Своїм – усе, ворогам – закон

На перший погляд, Петро Порошенко вчинив законно. Він позбавив Саакашвілі громадянства за те, що той свого часу в документах на отримання українського паспорту надав недостовірні дані. Як пишуть ЗМІ, екс-президент Грузії не вказав, що має судимість. Як відомо, в Грузії проти нього відкрито кілька кримінальних справ щодо зловживання владою. Хоча соратниця Саакашвілі, екс-глава Нацполіції України Хатія Деканоідзе, стверджує, що це – політичне переслідування на замовлення проросійського олігарха, акціонера "Газпрому" і сірого кардинала Грузії Бідзіни Іванішвілі.

Читайте також: Ви підписали собі та своїй владі неминучу поразку, – Саакашвілі до Порошенка

Грузія кілька разів зверталася до України з проханням видати Саакашвілі, але отримувала відмову. Згідно з Конституцією, Україна своїх громадян не видає. А тут такий щасливий збіг: Петро Порошенко відвідав 17-18 липня Грузію, де домовився про "глибинну співпрацю"; і після повернення Міграційна служба поклала йому на стіл інформацію про те, що Саакашвілі з порушенням отримав у 2015 році громадянство України. Президент, не довго думаючи, підписує відповідний указ.


Юрій Луценко оперативно відреагував на матеріали грузинських правоохоронців

Як відзначили в Міграційній службі, матеріали стосовно Саакашвілі надані відомству ГПУ, які отримані від грузинської сторони. А запит в ГПУ надіслав радикал Андрій Лозовий, якого Антикорупційне бюро підозрює в незаконному збагаченні. За це нардепа навіть хотіли позбавити недоторканності. Досить підозріла "багатоходівка", якщо врахувати, що генпрокурор Юрій Луценко – кум Порошенка. А, як зазначають експерти, Радикальна партія Олега Ляшка дуже успішно грає на полі адміністрації президента.

Помста і позбавлення від політичних конкурентів

Перший мотив вчинку Петра Порошенка, який сам по собі напрошується, – банальна помста. Свого часу президент України сам запросив свого колишнього однокурсника Міхеїла Саакашвілі допомогти в проведенні реформ, призначивши його губернатором Одещини. Але з кожним днем активність Саакашвілі почала виходити за допустимі для Порошенка межі. Як говорить директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко, президент мав розуміти, що Саакашвілі – особлива людина після 10 років президентства в Грузії і, природно, почне проявляти активність в Україні.

Порошенко вирішив цю активність Саакашвілі направити на своїх ворогів: проти Ігоря Коломойського та інших олігархів. Але потім все закінчилося, вони посварилися, і Порошенко робить другу помилку – позбавляє Саакашвілі громадянства,
– говорить Небоженко.

Одеський губернатор публічно посварився з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим і тодішнім прем'єром Арсенієм Яценюком, звинувативши їх у корупції.


Саакашвілі не добирав слів, критикуючи Яценюка і Авакова

Трохи більше року тому Саакашвілі з великим скандалом пішов у відставку, при цьому не скупився на "епітети" на адресу Порошенка. Він звинуватив владу в саботажі реформ і корупції, що "капіталізується на крові наших солдат, на жертвах Майдану, що зрадила ідею української революції. І в яких єдина мотивація їхнього існування – набивати собі кишені, посилювати свій клан і повністю пограбувати Україну".

Саакашвілі створив власну партію "Рух нових сил", куди увійшли його грузинські соратники і деякі українські політики, і почав її медійну розкрутку. Звідси випливає другий мотив – усунення політичних конкурентів. За словами політичного експерта Андрія Вігірінського, це може бути завчасною розправою над опонентами. Як зауважує експерт, краще це робити за рік-півтора до строкових парламентських виборів і в літній період, коли увага людей менше сконцентрована на політичних подіях. Через деякий час всі забудуть про це. А от піти на такий крок за рік до виборів не вигідно. Це сприймуть як політичну розправу.

Невдале рішення, Порошенко діє методами Януковича

На переконання Віктора Небоженка, Петро Порошенко зробив політичну помилку, позбавивши Міхеїла Саакашвілі українського громадянства. Президент, вважає він, діє за аналогією Януковича, який посадив Юлію Тимошенко. Це матиме серйозні наслідки. А на тлі скандалу зі спробою втручання України у вибори президента США – це вкрай невдале рішення Порошенка.

Це виглядає, як класична помилка, яку за аналогією зробив Янукович, який посадив у в'язницю Юлію Тимошенко. І після цього у Януковича закінчилося спокійне життя. Але, судячи з усього, Порошенком, як і Януковичем, рухають емоції. У нас президент через два-три роки правління стає мільярдером і грубою людиною. Звідси різкі рухи, які погано відбиваються на біографії,
– підкреслив Віктор Небоженко.

Схожої думки політтехнолог Сергій Гайдай, який зауважує, що у кожного українського президента наступає момент, коли йому здається, що він може безкарно робити все, що йому захочеться і який стає початком його політичного краху. У Кучми – наказ приструнити нахабного журналіста-грузина. У Ющенка призначення прем'єром Януковича і вручення ордена Ківалову. Янукович вирішив, що може без наслідків відмовитись від підписання Асоціації з ЄС.

А Порошенко вирішив, що пора вже виганяти з країни всіх запрошених реформаторів і взагалі безуспішно демонструвати "реформи", які вже набили оскому. Змова двох реваншистських і олігархічних режимів, українського Порошенка і грузинського Іванішвілі, для позбавлення Саакашвілі громадянства України – це прямий і однозначний сигнал українському соціуму: більше ніяких ігор у реформи,
– зазначає Гайдай.


Порошенко все більше стає схожим на Януковича?

На думку Андрія Вігірінського, Україна глобально нічого не втратить, але скандал для нашої держави неприємний. Тим більше, кілька днів тому Дональд Трамп звинуватив Україну в спробах втручання у вибори президента США. І це, говорить експерт, може наштовхнути Захід на думки про те, що систему влади, яка існує в Україні, необхідно змінювати.

До того ж, як наголошує Вігірінський, Саакашвілі навряд чи міг скласти конкуренцію Порошенку чи його партії БПП. По-перше, найближчим часом Саакашвілі, згідно Конституції України, не може бути ні народним депутатом, ні президентом.

Саакашвілі – хороший спікер, але є питання до його господарських навичок. Але попри це він міг отримати тільки посаду, приміром, в уряді. А для цього потрібно, щоб його партія і загалом опозиція перемогла на найближчих парламентських виборах, сформувала більшість і потім висунула Саакашвілі на ключову посаду. Але є питання, за яку галузь української промисловості він зміг би відповідати,
– зауважує Вігірінський.

По-друге, говорить політолог, його партія має рейтинги менше необхідних 5% для подолання виборчого бар’єру. Тому немає прямого зв’язку з опозиційною діяльністю Саакашвілі.

По-різному оцінили крок Порошенка політики. Радикали першими повідомили радісну звістку про "відновлення справедливості". Про позбавлення Саакашвілі громадянства повідомив Ігор Мосійчук, проти якого теж порушені кримінальні провадження.

Позафракційний Борислав Береза зазначив, що не є симпатиком Саакашвілі, але і причин для радості не бачить. Як вважає нардеп, це тільки збільшить рейтинг екс-президента Грузії. Але при цьому, зауважує він, владу більше любити не стануть. Тому "думати треба на два кроки вперед, а не керуватися емоціями".

Категоричнішим був мер Львова Андрій Садовий. На його думку, такий крок Порошенка стане для нього приниженням статусу як Президента України, а також – приниженням інституту громадянства держави.

Позбавляти громадянства політика зі світовим реноме, який після двох успішних термінів на посаді Президента Грузії погодився на роботу голови ОДА в Україні, лише за те, що він став опонентом – це вершина політичного страху,
– вважає міський голова Львова.

Сам Міхеїл Саакашвілі вже записав відеозвернення щодо позбавлення громадянства. Він вважає, що його хочуть змусити отримати статус біженця. Та він обіцяє повернутися в Україну (наразі перебуває у США).

Буду сидіти в Києві без громадянства, жодних проблем. Буду просто ходити Майданом. Я живу зараз тут неподалік,
– зауважив політик.

На думку Віктора Небоженка, Саакашавілі повернеться в Україну, і є сумніви, що його заарештують і екстрадують до Грузії.

"В Грузії Саакашвілі посадять до в'язниці. І в цій ситуації Порошенко стане катом. А він же зовсім на нього не схожий", – каже експерт.

До речі, позбавлення громадянства України Саакашвілі дуже потішило Кремль. Прем’єр Мєдвєдєв саркастично назвав це "фантастичною трагікомедією".

Поки складно прогнозувати, яке майбутнє чекає Міхеїла Саакашвілі. Він, хоча й популіст, але має стержень. З іншого боку, позбавлення його громадянства не тільки негативно відіб’ється на міжнародному іміджі України. Це тривожний сигнал того, що автократія повертається. Що називається, не минуло й трьох років, а українці знову спостерігають ту саму картину: політична боротьба з конкурентами, вибірковість застосування закону, і на тлі цього – повна амністія для представників режиму Януковича.

Читайте також: Дочасні вибори і недоторканність: який сценарій розігрують українські політики?