На Заході ще часто неохоче відправляють ЗСУ далекобійні ракети, а тому Україні доводиться вирішувати завдання із зірочкою самостійно. Ідеальним варіантом стала адаптація "Нептуна" для ударів по тилу Росії, особливо в окупованому Криму. 24 Канал проаналізував найкращі характеристики ракети та деталі вимушеної та прискореної еволюції.

До теми Вибухова ніч у Криму: СБУ та ВМС уразили військовий аеродром "Саки" на півострові

До 2022 року про українські ракети Р-360 "Нептун" знали доволі небагато людей. Інколи в ЗМІ з'являлися повідомлення про випробування ракет та успішні ураження на відстані 100 і 280 кілометрів. Проте, ці новини швидко губилися в інформаційному потоці.

  • Процес перетворення експериментальних зразків технологічної зброї на повноцінне серійне виробництво – складний і тривалий. Для деяких "вундер ваффе" він взагалі стає нездоланним (згадаємо лише російський танк "Армата" та винищувач 5-покоління Су-57).
  • "Нептун" із цим завданням впорався – вже влітку 2020 року міністр оборони України Андрій Таран підписав наказ про прийняття на озброєння берегового комплексу.
  • Навесні 2022 року українські "Нептуни" гучно нагадали про себе – 13 квітня дві українські ракети сенсаційно пустили на дно флагман російського Чорноморського флоту крейсер "Москва" – знаменитого "вбивцю авіаносців", "плавуче ППО", що мало прикривати російський десант в Одесі.

Так "Нептун" став першою у світі протикорабельною ракетою, що знищила флагман флоту та ракетний крейсер.


Крейсер "Москва" після влучання ракет "Нептуна", видно хаотичну роботу систем пожежогасіння / фото росЗМІ

Після цього успіху окупанти вже й не мріяли про десантування в Одесі чи деінде, а думали лише про те, як уберегти решту своїх кораблів від українських ракет.

Але якщо гора не йде до Магомета, то він йде до неї сам. Так сталося вже у 2023 році, коли "Нептуни", перероблені для використання по цілях на суходолі, раз по раз почали знищувати надважливі цілі в окупованому росіянами Криму.

Ракетний комплекс РК-360МЦ "Нептун" обійшовся Україні усього в 40 мільйонів доларів. Такі цифри озвучив генеральний конструктор Олег Коростельов в інтерв'ю профільному виданню Defence Express.

"Нептун" обійшовся десь у 40 мільйонів доларів – це повний комплекс, з усіма засобами зв’язку, машинами й ракетами. У стільки ж приблизно обійдеться розробка нашого зенітного ракетного комплексу середньої дальності,
– наголошував тоді Коростельов.

Крилата ракета Р-360 "Нептун" – це українська розробка авторства київського КБ "Луч", ідея розробки та створення вітчизняної протикорабельної крилатої ракети належить генеральному конструктору КБ Олегу Коростельову.

Проєкт було реалізовано завдяки співпраці відразу декількох українських зброярських заводів:

  • за бойову частину – державне підприємство "Спецоборонмаш",
  • двигун – розробка "Мотор Січі" з Дніпра,
  • базовим шасі для наземної платформи обрано модифіковане повнопривідне шасі КрАЗ колісної формули 8×8, пізніше шасі замінили на чеську "Татру".

Повітряним носієм крилатих ракет "Нептун" потенційно є літак Су-24М (бортові системи літаки можуть забезпечити цілевказання). Втім, наразі невідомо про бойове застосування.

На озброєнні дивізіону "Нептунів" перебуває 72 ракети Р-360, по 4 в пусковій установці, транспортно-заряджальній машині та стільки ж на транспортній машині.

  • розробка: КБ "Луч" (Україна),
  • період розробки: 2010 – 2022,
  • виробництво: Харківський авіаційний завод, "Мотор Січ", НВП "Радіонікс", КП СПБ "Арсенал" та інші підприємства,
  • вага: 870 кілограмів,
  • вага бойової частини: 150 кілограмів,
  • бойова частина: осколково-фугасна проникного типу,
  • довжина: 5050 міліметрів,
  • діаметр: 380 міліметрів,
  • двигун: МС-400,
  • операційна дальність: 280 кілометрів,
  • швидкість: дозвукова, 900 кілометрів на годину.


РК-360 "Нептун" / інфографіка Укроборопрому

До складу дивізіону РК-360 МЦ "Нептун" входить:

  • 6 уніфікованих пускових установок УСПУ-360
  • 6 транспортно-заряджальних машин ТЗМ-360
  • 6 транспортних машин ТМ-360
  • рухомий командний пункт дивізіону РКП-360

Крилата ракета виконала унікальне за складністю польотне завдання: пролетівши понад 100 кілометрів у напрямку моря, зробила розворот на 180 градусів, і на зворотному шляху точно вразила ціль.

"Нептун" знищує ціль: дивіться відео випробувань крилатої ракети Р-360 з бойовою частиною

Саме ракети з комплексів РК-360М "Нептун" через 4 роки вразять "Москву".

Починаючи з серпня 2023 року російським окупантам у Криму масово почало прилітати – спершу вони на "грішили" на Storm Shadow і SCALP-EG, але незабаром ЗСУ самі внесли ясність – "бавовну" в Криму роблять модифіковані "Нептуни", які "раптово" стали ракетами класу "земля – земля".

  • Саме в такий спосіб 23 серпня були знищені коштовні комплекси ППО на мисі Тарханкут.
  • 14 вересня в околицях Євпаторії у росіян внаслідок удару українських ракет згорів комплекс ППО "Тріумф" вартістю 1,2 мільярда доларів (на секундочку, це найкраще російське ППО/ПРО, яке зовсім не планувало бути мішенню, але росіян просто не питали).
  • А 20 вересня "Нептуни" розгромили військовий аеродром росіян "Саки" з цілою купою зброї на ньому. При цьому згоріли не лише літаки та база підготовки операторів БпЛА Mojaher, але й самі комплекси ППО росіян, які мали б цей об'єкт захищати.

Удари Служби безпеки та Військово-морських сил влучили в ціль і завдали серйозних пошкоджень техніці окупантів. Для ураження ворога використали безпілотники, які перенавантажили російську ППО, а потім – запустили ракети "Нептун",
– СБУ звітує про успішне використання "Нептунів" в Криму 20 вересня 2023 року.

Навесні 2024 року "Нептуни" ефектно повернулися – 26 березня речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук розповів, що корабель "Костянтин Ольшанський" був атакований українською ракетою.

Цей десантний корабель Росія вкрала в України у 2014 році під час окупації Криму, а нині спробувала розібрати його для ремонту власних ВДК, уражених українцями раніше. ЗСУ стало відомо про цей план сучасних канібалів і вони застосували "Нептуни".

Детально ЗСУ вдарили "Нептуном" по кораблю "Костянтин Ольшанський"

Україна тримає в таємниці деталі модифікації, наразі чимало деталей невідомі.

  • Експерти припускають, що нова модифікація "Нептуна" використовує ті ж самі пускові установки, що й протикорабельний варіант, але дальність польоту до цілі зросла з 280 кілометрів до 400 кілометрів.
  • При цьому масу бойової частини було збільшено до 300 кілограмів. Система наведення ракети комбінована – з використанням супутникової навігації та розпізнавання цілі через інфрачервону камеру на термінальній ділянці траєкторії. Завдяки цьому досягається висока точність, про яку навіть не мріяли російські аналоги.

Особливістю "Нептуна" є те, що ракета не випромінює радіохвиль і не надсилає жодних сигналів – інфрачервоне наведення працює в пасивному режиму. Тому ракету неможливо засікти. Залишається – лише фіксувати завдані "Нептуном" збитки.

Та, попри успіхи, це лише тестові стрільби (хоча й у бойових умовах) – українські зброярі досі в пошуку найкращих рішень, проєкт розвивається і вдосконалюється. А тому з кожним аеродромом і кожним сухим доком точність "Нептунів" буде лише зростати.

Жодної відповіді на роботу українських "Нептунів" у росіян немає. Натомість в України вочевидь з'явилась спроможність активно використовувати ці крилаті ракети і не хвилюватися, що вони закінчаться. І це лише тільки початок.