Що відбулося в Луганську і які можливі сценарії подальшого розвитку розбиралися журналісти сайту "24".

Мафіозні розбірки за чорне золото

Причина умовного військового перевороту банальна – боротьба за контроль над фінансовими потоками через видобування вугілля і його транспортування в Росію – тобто незаконний експорт. Конфлікт розгорнувся між ватажком "ЛНР" Плотницьким і його підлеглим – "міністром внутрішніх справ" Корнетом. Як зауважує директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик, протистояння поглибилося у вересні-жовтні, але кульмінація відбулася в листопаді. Формально Плотницький звинуватив Корнета в незаконному заволодінні будинком і незадовільному розслідуванні кримінальних справ.

Читайте також: Що події у Луганську означають для ЗСУ

Насправді йдеться про видобуток вугілля на шахті "Білоріченська", з якої щорічно відвантажується близько 40 тисяч тонн вугілля для Зуєвської ТЕС. Корнет, зазначає Кулик, налагодив "експорт" вугілля до Росії і зробив на цьому непоганий бізнес.


Бандити Луганська не поділили прибутки з незаконного експорту вугілля

Зрозуміло, те, що частина фінансів проходить повз Плотницького, не влаштовувала ватажка бойовиків. За інформацією ЗМІ, головний "еленерівець" кілька разів їздив до Москви з проханням, аби його кремлівські куратори якось вплинули на Корнета. Однак, схоже, в Москві не придали (і дарма – "24") особливого значення конфлікту між сепаратистами. Тому Плотницький вирішив самостійно розібратися з конкурентом – і просто усунув Корнета з посади.

Читайте також: Кремль хоче злиття "ЛНР" та "ДНР" і передачі їх Захарченку, – Тимчук

Корнет, який координує частину силовиків, у відповідь влаштував у Луганську "військовий переворот". Він заблокував будівлю "МВС" і "урядовий квартал". На захист Плотницького стали підконтрольні йому військові підрозділи. В ситуацію миттєво втрутилися російські угруповання.

Росіянам довелося вводити збройні підрозділи, щоб не допустити масового зіткнення. Станом на ранок 21 листопада Плотницький і Корнет були готові застосовувати силу,
– зазначає Віталій Кулик.

Ситуація типова для мафіозних розбірок, коли конкурент використовує вдалий момент для того, аби захопити владу. Як зауважує військовий експерт Дмитро Снєгирьов, ще одна причина внутрішніх розбірок між Плотницьким і Корнетом – спроба останнього стати лідером "ЛНР" і контролювати всі фінансові потоки.

Читайте також: Чому Путін допустив "переворот" у Луганську: коментар приватної розвідки США

До речі, екс-заступник помічника міністра оборони США Майкл Карпентер прямо заявив, що держава-агресор Росія вводить у тимчасово окуповані райони Луганської області регулярні війська, аби придушити конфлікт мафіозних угруповань підконтрольних Кремлю бойовиків.

Російські регулярні війська входять в Україну, щоб зачистити мафіозну війну між ставлениками Москви. Таке відбувається, коли ви дозволяєте злочинцям правити. Не дуже відрізняється від того, що ми бачили в деяких районах Північного Кавказу,
– зазначив експерт.

Читайте також: Плотницький покинув Луганськ, – ЗМІ

"Захарченко, введи війська"

Як зазначають спостерігачі, Росія, щоб локалізувати конфлікт у "ЛНР", перекинула туди додаткові війська. Ще одна версія – свої, тобто теж частково російські війська, в Луганськ завів ватажок "ДНР" Захарченко, в якого давно досить натягнуті стосунки з Плотницьким. Пізніше в "ДНР" опосередковано це підтвердили. Зокрема, в так званому "міністерстві державної безпеки ДНР" заявили, що разом із "органами" так званої "ЛНР" провели на території цієї "республіки" спільні "контррозвідувальні й антидиверсійні заходи".


Захарченко залюбки стане царьком ОРДЛО

Примітно, що прес-секретар Путіна Пєсков заявив, що питання об’єднання двох псевдореспублік – їхня внутрішня справа. Хоча народний депутат Дмитро Тимчук зазначає, що російське командування ФСБ і ГРУ, які конкурують за вплив в ОРДЛО, з початку подій у Луганську висувало ідею об'єднання "Д/ЛНР" в одне утворення під керівництвом Донецька. Власне, протистояння ФСБ і ГРУ, вважає депутат, і спричинило путч у Луганську.

Але, як би не хотілося Захарченку стати одноосібним царьком на окупованих територіях, йому, так би мовити, це не по зубах. По-перше, без згоди кремлівських кураторів цього не станеться. А Москва наразі не визначилася. По-друге, Плотницький вибудував жорстку управлінську вертикаль під себе, і просто так взяти все під свій контроль Захарченку не вдасться.

Плотницького не знімуть, але буде російський "смотрящий"

Думки щодо того, що далі чекає Плотницького, розділилися. Як вважає політичний експерт Сергій Постоловський, є сумніви, що в псевдореспубліці стався внутрішній конфлікт. За його словами, один з варіантів розвитку подій – усунення від влади Плотницького.

"Кремль хоче усунути Плотницького, щоб замість нього поставити людину, яка в контексті стратегії миротворчої місії ООН і бажання РФ надати особливий статус Донбасу, була б більш оптимальною в переговорному процесі",
– вважає Постоловський.


Кремль давно б замінив Плотницького, але поки не має кандидатури?

Голова Центру політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко також вважає, що відхід Плотницького – справа часу, тому що він завжди був слабкою ланкою в цих "республіках". Але наразі у Росії не обрали компромісну фігуру, яка може зайняти пост ватажка бойовиків "ЛНР".

Водночас Віталій Кулик переконаний, що Москва не стане усувати Плотницького, але йому доведеться поділитися владою з конкурентом Корнетом.

У Москві не задоволені як Плотницьким, так і Корнетом. Та прибрати Плотницького неможливо, тому що він так побудував вертикаль під себе, що доведеться знімати всіх – аж до керівників жеків. Швидше за все, з’явиться технічний прем’єр чи "смотрящий" з Росії, який у ручному режимі буде розводити конфліктуючі сторони, поки не вдасться переформувати те, що називається "ЛНР",
– вважає експерт.

А Дмитро Снєгирьов наголошує, що Корнета можуть і ліквідувати.

В Плотницького всі козирі для його ліквідації, адже Корнет – заколотник,
– наголошує Снєгирьов.

Та, вочевидь, поки що до якихось радикальних кроків не дійде. В першу чергу, тому що в цьому не зацікавлена Росія.

"Події в Луганську підірвали позицію Москви на переговорах із врегулювання конфлікту в ОРДЛО. Ця несподіванка – не з приємних для Росії. І саме тому що Москві потрібна стабільність участі представництва "Д/ЛНР" на переговорах, Плотницький залишатиметься номінальним главою "республіки", – вважає Віталій Кулик.

Рука Києва

Найцікавіше в ситуації з розбірками між мафіозними квазікланами в Луганську те, що ватажки "Д/ЛНР" спробували перевести стрілки на Україну. Адже Корнет переворот розпочав з того, що провів "спецоперацію" із затримання української ДРГ. Він також звинуватив керівника місцевого телебачення у співпраці з Україною. Більше того, в "ДНР", вочевидь, щоб якось пояснити місцевому населенню, чому вони ввели свої війська в Луганськ, заявили, що ці заходи були необхідні, аби "припинити діяльність основних членів злочинної групи, які діяли під контролем командування третього окремого полку спецпризначення ГУР МО України".

"Агентурою спецслужб України з числа чиновників ЛНР, здійснювалася цілеспрямована робота із дискредитації діяльності правоохоронних органів і спецслужб Народних Республік", – стверджують у "МГБ ДНР".

Звичайно, було б добре, якби українським спецслужбам вдалося розгорнути в "Д/ЛНР" таку широку агентурну мережу. Хоча Україна скористалася моментом. По-перше, ЗСУ звільнили кілька сіл на Світлодарській дузі. По-друге, конфлікт у Луганську посилює позиції України в переговорному процесі і може стати аргументом, що ніяких прямих контактів з маріонетковими режимами в "Д/ЛНР" бути не може.


"Переворот" у Луганську став неприємною несподіванкою для Путіна

Як наголошує Віталій Кулик, Україна має говорити про те, що Росія не може забезпечити контроль над нею ж окупованими територіями. Що вже казати про прямі контакти з бойовиками.

В підсумку Росія, як би того не хотіла, але кота в мішку не сховає. Події в Луганську стали ще одним доказом того, що ОРДЛО окупувала РФ, і завдяки її військам ці бандоутворення існують. Тобто, як тільки Росія виведе свої війська, "Д/ЛНР" припинять своє існування автоматично. І якщо зараз Москві не вдасться залагодити конфлікт у Луганську, то в результаті псевдореспубліка може розсипатися.

Що найголовніше, маріонетковий переворот показав: на окупованих територіях потрібно спочатку провести повну зачистку від бойовиків, повернути території і контроль над україно-російським кордоном під юрисдикцію Києва і тільки потім проводити місцеві вибори. І, звичайно, ніякого особливого статусу Донбасу. Адже очевидно, що місцеві князьки – злодії, які оголосили "незалежність" заради власної наживи.

Читайте також: Лукашенко йде в атаку: "бацька" повністю перейшов під контроль Путіна?