Вбивця "Москви" та ураження порту "Кавказ": чому український "Нептун" так жахає Росію
.
ЗСУ вкотре здивували весь світ своїми новаціями на полі бою, а особливо шокований був російський агресор. Значну роль у цьому процесі відіграє модернізація вітчизняної крилатої ракети Р-360 "Нептун", яка з "грози морів" перетворилася на довжелезну та безжальну руку України не лише в окупованому суходолі, але й в межах самої Росії.
На Заході ще досі неохоче відправляють ЗСУ далекобійні ракети, а тому Україні доводиться вирішувати завдання із зірочкою самостійно. Ідеальним варіантом розв'язання проблеми стала адаптація "Нептуна" для ударів по тилу Росії, особливо в окупованому Криму, а з травня 2024 – по Росії.
24 Канал проаналізував найкращі характеристики ракети та деталі вимушеної та прискореної еволюції.
До теми Вибухова ніч у Криму: СБУ та ВМС уразили військовий аеродром "Саки" на півострові
Таємна розробка та знищення "Москви"
До 2022 року про українські ракети Р-360 "Нептун" знали доволі небагато людей. Інколи в ЗМІ з'являлися повідомлення про випробування ракет та успішні ураження на відстані 100 і 280 кілометрів. Проте, ці новини швидко губилися в інформаційному потоці.
- Процес перетворення експериментальних зразків технологічної зброї на повноцінне серійне виробництво – складний і тривалий. Для деяких "вундер ваффе" він взагалі стає нездоланним (згадаємо лише російський танк "Армата" та винищувач 5-покоління Су-57).
- "Нептун" із цим завданням впорався – вже влітку 2020 року міністр оборони України Андрій Таран підписав наказ про прийняття на озброєння берегового комплексу.
- Навесні 2022 року українські "Нептуни" гучно нагадали про себе – 13 квітня дві українські ракети сенсаційно пустили на дно флагман російського Чорноморського флоту крейсер "Москва" – знаменитого "вбивцю авіаносців", "плавуче ППО", що мало прикривати російський десант в Одесі.
Так "Нептун" став першою у світі протикорабельною ракетою, що знищила флагман флоту та ракетний крейсер.
Крейсер "Москва" після влучання ракет "Нептуна", видно хаотичну роботу систем пожежогасіння / фото росЗМІ
Саме тому, долі "Москви" уник "Адмірал Ессен" – системи радіоелектронної боротьби ворожого корабля завадили ракеті вразити ціль повноцінно. Фрегат отримав лише незначні ушкодження, а кілька моряків зазнали поранень. Ці недоліки українські фахівці швидко "пофіксили". І вже через 10 днів з "Москвою" жодних проблем не було – флагман ЧФ Росії без вагань пішов на дно та став знаменитим мемом.
Аналіз пошкоджень "Москви" / Інфографіка H I Suttton
Після цього успіху окупанти вже й не мріяли про десантування в Одесі чи деінде, а думали лише про те, як уберегти решту своїх кораблів від українських ракет.
Але якщо гора не йде до Магомета, то він йде до неї сам. Так сталося вже у 2023 році, коли "Нептуни", перероблені для використання по цілях на суходолі, раз по раз почали знищувати надважливі цілі в окупованому росіянами Криму.
У 20 разів дешевший за "Москву"
Ракетний комплекс РК-360МЦ "Нептун" обійшовся Україні усього в 40 мільйонів доларів. Такі цифри озвучив генеральний конструктор Олег Коростельов в інтерв'ю профільному виданню Defence Express.
"Нептун" обійшовся десь у 40 мільйонів доларів – це повний комплекс, з усіма засобами зв’язку, машинами й ракетами. У стільки ж приблизно обійдеться розробка нашого зенітного ракетного комплексу середньої дальності,
– наголошував тоді Коростельов.
Для порівняння – затоплений флагман Чорноморського флоту Росії орієнтовно коштував 750 мільйонів доларів. Таку приблизну вартість найбільшого корабля вирахувало видання Forbes.
Хто розробляє ракети "Нептун" і що про них відомо
Крилата ракета Р-360 "Нептун" – це українська розробка авторства київського КБ "Луч", ідея розробки та створення вітчизняної протикорабельної крилатої ракети належить генеральному конструктору КБ Олегу Коростельову.
Проєкт було реалізовано завдяки співпраці відразу декількох українських зброярських заводів:
- за бойову частину – державне підприємство "Спецоборонмаш",
- двигун – розробка "Мотор Січі" з Дніпра,
- базовим шасі для наземної платформи обрано модифіковане повнопривідне шасі КрАЗ колісної формули 8×8, пізніше шасі замінили на чеську "Татру".
Довідково! Проєкт "Нептун" стартував у 2010 році. Вже у 2013 році відбулися перші випробування на полігоні під Черніговом. У 2015 році ракета була готова. Її презентація відбулася на виставці "Зброя та безпека" в Києві.
Наступного ж року були виготовлені перші льотні зразки крилатої ракети. Тоді ж було оголошено про основні модифікації ракети – корабельного (носій – ракетні катери "Веспа"), наземного і повітряного базування.
Випробування "Нептуна" / фото зі сайту президента
Повітряним носієм крилатих ракет "Нептун" потенційно є літак Су-24М (бортові системи літаки можуть забезпечити цілевказання). Втім, наразі невідомо про бойове застосування.
На озброєнні дивізіону "Нептунів" перебуває 72 ракети Р-360, по 4 в пусковій установці, транспортно-заряджальній машині та стільки ж на транспортній машині.
Крилата ракета Р-360 "Нептун" – основні характеристики
- розробка: КБ "Луч" (Україна),
- період розробки: 2010 – 2022,
- виробництво: Харківський авіаційний завод, "Мотор Січ", НВП "Радіонікс", КП СПБ "Арсенал" та інші підприємства,
- вага: 870 кілограмів,
- вага бойової частини: 150 кілограмів,
- бойова частина: осколково-фугасна проникного типу,
- довжина: 5050 міліметрів,
- діаметр: 380 міліметрів,
- двигун: МС-400,
- операційна дальність: 280 кілометрів,
- дальність після модернізації 2023 – 2024 роікв – приблизно 500 кілометрів,
- швидкість: дозвукова, 900 кілометрів на годину.
РК-360 "Нептун" / інфографіка Укроборопрому
До складу дивізіону РК-360 МЦ "Нептун" входить:
- 6 уніфікованих пускових установок УСПУ-360
- 6 транспортно-заряджальних машин ТЗМ-360
- 6 транспортних машин ТМ-360
- рухомий командний пункт дивізіону РКП-360
У лютому 2019 році було презентовано макет наземного комплексу РК-360МЦ "Нептун". 5 квітня того ж року на Одещині успішно пройшли випробування нового комплексу.
Крилата ракета виконала унікальне за складністю польотне завдання: пролетівши понад 100 кілометрів у напрямку моря, зробила розворот на 180 градусів, і на зворотному шляху точно вразила ціль.
"Нептун" знищує ціль: дивіться відео випробувань крилатої ракети Р-360 з бойовою частиною
Саме ракети з комплексів РК-360М "Нептун" через 4 роки вразять "Москву".
Що відомо про модифікації "Нептуна" для ураження наземних цілей
Починаючи з серпня 2023 року російським окупантам у Криму масово почало прилітати – спершу вони на "грішили" на Storm Shadow і SCALP-EG, але незабаром ЗСУ самі внесли ясність – "бавовну" в Криму роблять модифіковані "Нептуни", які "раптово" стали ракетами класу "земля – земля".
- Саме в такий спосіб 23 серпня були знищені коштовні комплекси ППО на мисі Тарханкут.
- 14 вересня в околицях Євпаторії у росіян внаслідок удару українських ракет згорів комплекс ППО "Тріумф" вартістю 1,2 мільярда доларів (на секундочку, це найкраще російське ППО/ПРО, яке зовсім не планувало бути мішенню, але росіян просто не питали).
- А 20 вересня "Нептуни" розгромили військовий аеродром росіян "Саки" з цілою купою зброї на ньому. При цьому згоріли не лише літаки та база підготовки операторів БпЛА Mojaher, але й самі комплекси ППО росіян, які мали б цей об'єкт захищати.
Удари Служби безпеки та Військово-морських сил влучили в ціль і завдали серйозних пошкоджень техніці окупантів. Для ураження ворога використали безпілотники, які перенавантажили російську ППО, а потім – запустили ракети "Нептун",
– СБУ звітує про успішне використання "Нептунів" в Криму 20 вересня 2023 року.
Повернення "Нептуна" в 2024
Навесні 2024 року "Нептуни" ефектно повернулися – 26 березня речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук розповів, що корабель "Костянтин Ольшанський" був атакований українською ракетою.
Зверніть увагу! Символічно, що удару "Нептуном" було завдано 24 березня – рівно через десять років після того, як українські моряки змушені були залишити ВДК "Костянтин Ольшанський", що опинився в російській пастці на озері Донузлав.Цей десантний корабель Росія вкрала в України у 2014 році під час окупації Криму, а нині спробувала розібрати його для ремонту власних ВДК, уражених українцями раніше. ЗСУ стало відомо про цей план сучасних канібалів і вони застосували "Нептуни".
Детально ЗСУ вдарили "Нептуном" по кораблю "Костянтин Ольшанський"
Ще один тріумф стався в ніч проти 31 травня, коли "Нептун" у супроводі українських безпілотників жахнув по нафтовому терміналу "Кавказ" та паромній переправі.
Ця операція стала продовженням подій попередньої ночі, коли ЗСУ влучними ударами вивели з ладу пороми Керченської поромної переправи на території окупованого українського Криму, які курсували до порту "Кавказ" і використовувалися для військової логістики агресора.
Порт "Кавказ" палає після знайомства з "Нептуном" / фото росЗМІ
Україна не повідомила, що прилетіло по Керчі, але росіяни впевнені, що це були ракети ATACMS. Таким чином, бачимо планомірну операцію, що проводилась суворо в межах побажань американських союзників "не ескалювати" американською зброєю по території Росії. При цьому бойові завдання були виконані і тверду крапку поставили саме "Нептуни".
Ураження по нафтовому терміналу в районі порту "Кавказ" було завдано кількома ракетами українського виробництва з берегового ракетного комплексу "Нептун". Результати об’єктивного контролю підтверджують вибухи у місцях прицілювання. Точність ураження цілей дорозвідується,
– зведення Генштабу ЗСУ за 31 травня 2024 року.
Після ефективного відпрацювання, спалахнула масштабна пожежа, яку було видно навіть із супутника.
Військові особливо відзначили, що нібито "сучасна" та "ефективна" російська протиповітряна оборона "знову виявилася безпорадною проти українських "Нептунів" і дронів і не змогла захистити важливі об’єкти, які використовуються для логістики та постачання армії Росії.
Найшокуючим фактом для окупантів стала нова дальність ракет "Нептун", адже відстань до цілі склала 500 кілометрів. Нагадаємо, що раніше операційна дальність "Нептунів" називалась в 280 кілометрів, а тут маємо таке "покращення". Як це сталося, схоже, дізнаємось лише після перемоги.
Українська таємниця
Україна тримає в таємниці деталі модифікації, наразі чимало деталей невідомі.
- Експерти припускають, що нова модифікація "Нептуна" використовує ті ж самі пускові установки, що й протикорабельний варіант, але дальність польоту до цілі зросла з 280 кілометрів до 400 кілометрів.
- При цьому масу бойової частини було збільшено до 300 кілограмів. Система наведення ракети комбінована – з використанням супутникової навігації та розпізнавання цілі через інфрачервону камеру на термінальній ділянці траєкторії. Завдяки цьому досягається висока точність, про яку навіть не мріяли російські аналоги.
Особливістю "Нептуна" є те, що ракета не випромінює радіохвиль і не надсилає жодних сигналів – інфрачервоне наведення працює в пасивному режиму. Тому ракету неможливо засікти. Залишається – лише фіксувати завдані "Нептуном" збитки.
Та, попри успіхи, це лише тестові стрільби (хоча й у бойових умовах) – українські зброярі досі в пошуку найкращих рішень, проєкт розвивається і вдосконалюється. А тому з кожним аеродромом і кожним сухим доком точність "Нептунів" буде лише зростати.
Цікаво! Хоча росіяни мають власний аналог "Нептуна" – ракету Х-35, яку розробляли з 1983 по 2003 роки, вона суттєво програє українській розробці. У Кремлі був величезний інтерес до "Нептуна" – у 2020 році вони навіть підкупили за 10 000 доларів зрадника, який мав сфотографувати деталі проєкту та його технічну документацію.Та план росіян було розкрито. Ворог фотографував фейкові креслення (у 2021 році російський шпигун отримав 8 років по статті "державна зрада").
Жодної відповіді на роботу українських "Нептунів" у росіян немає. Натомість в України вочевидь з'явилась спроможність активно використовувати ці крилаті ракети і не хвилюватися, що вони закінчаться. І це лише тільки початок.