Конфлікт Туреччини й Росії в Сирії: Радбез ООН провів екстрене засідання – підсумки

29 лютого 2020, 08:50
Читать новость на русском

Засідання Ради безпеки ООН щодо загострення конфлікту в Сирії та загибелі турецьких військових в Ідлібі відбулося у ніч на 29 лютого. Туреччина звинуватила Сирію та Росію в акті агресії, росіяни звично від усього відхрестилися. Інші члени Радбезу закликали до припинення вогню та висловили глибоке занепокоєння ситуацією.

Засідання Радбезу наживо транслювали на офіційному сайті Організації Об'єднаних Націй.

До теми: Ердоган йтиме до певної точки загострення з Путіним, – Маломуж

Позиція ООН

Генсек ООН Антоніу Гутерреш наголосив, що ситуація в Сирії після конфлікту Туреччини та Росії – "один з найбільш тривожних моментів" за весь період війни.

Я неодноразово попереджав, що є ризик серйозної ескалації військових дій на північному заході Сирії. Боюся, у зв'язку з подіями минулих 24 годин ми підійшли до небезпечної межі,
– сказав Гутерреш.

Заступник генсека ООН Розмарі Дікарло закликала Росію і Туреччину дотримуватися угод про деескалацію. Та попри це додала, що сирійські військові за підтримки російської авіації й далі скидають бомби на цивільних, на лікарні та школи.

Що каже Росія

Посол Росії в ООН Василь Небензя у звичному стилі відкинув причетність РФ до загибелі турецьких військових.

Мовляв, Анкара передала Москві координати розташування турецьких військових, щоб не було зіткнення з росіянами. Але серед цих координат не було району, в якому загинули турецькі солдати увечері 27 лютого.

"Щойно ми дізналися, що трапилося, то вжили усіх необхідні заходи для припинення бойових дій і забезпечення евакуації загиблих та поранених", – зазначив Небензя.

Росіянин додав, що Путін і Ердоган домовилися зустрітися на початку березня, аби обговорити війну в Сирії.

Туреччина не змінила позицію: у трагедії винні сирійці та Росія

Посол Туреччини в ООН Ферідун Сінірліоглу заперечив Небензі: дані з радарів підтвердили спільну атаку сирійської та російської авіації.

Ще ж і надто – "авіаудари тривали, попри наші попередження відразу після першої атаки".

У зазначеному районі, як наполягає дипломат, перебували лише турецькі військові, тож їх атакували навмисне.

У підсумку Сінірліоглу наголосив, що Туреччина не хоче війни, але не боїться застосовувати силу в разі загрози. Інцидент 27 лютого загалом у Туреччині вважають актом військової агресії.

Інші члени Радбезу висловили глибоке занепокоєння ситуацією і приєдналися до заклику про припинення вогню.

Відрізнявся лише виступ представника Китаю. Він дипломатично промовчав про Росію, наголосивши, що проблема Ідлібу в тому, що цю провінцію контролюють терористи (така позиція близька до російської).

Конфлікт Туреччини та Росії в Сирії: коротко

  • Увечері 27 лютого російська авіація атакувала турецький конвой. В результаті, загинули щонайменше 33 військових, багато людей зазнали поранень. Після авіаудару президент Туреччини Реджеп Ердоган скликав термінову нараду Ради нацбезпеки.
  • У відповідь на дії російської авіації турецькі війська розгорнули атаку по усіх відомих об'єктах режиму Башара Асада, якого підтримує Росія у Сирії.
  • Росія все заперечує та переконує, що її авіація не завдавала жодних ударів по Ідлібу.

Усі деталі – читайте тут: Конфлікт Туреччини і Росії в Сирії: головні новини