Мобілізація в Україні: як отримати відстрочку родичам загиблих чи зниклих безвісти бійців АТО

9 травня 2023, 11:30
Читать новость на русском

Джерело:

Prihodko & Partners

В Україні відстрочку від призову можуть отримати родичі людей, які загинули чи пропали безвісти під час під час проведення антитерористичної операції. Мовиться як про чоловіків, так і про жінок.

Щоправда, юрист Богдан Черніков пояснює, що це мають бути справді близькі родичі. Про це мовиться у четвертому абзаці частини третьої статті 23 закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. 

Дивіться також Воєнний стан знову продовжили: кого можуть призвати в травні 2023 і чого чекати від мобілізації

Хто має право на відстрочку

Призову на військову службу під час мобілізації на особливий період не підлягають жінки та чоловіки, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції. Під близькими родичами розуміють:

  • чоловіка чи дружину;
  • сина або доньку;
  • батька або матір;
  • діда або бабу; 
  • рідних (повнорідних, неповнорідних) братів чи сестер. 

Проте юрист зазначає, що ці близькі родичі, які загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції, мають належати до певної категорії військовослужбовців, які брали безпосередню участь в АТО. 

Наявність загиблого родича не гарантує, що вас не мобілізують

Богдан Черніков розповів, що існування підстав для відстрочки не гарантує, що вас не мобілізують. Адже в Територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки не мають даних про ці обставини. 

В такому випадку рекомендуємо звертатися до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому є ваша особова справа, із заявою про надання вам на зазначеній вище підставі відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Тим більше коли чинним законодавством України передбачений обов'язок повідомляти територіальні центри комплектування та соціальної підтримки про існування подібних обставин,
– пояснив юрист.

Він додав, що у ТЦК та СП треба надати документи, які підтверджують загибель в АТО близького родича. Зокрема, потрібно:

  • показати наявність родинного зв'язку із близьким родичем, який загинув чи пропав безвісти;
  • близький родич має бути, зокрема, військовозобов'язаним, який загинув або пропав безвісти в АТО. 

Рада проголосувала за додаткові підстави для звільнення з військової служби

  • 3 травня Верховна Рада проголосувала за додаткові підстави для звільнення українців від військової служби.
  • Згідно зі змінами, захисники, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час воєнного стану, зможуть бути звільнені від служби.
  • Близькими родичами вважають чоловіка або дружину, сина або доньку, батька або матір, дідуся чи бабусю, рідного брата чи сестру, неповнорідного брата чи сестру. Детальніше про зміни – читайте за посиланням