїла Саакашвілі в Україну, майже спрацював. Але в пункті переходу "Шегині" виявилося вразливе місце, де прикордонники не були не готові до такого прориву.

Зараз Порошенку пропонують різні підходи і варіанти. Один з них – м'який, обережний: зробити паузу, щоб ситуація заспокоїлася. Можна оголосити підозру Саакашвілі, але не робити різких дій, поки є емоційна хвиля. Тому що у Саакашвілі і групи його підтримки зараз ейфорія. Потрібно, щоб вона пройшла, національна хвиля спала, а потім застосовувати якісь дії,
– говорить експерт.

Але, вважає політолог, в питанні повернення громадянства влада на поступки не піде.


Чому Порошенко так не хоче бачити в Україні свого "друга Міхо"?

Наразі правоохоронці обмежилися врученням Саакашвілі адміністративного протоколу про вчинене ним порушення. Щоправда, це обернулося черговим скандалом і годинним брифінгом екс-губернатора Одещини. Також правоохоронці хочуть допитати низку активістів і п’ять народних депутатів, серед яких і Юлія Тимошенко, щодо прориву кордону.

При цьому Володимир Фесенко вважає, що з державної точки зору все правильно. Адже, на його думку, будь-які порушення закону повинні каратися. Інакше почнеться розпад у політичному сенсі і з точки зору діяльності державних інституцій, тобто анархія.

Затримувати Міхеїла Саакашвілі, схоже, поки не поспішають. Принаймні, в Міністерстві юстиції досить завуальовано відзначили, що аналізують, чи є для цього підстави. Хоча зрозуміло, що якби не гучний резонанс, і якби це був би пересічний нелегал – його давно б арештували.

Головний козир влади – екстрадиція Саакашвілі до Грузії, на що вже є відповідний запит з Тбілісі. В певному сенсі – це крайній захід. Видача Саакашвілі Грузії якщо й викличе хвилю протесту в Україні, то не надто сильну. Але репутацію Порошенку точно зіпсує, додавши до неї ознаки авторитаризму. Незадовго до початку президентських виборів це навряд чи сприятиме зростанню популярності глави держави.

До речі, цікавий момент. Як зазначає Анна Маляр, хотілося б знати, чому Грузія запит про видачу Саакашвілі не направила до Польщі?

А директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко переконаний, що грузинській владі взагалі не вигідна екстрадиція Саакашвілі. Влада Грузії, зауважує експерт, не хоче його бачити у себе.

Якщо у Саакашвілі в Україні 1,5% підтримки населення, то в Грузії – 15%, є своя партія, ЗМІ. Тому владі Грузії він не треба, вона не готова до політичної кризи. Інше питання, що в процесі депортації, поки посольство США спить, літак буде пролітати над зоною АТО. А у росіян великий досвід збиття літаків. Але його не депортують,
– говорить Небоженко.

Власне, в Мінюсті вже заявили, що Україна може не видавати Саакашвілі, допоки немає рішення грузинського суду в кримінальній справі політика.

Сценарій Саакашвілі: новий майдан і поступова хвиля протесту

Влада своїми спробами не дозволити Міхеїлу Саакашвілі в’їхати на територію України, по-перше, сприяла підвищенню до нього уваги українців і, відповідно, збільшенню симпатій, хоча рейтинги партії "Рух нових сил" знаходилися в межах статистичної погрішності. За словами Віктора Небоженка, з Саакашвілі не треба робити національного лідера. Але населенню настільки вже набридла нинішня влада, що воно використовує будь-який привід, аби висловити свій протест. В Україні цей спалах протесту триватиме, тому що, говорить він, ми недооцінюємо ступінь політичної нахабності влади.

Якщо завтра в прокуратуру або поліцію почнуть викликати журналістів, депутатів, активістів, то тим самим замість того, щоб ізолювати Саакашвілі, влада буде збільшувати групу протесту і його вплив,
– вважає політолог.

По-друге, Саакашвілі отримав фору. Найближчим часом все, що робитиметься проти Саакашвілі чи його соратників, сприйматиметься як політичне переслідування. Таким чином, в екс-президента Грузії до певної міри розв’язані руки. Навіть для організації ще одного майдану. За словами Володимира Фесенка, Саакашвілі свідомо пішов на ризик з проривом кордону. Це, вважає експерт, пов'язано з його політичною психологією – він не бачить для себе спокійного життя політичного пенсіонера. Для Саакашвілі, на його думку, це останній шанс повернутися у велику політику в Україні.


Для Тимошенко Саакашвілі шанс на перемогу на виборах президента?

В той же час, зазначає Фесенко, відкидати сценарію нового майдану не можна. Але на даний момент Саакашвілі і Юлія Тимошенко фінансово і організаційно не готові до Майдану.

Саакашвілі та іншим треба було діяти відразу ж. З кордону їхати до Києва і на емоційній хвилі організовувати акцію протесту. Зараз втрачений темп, емоції, увага поступово будуть знижуватися. Хоча під час наступного парламентського пленарного тижня може бути спроба організувати акцію протесту за участю Саакашвілі в Києві. Далі, як вийде, і чи отримає вона масову підтримку. До серйозного майдану треба ретельно підготуватися,
– наголошує Фесенко.

Міхеїл Саакашвілі вирішив піти іншим шляхом – провести велике турне Україною (до речі, схожу акцію, причому доволі успішну, свого часу проводив Віктор Ющенко під час президентської виборчої кампанії – "24"). Говорити про успіх турне Саакашвілі рано. Але, як зауважує Фесенко, досить чітко з’явилися обриси умовно антипорошенківської коаліції. Причому другу (або насправді першу) скрипку грає завжди протестна Юлія Тимошенко, яка, вважає Микола Давидюк, перехопила лідерство у Саакашвілі.

Місія, яку озвучував Саакашвілі – нове покоління при владі. Хлопці-дівчата, які їхали його підтримувати, повірили, сподівались на те, що прийдуть до влади нові люди. Але що ми бачимо насправді: знову Тимошенко, знову ті самі обличчя,
– говорить Давидюк.

Справді, Юлія Тимошенко розпочала активну фазу передвиборної президентської гонки завдяки Саакашвілі. Екс-президент Грузії, повернуть йому громадянство чи ні, все одно балотуватися ані в президенти, ані в парламент в 2019 році не зможе. І Тимошенко на цій зростаючій хвилі протесту з подачі Саакашвілі має шанси суттєво збільшити свої рейтинги. Фактично – маємо знову справу з популістами, які грають на протестних настроях населення.

З іншого боку, скандальний перетин кордону Саакашвілі не настільки привернув би увагу українців, якби вони розуміли, що це політичні ігри між владою і опозицією. Питання не в тому, що наші співгромадяни живуть у досить скрутних умовах. А в тому, що вони бачать, що керівництво країни вибрало напрямок не до розвитку і процвітання держави, а до збагачення вищого владного ешелону. І кожен політик, навіть самий відвертий популіст, який виступає проти, буде підтриманий українцями.

Читайте також: Не громадянин: чому Порошенко відібрав громадянство у Саакашвілі?