Сирійський конфлікт втягнув великі держави: Росію, США, Туреччину, частково країни ЄС.

Детальніше про сирійський конфлікт: Чи можлива велика війна у Сирії: ЗМІ про суперництво Росії та Туреччини

Сирію підтримує Росія, яка зацікавлена у зміцненні уряду президента Башара Асада. Москва намагається зміцнити свій вплив на Близькому Сході, тому беззаперечна перемога Асада є для Кремля головною метою у цій війні.

Яка мета Сирії у війні?Сирійський президент Башар Асад має наміри відновити контроль над усією територію країни. Утім, майже третину країни досі утримають опозиційні угруповання за підтримки Туреччини та курдів, які раніше отримували підтримку від США.

Туреччина також воює за власні амбіції на Близькому Сході, а також проти курдів – щоб відтіснити їх від власного кордону, тим самим унеможлививши сепаратизацію регіону.

Регіон Ідліб – останній анклав на території Сирії, який контролюється повстанцями. Туреччина, яка підтримує повстанців, неодноразово наголошувала на неприпустимості цього наступу і погрожувала застосувати силу, якщо армія Асада не відійде на попередні позиції.

Атака Росії на Туреччину в Сирії 27 лютого

Російські військово-повітряні сили атакували турецьких військових у Сирії у регіоні Ідліб. Внаслідок атаки загинули щонайменше 33 військових, ще 36 отримали поранення, дехто з них перебуває у вкрай важкому стані.

Зверніть увагу: Напад росіян на турецьких військових у Сирії: як реагують у світі

Водночас російський журналіст Олексій Венедіктов розповів, що атаку в регіоні Ідліб здійснили саме російські війська, які дислокуються у Туреччині. За його словами, загальна кількість постраждалих і поранених становить понад 100 осіб.

Наслідок авіаційної атаки на турецьких військових у Сирії: дивіться відео

Окрім того, на тлі турецько-російського конфлікту армія Ізраїля атакувала південні регіони Сирії за допомогою вертольотів.

Реакція Туреччини на атаку

Після авіаудару з боку Росії президент Туреччини Реджеп Ердоган скликав Раду національної безпеки. На ній вирішувалося питання реакції на такі дії росіян. Паралельно керівництво Туреччини обговорювало обстріл з керівництвом нацоборони США та генсекретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. Цікаво, що на час проведення ради у Туреччині заблокували доступ до всіх соцмереж.

Анкара обов’язково помститься Москві за авіаудари у сирійському Ідлібі. Росія не витримає такого удару та буде розчленована зсередини, заявив радник президента Туреччини з питань зовнішньої політики Месут Хаккі.

Окрім того, Туреччина відкрила кордон до Європи для сирійських біженців. В Ідлібі перебуває близько 3,5 мільйона біженців з інших регіонів Сирії, які не хочуть жити під владою режиму Асада.

Читайте також: Туреччина не змінювала політику щодо мігрантів, але біженці почали просуватися до кордонів

Біженці з Сирії ьпрямують до Європи 28 лютого 2020
Біженці, які прямують до Європи через відкриті Туреччиною кордони / Getty Images

Туреччина атакувала режимні об'єкти в Сирії

Після атаки Росії турецькі війська розгорнули атаку по усіх відомих їм об'єктах режиму Асада. Голова управління зі зв'язків адміністрації президента Туреччини Фахреттін Алтун запевнив, що країна дасть багатократну відповідь на вбивства своїх військових.

Водночас у мережі з'явилася інформація, що турецькі війська намагалися збити літаки, які їх атакували, а також стріляли і по наземних об'єктах Асада і Росії у Сирії. Однак видання RTR World спростувало це повідомлення.

До теми: Війна між Туреччиною і Росією в Сирії: прогноз військового

Турецькі військові намагаються збити літаки: дивіться відео

Реакція Росії

У Мінооборони Росії заявили, що 27 лютого нібито війська Сирії обстріляли турецьких військових, які перебували разом з бойовиками в районі населеного пункту Бехун в ідлібскькому регіоні.

За їхніми словами, "саме терористичне угрупування "Хайят Тахрір аш-Шам" зробило спробу наступу в Ідлібі широким фронтом". У РФ стверджують, що нібито російська авіація не завдавала ударів у районі населеного пункту Бейхун в зоні Ідліб, де загинули військові Туреччини.

При цьому в Туреччині все відкинули і заявили, що Росія та Сирія добре знали розташування турецьких військових, і бойовиків там не було.

Водночас до берегів Сирії прямують два російських фрегати з крилатими ракетами, яки вирушили з порту окупованого Севастополя. Ці 2 судна – "Адмірал Макаров" і "Адмірал Григорович" – наразі проходять турецькі протоки Босфор і Дарданелли в напрямку Середземного моря.

До теми: Туреччина може перекрити Босфор для проходу військових кораблів РФ, – ЗМІ

Розмова Путіна з Ердоганом

Президент Росії Володимир Путін і президент Туреччини Реджеп Ердоган провели розмову і домовилися найближчим часом зустрітися через загострення конфлікту в Сирії. Президенти наголосили на необхідності дотримуватися усіх чинних домовленостей, що стосуються деескалації в Сирії, заявив глава МЗС Росії Сергій Лавров.

Також Росія традиційно звинуватила Туреччину в загостренні сирійського конфлікту.

"Туреччина повинна почати виконувати домовленості щодо Ідлібу. Інша справа, що треба все-таки починати їх виконувати, оскільки 1,5 року нічого не виходило і у відповідь на постійні порушення режиму припинення вогню всередині цієї ідлібської зони сирійська армія, звичайно ж, має повне право відповідати, придушувати терористів", – сказав Лавров.

Екстрене засідання НАТО через атаку РФ у Сирії

Туреччина скликала екстрене засідання НАТО 28 лютого через атаку російської авіації на підставі статті 4 Північноатлантичного договору. Згідно з договором, будь-який союзник може вимагати консультацій, коли під загрозою перебувають його територіальна цілісність, політична незалежність чи безпека.

Північноатлантичний альянс засудив атаки і закликав Росію та режим Асада припинити військові дії. Союзники продовжуватимуть стежити за розвитком подій на південно-східному кордоні НАТО і проводитимуть тісні консультації, заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Ми закликаємо сторони повернутися до узгодженого в 2018 році режиму перемир'я, щоб уникнути погіршення гуманітарної ситуації,
– наголосив генсек НАТО.

НАТО продовжує посилювати протиповітряної оборони Туреччини. Це допомагає протистояти загрозі ракетних ударів з боку Сирії.

Читайте також: ООН назвала спосіб вирішення конфлікту Туреччини і Росії в Сирії

Провінція Ідліб, де стався напад: дивіться карту

Реакція України

Україна занепокоєна суттєвою ескалацією ситуації в Ідлібі та засуджує дії режиму Асада і Росії, яка його підтримує і надає всіляке сприяння. МЗС України висловило співчуття Туреччині, яка втратила своїх військових та цивільних.

Україна закликала до негайного припинення насильства в Сирії та висловила солідарність із позицією НАТО та світової спільноти.

Вчорашня жахлива трагедія вкотре засвідчила, що дії Російської Федерації не мають кордонів та становлять загрозу для всього світу,
– заявив міністр оборони України Андрій Загороднюк.

ситуація в Сирії що відомо 28 лютого 2020 напад Росії на Туреччину в Сирії
Що відомо про ситуацію в Сирії / Інфографіка 24 каналу

Відео: сюжет 24 каналу про загострення збройного конфлікту в Сирії