Час "тесту" настав і для Петра Порошенка: 10 вересня вся країна завмерла в очікуванні того, чим завершиться епопея з Міхеїлом Саакашвілі: фарсом чи драмою. Це тільки на перший погляд увага зацікавлених була прикута до пропускного пункту Краківець, через який в Україну мав в'їхати колишній одеський губернатор. Справжнім предметом зацікавленості була Банкова, де Порошенко вирішував долю грузинського колеги.

Читайте також: Це кіно про те, яку владу ми маємо сьогодні, – політтехнолог прокоментував епопею з Саакашвілі

Пасажир №1

Для перевірки на міцність українського кордону у Міхеїла Саакашвілі було півтора місяці. Як відомо, 26 липня Петро Порошенко позбавив грузинського лідера українського громадянства – звістка про це застала фігуранта в Америці. Саакашвілі – зокрема, в ексклюзивному інтерв'ю 24 Каналу – пообіцяв, що неодмінно повернеться, і що має в запасі кілька форматів такого повернення. Проте, про що саме йшлося – він не уточнив.

Втім, особливу винахідливість Саакашвілі так і не продемонстрував – 10 вересня політик збирався перетнути україно-польський кордон традиційно: на автобусі. Щоправда, в останній момент автобус замінили поїздом. Потяг "Перемишль-Київ" довго стояв на кордоні, адже від Національної поліції (яка згодом це спростувала) нібито надійшов наказ не пропускати транспорт з пасажиром "на борту", котрому заборонено в'їзд в Україну. Наступний поворот сюжету полягав у тому, що Саакашвілі знову пересів на автобус, який рушив до пропускного пункту "Шегині".

Там, ближче до вечора, Міхеїлу Саакашвілі вдалося перейти український кордон – навіть попри те, що останній був закритий буцімто через "замінування". Прихильники Міхо фактично прорвали кордон, провівши свого лідера взагалі без пред'явлення документів. Відтак екс-президент Грузії відбув до Львова, де вже встиг зустрітися з мером міста Андрієм Садовим. Тим часом поліція Львова відкрила кримінальну справу за незаконний перетин кордону Саакашвілі та його командою, а МЗС Польщі викликало для дачі пояснень українського посла. У Польщі переконані: для заборони в'їзду Саакашвілі не було жодних підстав.

Читайте також: Повернення Саакашвілі в Україну: як все відбулось

24 канал вів пряму трансляцію пов'язаних із поверненням Саакашвілі подій.


"Брифінг перед посадкою в поїзд", – так підписав цей знімок Міхеїл Саакашвілі. Фото з Facebook-сторінки політика

Нагадаємо, що напередодні – 9 вересня – Саакашвілі зустрівся у польському місті Жешуві з Юлією Тимошенко, Валентином Наливайченком та низкою народних депутатів з "Батьківщини" та "Самопомочі". З Жешува екс-президент Грузії та його група підтримки вирушила на пункт пропуску "Краківець", поблизу якого поліція зупинила спочатку біля 40, а потім понад 100 людей в камуфляжній формі і з металевими предметами в руках, що рухалися в бік державного кордону. Там же правоохоронці виловили й активістку Femen, на яку склали адмінпротокол за дрібне хуліганство.


Залізнична станція "Мостиська ІІ". Прихильники Саакашвілі готуються стрічати політика. Фото з Twitter-акаунту Радіо "Свобода"

Тим часом Грузія вже вдруге звернулася до влади України із проханням про екстрадицію Міхеїла Саакашвілі. Нині цей запит розглядає міністерство юстиції України та Генеральна прокуратура. Тепер, коли Саакашвілі знову опинився на території України, це дає Мін'юсту та ГПУ новий простір для маневру.


Той самий Інтерсіті "Перемишль – Київ". "Разом змінити країну" поки не надто вдається – дехто надто активно опирається змінам. Фото Олексія Братущака

Що передувало подіям

Протягом останнього часу перед виїздом в Україну Міхеїл Саакашвілі перебував у Польщі. У п'ятницю він провів в столиці цієї країни прес-конференцію, котра, за твердженням сайту "Эхо Кавказа", викликала чималий ажіотаж. Кореспондент видання Юрій Савицький передав з Варшави наступне:

Сьогодні в Польському агентстві преси був аншлаг, було дуже багато ЗМІ, не тільки українських, які приїхали, але й польських, а також західних (…) Саакашвілі з'явився у Варшаві вже на початку серпня, було дуже багато зустрічей, заяв, плюс його постійні подорожі по європейських країнах, і ось цей інтерес до нього і його повернення в Україну не слабшає (…). Тут пам'ятають про те, як свого часу, будучи президентом Грузії, він показав себе під час похорону загиблого у смоленській авіакатастрофі Леха Качинського – він прилетів під час виверження вулкану, буквально в останню хвилину, в подяку за підтримку Качинського під час російської агресії в Грузії.

Що ж стосується прес-конференції Саакашвілі, то "головні меседжі були такими: по-перше, позбавлення громадянства – це змова олігархів (українських і грузинських), яка стала подарунком для Володимира Путіна. Друге, що повторювалося в його виступі: Саакашвілі кидає виклик системі на пострадянських просторах, він не боїться; він весь час це підкреслював і говорив: "Я не боюся, мені не страшний цей паркан на західному кордоні України, він мене не зупинить". Тобто підкреслював свої серйозні наміри. Він також повторював те, що позбавлення його громадянства України є протизаконним і ніхто у світі не сприймає цього серйозно", – зазначається у публікації "Эхо Кавказа".

Читайте також: Саакашвілі розповів, що робитиме далі

Про змову олігархів, на яку посилався Саакашвілі, написало й польське видання Interia. "Дуже шкода, що президент України береться робити щось подібне, що це його вибір. Мій вибір – не боятися", – заявив Саакашвілі.

Він додав також, що "точно знає" про стеження за ним на території Польщі. "Я знаю кількість машин, я знаю імена", – сказав екс-президент. І підкреслив, що такі дії є неприйнятними на кордоні на території "дружньої держави", якою Польща є для України. Саакашвілі сказав, що, за твердженням української влади, він є непопулярним політиком, проте останні події довкола нього це спростовують. А ще – висловив жаль з приводу того, що реформи в Україні припинилися, особливо у царині боротьби з корупцією.

Якщо ми хочемо боротися з Путіним, то повинні бути набагато кращими за нього і не використовувати його методи,
– зазначив Саакашвілі.

Тим часом сайт Kresy.pl згадав про намір Юлії Тимошенко прибути до Краківця та підтримати колегу. А видання Wschodnik написало про те, як українська сторона огородила свою частину кордону колючим дротом. Офіційна версія прикордонної служби України – посилення заходів безпеки знадобилося у зв'язку з проведення російсько-білоруських навчань "Захід-2017". Неофіційна – дротом убезпечуються саме від Саакашвілі та його групи підтримки, зазначає Kresy.pl.

Читайте також: Повернення Саакашвілі в Україну у фото: яскравий репортаж

Хоча загальний тон польської преси коливався останніми днями від нейтрального до співчутливого, на сторінках Newsweek вийшла доволі саркастична стаття про наміри Саакашвілі та про те, чим обернеться можливий інцидент на кордоні для самої Польщі.

У Саакашвілі немає вибору. Він мусить шуміти. Якщо він думає про політику, то лише зробивши себе мучеником боротьби з корупцією, він матиме шанс (…). Його колишня партія – "Єдиний національний рух" – розкололася і не хоче чути про Саакашвілі. Тому грузинсько-український політик мусить підігрівати атмосферу довкола себе. Він хоче повернутися в Україну чи, щонайменше, переслідує Київ своїм поверненням, тому що мріє про політичну війну з президентом Порошенком.

"Гротескне шоу" у виконанні Саакашвілі "може погано вплинути на наші стосунки з Києвом". "Популярний "Міша" – не найкраща інвестиція для Польщі", – пише Newsweek. Видання додає:

"Наші стосунки з Україною останнім часом все більше заходять у глухий кут взаємних підозр щодо прагнення до історичного ревізіонізму (…). Участь польських солдат у парадах в Києві, військова співпраця та обнадійливі слова, сказані під час зустрічей міністрів обох сторін, не змінюють того факту, що Київ не знає, як використовувати потенціал Польщі. А Варшава теж не хоче брати участь в українських справах. "Право і справедливість" віддає перевагу тому, аби використовувати українську тему для періодичної мобілізації свого електорату, розповідаючи про рани Волині та страшний український націоналізм. А це не є добре".

Читайте також: Позбавлення Саакашвілі громадянства створило проблему, якої Україна не мала, – екс-посол США

В якості постскриптуму

Ганьба, влаштована на українському кордоні, не пройшла непоміченою світовими мас-медіа. Першою позловтішалася Росія. Місцеве видання "Взгляд" зазначило наступне: "Михайло Саакашвілі професійно організував шоу зі своєї спроби повернутися на Україну, громадянства якої він був позбавлений близько двох місяців тому указом Петра Порошенка. Дивно інше – київська влада примудрилися зробити ставку на найдурніший та найбільш шкідливий для неї варіант протидії колишньому грузинському президентові і одеському губернатору. Історія повернення Михайла Саакашвілі на Україну виглядає чи то водевілем, чи то відвертим анекдотом".

Наразі ситуація виглядає таким чином, що Петро Порошенко і київська влада настільки бояться Міхеїла Саакашвілі, що будь-якими – навіть найдурнішими – способами уникають контакту з ним. Припинити пропуск людей через кордон і змусити "Укрзалізницю" зупинити поїзд на польській стороні тільки заради того, щоб запобігти контакту колишнього одеського губернатора з українськими прикордонниками, тим самим посилюючи невдоволення постраждалих людей українською владою і накачуючи рейтинг Саакашвілі в очах українського суспільства.

А журналіст Крістофер Міллер, оглядач Radio Free Europe, закцентував увагу на тому, як вчасно і спритно Саакашвілі "зібрав війська", до лав яких стала і опозиційна Юлія Тимошенко, і "законотворець-реформатор та критик Порошенка" Мустафа Найєм, та інші політики, в тому числі – закордонні. "Посадові особи в країнах Європейського Союзу заявили, що Саакашвілі може подати заяву щодо надання йому притулку в їхніх країнах, але колишній грузинський лідер заявив, що у нього немає планів та бажань шукати притулок в іншій країні, і він не буде відмовлятися від повернення в Україну".

Читайте також: Причетні до організації прориву Саакашвілі через кордон мають нести відповідальність, – Гройсман

Тим часом агентство Reuters зацитувало самого Міхеїла Саакашвілі, котрий під час вимушеного ув'язнення у вагоні потягу заявив таке:

Порошенко взяв всіх пасажирів потягу в заручники і розповідає, що ніхто звідси не вийде.

І це при тому, що "тут є діти, є звичайні громадяни України, котрі хочуть повернутися додому", – сказав він.

Разом із тим Саакашвілі заявив, що не збирається влаштовувати "жодних революцій" в Україні. Про це він сказав в автобусі, рухаючись у напрямку кордону з Україною. "У мене немає планів когось скидати. Мої плани – приїхати і захистити свої права у суді без ексцесів", – підкреслив він. Саакашвілі додав, що "не збирається влаштовувати жодних Майданів", а також висловив переконання, що президент України Петро Порошенко боїться його, передає слова політика Deutsche Welle.

Втім, навіть при бажанні Міхеїл Саакашвілі навряд чи зорганізував Майдан на свою підтримку. "Голос Америки" зібрав думки міжнародних оглядачів, один з яких – Александр Кларксон, викладач лондонського королівського коледжу, відзначив таке:

Саакашвілі вважає поточну ситуацію своїм драматичним поверненням до української політики, але він просто перетворює себе на м'ячик для настільного тенісу для українських політичних сил.

І додав: "Рейтинг Саакашвілі менший за 5%, він не має мережі в українських регіонах, а допомагають йому люди, які хочуть його використати в своїх інтересах. Саакашвілі становить таку ж загрозу для Порошенка, як і будь-який інший безробітний шоумен. Реформаторам краще шукати іншого лідера".


Міхеїл Саакашвілі навіть не підозрював, яку роль в його житті зіграє звичайний потяг. Фото: Getty Images

Натомість журналіст Coda Story Наталія Антелава обурюється в своєму Твітері:

Який бардак створив Порошенко. Втрата паспорта виявилась позитивом для політичної кар'єри Саакашвілі.

Її думку поділяє і Метью Купфер, редактор "Громадського", котрий готовий "битися об заклад" в тому, що "Порошенко тепер шкодує, що позбавив Саакашвілі громадянства. Потенційно саме цим вчинком він відновив політичну кар'єру Міші", – наводить слова Купфера "Голос Америки".

Читайте також: Питання Саакашвілі порушу на найближчому засіданні Європарламенту, – євродепутат

Останній експерт багато в чому має рацію: скидається на те, що Петро Порошенко зумисне вирощує собі якщо не конкурента, то невтомного і затятого опонента. А карколомна історія з пригодами Саакашвілі на кордоні нагадує те, як у 2003-му Віктора Ющенка, тоді ще майбутнього кандидата в президента України, фактично виставляли з Донецька і зривали проведення з'їзду "Нашої України". За рік в Україні народився новий політичний "месія", і хоч Саакашвілі такий досвід вже не повторить, додаткові бали він, ймовірно, набере.