Місцеві еліти проти центральної влади: які наслідки відчує Україна
Через передчасний вихід з карантину неабиякий скандал розгорівся у Черкасах. Поки колеги з мерії підтримують Анатолія Бондаренка, представники ОДА пішли у суд. Чому сталося так, що місцева влада пішла всупереч центральній – читайте далі.
Як це може вплинути на подальше політичне життя країни – з'ясовували журналісти 24 каналу.
Зверніть увагу Скандал з послабленням карантину в Черкасах: мер та голова ОДА розповіли деталі
Напередодні місцева влада Черкас на чолі з мером вирішила самовільно послаблювати карантин, не дочекавшись розпорядження уряду. Дозволили відкрити магазини непродовольчих товарів, перукарні, літні майданчики ресторанів.
Мера Анатолія Бондаренка викликали на допит, проте його доволося перенести у зв'язку з тим же карантином. У коментарі 24 каналу Бондаренко заявив, що і не розраховував, що все запрацює з 1 травня.
Не можна одразу відкрити магазини, ринки, торгівлю сільськогосподарською продукцією, бо насамперед ця продукція повинна бути. Підготуються і будуть спокійно працювати з дотриманням всіх норм десь з 12 травня,
– пояснив він.
Колеги Бондаренка – міські голови Івано-Франківська і Львова – уже висловили публічну підтримку. Мовляв, уряд має делегувати містам більше самостійності.
А от Черкаська облдержадміністрація як представник президента позивається до мерії та називає ситуацію стартом кампанії до місцевих виборів.
"Суспільство розкололось і це найбільша небезпека. Насправді деякі політики, політикани, намагаються завоювати політичні дивіденди на розколі суспільства і мобілізувати свій електорат", – наголосив Роман Бондар очільник Черкаської ОДА.
Цікаво Вихід з карантину дочасно: юрист оцінив наслідки для політиків
Послабили карантин також у Мукачево на Закарпатті. У Дніпрі вдались до хитрощів – відшукали шпарини у постанові Кабміну. Утім визнають, що рішення про послаблення обмежень ухвалюється лише центральною владою. Про це нагадав і міністр охорони здоров'я.
Послаблення карантину в Україні / Інфографіка 24 каналу
Підготовкою до місцевих виборів ситуацію називають і експерти. Мовляв, інцидент з рестораном "Велюр" слуги народу Миколи Тищенка і стихійні протести проти карантину через порожні холодильники дали місцевим елітам привід заявити про себе і заробити очки для майбутніх перегонів.
Довідка. Місцеві вибори в Україні повинні відбутись 25 жовтня 2020 року. На них обиратимуть голів та депутатів рад більшості населених пунктів України, а також членів обласних рад. Участь зможуть взяти лише ті населені пункти, які сформували органи місцевого самоврядування.
Та й гріх їх було не заробити, адже саме мери міст першими гучно поставили питання: чому "Епіцентрам" з "Велюрами" можна, а представникам малого бізнесу, які існують без зв'язків і хабарів – ні.
Малоймовірно, що "Слуга народу" там переможе. Зважаючи на рівень організації на місцях правлячої партії, складно говорити, що центральна влада в Києві збереже такий вплив на регіони,
– вважає політолог Тарас Семенюк.
На думку його колеги Олега Саакяна, місцеві еліти робитимуть ставку на своїх місцевих представників. Тобто гуртуватимуться між собою, а не заграватимуть з єдиним брендом "Слуги народу", під яким до цього думали провести своїх представників.
На фоні боротьби з коронавірусом місцевій владі вдалося зміцнили свої позиції. Прогнозують, що це може відбитися і на рейтингах чинної влади.
"Критичного впливу ця ситуація на рейтинги саме Зеленського поки не буде мати. Вона буде їсти рейтинги влади в цілому, а насамперед – уряду. По-друге, битиме вже рикошетом по рейтингах Зеленського", – вважає Саакян.
Попри негативні наслідки для іміджу, експерти вважають, що залагодити ситуацію з місцевою владою центральній владі ще можна. Головне – налагодити чітку комунікацію і нагадати, що децентралізація не означає автономію.
А поки у ЗМІ почали з'являтися повідомлення про те, що самі ж мери задумались про створення своєї партії вже для виходу у велику політику.