"ЛНР" шукає господаря: хто підбере непотріб?
Після "перевороту" "Луганську народну республіку" роздирають неабиякі сумніви: вона з розумними чи з красивими? Квазідержава перебуває у пошуках зовнішньополітичного вектору, міркуючи над тим, проситися їй до Росії чи до України, або ж, можливо, організувати чергову "недоросію" у дуеті з "ДНР"?
Можливо, найбажанішим варіантом для луганчан на окупованій території було єднання з Каталонією (недарма ж "ЛНР" висловлювала їй підтримку!), проте іспанська провінція не виявила цікавості до своєї "посестри". А тому пошуки протектора тривають. Як і розмови та прогнози щодо конфлікту у псевдореспубліці – останні ми підсумовуємо у цьому матеріалі.
Читайте також: Псевдопереворот у банановій республіці: "ЛНР" розпадається, приготуватися "ДНР"?
Варіант №1. "ЛНР" + "ДНР"
"Ідея об'єднання так званих "народно-бананових" "ЛДНР" потихеньку обростає м'ясом. З точки зору Кремля, управління самопроголошеними республіками можна істотно спростити, об'єднавши їх воєдино. В такому випадку Москва істотно скоротить витрати на адміністрування "народних республік", оскільки не буде необхідності дублювати всі органи держвлади: так звані міністерства, відомства, прокуратури тощо", – пише на своїй Facebook-сторінці політолог Тарас Березовець.
І додає: "Що, як на базі "ДНР" і "ЛНР" з'явиться нова єдина одиниця під умовною назвою Донецько-Луганська федеративна народна республіка або Донбаська федеративна народна республіка? З єдиним держапаратом, єдиними збройними силами і єдиним вождем. І справа навіть не тільки у фігурі Ігоря Плотницького, який давно муляє очі кремлівським кураторам. Якщо людина не перебуває на боці вирішення проблеми, вона сама стає проблемою. Саме це сталося з Плотницьким, і тепер в кращому разі на нього чекає кар'єра відставного політика-сепаратиста, який осів у Підмосков'ї. Це якщо пощастить. А якщо не пощастить, чекає на недавнього луганського сепаратиста №1 своя умовна банка грибів".
Під рішення про об'єднання навіть референдум проводити не потрібно. Досить "парламенту ЛНР" звернутися до "парламенту братської ДНР" з проханням про об'єднання "задля виконання віковічної мрії луганського та донецького народів". Загалом, потрібні слова знайдуться,
– зазначає Березовець.
Власне кажучи, Кремль давно перестала влаштовувати "кластерна" модель існування "ДНР" та "ЛНР". Москва була б зацікавлена у більш інтегрованій схемі управління своїми "банановими республіками", що зняло б з неї бодай частину фінансового тягаря. Тому, коли на територію охопленої "бунтом" "ЛНР" увійшла військова техніка "ДНР", це було сприйнято як початок злиття двох територій. Подію відразу ж прокоментували у Росії.
В Москві не проти злиття "бананових" республік в одне ціле. Це дозволить Росії заощадити на "бананах", чи то пак на утриманні маріонеткових урядів "ЛДНР"
"Те, що "ЛНР" і "ДНР" існують окремо, багатьох дуже дивує", – зауважив депутат Держдуми РФ Костянтин Затулін. "Думаю, причиною цього поділу є все-таки досить чітке та зрозуміле регіональне підґрунтя. Народ у Луганську в середньому – менш амбітний, більш прямий, чесний і не мудрований, і при цьому ближчий до Росії. Тим більше, що сам Луганськ розташований на землях колишнього Всевеликого війська Донського. Люди в Луганську завжди охочіше відгукувалися на пропозиції, пов'язані з Росією. Голосували за того ж Януковича більше, ніж його земляки з Донецької області", – сказав Затулін в інтерв'ю російському "Взгляду".
Зараз ситуація може змінитися, цей розподіл зовсім необов'язковий, так само, як і небажані адміністративні кордони між ними, бар'єри тощо,
– резюмував він.
Затулін зазначив, що підписання колишнім вождем "ЛНР" Ігорем Плотницьким мінських домовленостей не робить його унікальною фігурою. "Недоторканих та незамінних людей не буває", – говорить Затулін, надсилаючи до Луганська чіткий сигнал: буде так, як вирішить Москва. А Москва, схоже, вирішила зіграти у "злиття та поглинання".
Хоча існує й інша точка зору – прямо протилежна. Політолог Руслан Бортник переконаний, що об'єднання "ДНР" та "ЛНР" поставить хрест на мінських домовленостях. А це, вважає він, геть не вигідно не тільки Україні, але й Росії також. Що ж в такому разі означають останні рухи в ОРДЛО? На думку Бортника, вони є наслідком "протистояння у Кремлі між партією політиків та партією силовиків". Котре й "призвело до публічного загострення в Луганську". Це "протистояння за те, який саме курс буде застосовуватися Росією щодо окремих районів Донецької та Луганської областей найближчим часом", – коментує Бортник для "Комсомольської правди".
Читайте також: Пацієнт швидше мертвий: чи варто далі дотримуватися мінських угод?
Експерт додає: якщо гору візьме "партія політиків" – це означатиме можливі поступки в реалізації Мінських домовленостей, а якщо "партія силовиків" – "не можна виключати риторику 2014 року та повернення до "Новоросії", а також спроб створення нової військової кризи для України".
Теорія цікава, але має одну ваду. Якщо вважати, що за Плотницьким стояла "партія політиків", а конкретніше – помічник президента РФ Владислав Сурков (він же – куратор обох фейкових "республік"), то у відстороненні від влади Плотницького мала бути зацікавлена, відповідно, "партія силовиків". Але поки що всі дії "партії силовиків" призвели до того, що інтереси бойовиків у Мінську замість Плотницького представлятиме Владислав Дейнего, який раптово заявив… про бажання повернутися в Україну.
Варіант №2. "ЛНР" + Україна
Нагадаємо, що тимчасовий лідер "еленерівців" Леонід Пасічник доручив виконувати "мінську" місію Владиславу Дейнего – т. в. о. обов'язки "міністра закордонних справ ЛНР". Власне, Дейнего – не новачок у мінській контактній групі, бо в перемовинах він задіяний, починаючи з 2014 року, але тепер його роль зросла в рази. Саме він говоритиме від імені окупованих областей Луганщини. І дещо цікаве Дейнего вже сказав.
Читайте також: Призначення Пасічника ватажком "ЛНР" – це перемога ФСБ над Сурковим, – німецьке видання
"В рамках мінських угод ми взяли на себе певні зобов'язання. Всю логіку процесу потрібно вибудовувати, виходячи з того, що території "ЛНР" і "ДНР" повинні мати повну самостійність в рамках держави Україна. Нам треба вийти на цей рівень взаємодії з Києвом для того, щоб отримати визнання європейське, визнання світове, ми повинні йти цим шляхом. (…) Ми не можемо зараз протистояти світовій спільноті. Світова спільнота не сприймає таких випадів і, відповідно, буде застосовувати в тому числі і силові методи, щоб припинити такий спосіб дій", – заявив Дейнего в ефірі "Державної телерадіокомпанії ЛНР".
Пізніше, щоправда, "міністр" від власних слів відхрестився, зазначивши, що з сюжетом на телебаченні попрацювали відеомонтажери.
Можливі два варіанти: або Україна перестає існувати у вигляді терористичної держави, і тоді є предмет для розмови з Україною, або, що більш імовірно, відбудеться повний розрив України і Донбасу, і Донбас отримає самостійність,
– пояснив Дейнего свою позицію, передає сайт "Вчасно".
Нові хазяї "ЛНР": Леонід Пасічник (справа) та Владислав Дейнего. Останній у ролі переговорника в мінській групі не може визначитися, де саме він хотів би бачити свою "республіку"
Однак виправдання подібного характеру є доволі недолугими. Один із сепаратистських ресурсів – так зване "Новостное агентство "Харьков" – передає, що "контактер" від "ДНР" Денис Пушилін доволі гостро зреагував на заяву Дейнего. А отже, заява ця, як мінімум, була. "Я проглянув це інтерв'ю (інтерв'ю Дейнего – "24"), і воно для мене неприйнятне", – говорить Пушилін.
Щоправда, додає він, Дейнего лише займався теоретизуванням: "Там пояснюється юридична складова – як могла б розвиватися ситуація. Зараз же ми бачимо, що вже не тільки не існує такої можливості, а ситуація ще й погіршується – Донбас все більше й більше віддаляється від України". А тому навіть припускати можливість повернення "ЛДНР" до складу України є "неприйнятним", ще раз наголосив Пушилін.
Читайте також: У протистоянні між бойовиками в Луганську є глобальна причина, – експерт
Ситуацію ще більше заплутує заява "міністра внутрішніх справ ЛНР" Ігоря Корнета, який і затіяв бунт проти Плотницького. За твердженням Корнета, він врятував "республіку" від приєднання до України. Адже, як каже бойовик, до "ЛНР" вже готові були увійти війська ЗСУ:
Але ми не проґавили удар в спину цього разу. Заледве не вийшло повернутися назад, до "неньки",
– похвалився успіхами Корнет.
Але річ у тім, що, судячи з публічних заяв Плотницького, він і не збирався йти на "колаборацію" з офіційним Києвом. Навпаки, його усунення сприяло посиленню позицій Дейнего, який каже недвозначні речі. Що ж до Плотницького, то той, як передає "Росбалт", переконаний: повернення "ЛНР" до складу України неможливе.
З цього приводу Плотницький висловився ще тоді, коли сам був очільником "ЛНР", а Дейнего обіймав посаду "міністра закордонних справ".
За зовнішній політичний курс республіки відповідає глава. Тому слухайте, що кажу я. А я завжди говорив, що, крім як шляху в Росію, у нас іншого шляху немає, і нікуди ми більше не підемо, і нікуди повертатися не будемо,
– розставив крапки над "і" Плотницький.
Відтак взагалі не зрозуміло, за що у Москві зняли настільки покірну та передбачувану маріонетку? Чи не за те, бува, що "шлях в Росію" Плотницький торував надто наполегливо?
Відсторонений ватажок "ЛНР" Ігор Плотницький завжди казав, що не бачить іншого шляху, крім як до Росії, проте така позиція, мабуть, не задовольняла саму Росію
Варіант №3. "ЛНР" + Росія
Між тим новий тимчасовий голова "ЛНР" Леонід Пасічник наступає на ті ж граблі, заявляючи, що його квазідержава триматиме "курс на союз із Росією", повідомляє "Московский комсомолец". Що мається на увазі під "союзом", уточнювати краще у самого Пасічника. Або у тих, до кого "сватається" "ЛНР". Але Кремль з цього приводу вперто мовчить.
Як і раніше, не коментую ситуацію з Плотницьким та "ЛНР",
– заявив наприкінці минулого тижня прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков, наводить слова чиновника "Газета.Ру".
Вище згадуваний політолог Тарас Березовець переконаний, що питання навіть гіпотетичного переходу самопроголошених "республік" під протекторат Росії раз і назавжди знято з порядку денного. Саме тому Кремль радше піде на об'єднання "ЛДНР", вказує експерт. Тим паче, що цю ідею "можна було б також вигідно продати росіянам напередодні президентських виборів. Оскільки на ідеї інкорпорувати ці території до складу Росфедераціі остаточно поставлено хрест, цілком логічно не грати в створення нових суб'єктів Федерації, а федералізувати сам Донбас", – переконаний політолог.
Читайте також: Як Росія використає конфлікт між бойовиками: експерт озвучив версії
Крім того, прийняти Донбас під своє крило означало б для Росії випасти з ролі миротворця, яку вперто натягує на свою країну президент Путін. Нехай "ДНР" з "ЛНР" розбираються самі – з ким їм "дружити" та в якому обсязі, натякають у РФ. Москві ж у суперечках Пушиліна та Дейнего відведена функція спостерігача та, можливо, третейського судді – але тільки, якщо за порадою до Кремля звернуться самі фігуранти скандалу. Недарма один із близьких до президентської вертикалі політиків, голова Управління зі співробітництва з країнами СНД, Абхазією та Південною Осетією Михайло Арутюнов заявляє, що "події в Луганську є внутрішньою справою "ЛНР", – цитує його слова "Газета.Ру". Розбирайтеся, мовляв, самі – сигналізує Росія "банановим республікам".
У 2016-му Владислав Сурков, щоправда, обіцяв колегам з фейкових держав, що "за рік-півтора" останні увійдуть до складу Російської Федерації як повноцінні адміністративні одиниці. Але відтоді порядок денний, очевидно, суттєво змінився. Або взагалі ніколи не був таким, яким представляв його помічник президента РФ. Цю просту істину ніяк не второпають персони на кшталт Плотницького або Пасічника, які як мантру продовжують озвучувати надію на "союз" з РФ. Дарма, що навіть сам Путін доволі ухильно відповідає на подібні питання, підкреслюючи, що Росія "душею і серцем" з Донбасом, але подібні моменти "на вулиці не вирішуються". Езоповою мовою Кремля це означає: "відчепіться і не плутайтеся під ногами".
Донбас, може, і "з Росією", але Росія – не з Донбасом. Путін втомився втолмачувати своїм лакузам, що вони йому не потрібні
Власне, найкращим показником ставлення Москви до "ЛДНР" є те, що останні досі не визнані Росією (на відміну від, скажімо, Абхазії та Південної Осетії). Хоча їхню долю, безперечно, вирішуватимуть саме у Москві, а не в Донецьку чи Луганську. Тим же, до кого подібний стан речей "доходить" тяжко, кремлівські куратори пояснять ситуацію окремо. Як каже Березовець, для особливо нетямущих упертюхів знайдеться на крайній випадок "своя умовна банка грибів".
Читайте також: Експерт розповів, в які пастки потрапив Сурков