Нормандська зустріч у Парижі: реакція відомих українців і політиків

10 грудня 2019, 14:44
Читать новость на русском

У Парижі 9 грудня пройшла зустріч у нормандському форматі за участю президентів України, Франції, Німеччини та Росії. Відомі українці, дипломати та народні депутати вже прокоментували цю історичну подію.

Прем'єр-міністр Олексій Гончарук у своєму фейсбуці зауважив, що участь України в переговорах у нормандському форматі – великий прогрес. Попередні 3 роки саміти не відбувалися, а ситуація була у "замороженому стані".

Важливо: Результати нормандської зустрічі: про що домовились у Парижі

Відкритим залишилось питанням відновлення контролю над кордоном. Ця тема знову буде на порядку денному наступної зустрічі через 4 місяці... Також ми досягли своєї мети в газовому питанні — вивели питання транзиту газу за межі обговорення ситуації на Донбасі,
– відзначив Гончарук.

За його словами, Україна не домовилися про контракт, але цього і не мало статися в Парижі. Київ буде піднімати газове питання і надалі.

Лідер партії "Голос" Святослав Вакарчук у своєму твіттері назвав позитивним той крок, що Україна та Росія змогли домовитися про новий обмін полоненими "всіх на всіх" та припинення вогню на Донбасі. Наразі важливо, аби ці домовленості були виконані.

Також політик пригадав про "червоні лінії", які активісти закликали не переступити Зеленського на зустрічі з Путіним.

Ми всі озвучили Президенту червоні лінії. Він озвучив їх на пресконференції. Путін не звернув на них жодної уваги. Це – сухий залишок Нормандії,
– додав Вакарчук.

Колишній прем'єр Володимир Гройсман наголосив, що домовленості України на саміті про обмін полоненими, припинення вогню і продовження міжнародної взаємодії – обнадійливі результати. Проте на шляху до миру країну чекає ще багато важких рішень.

"Дуже важливо, що Україна не виглядала в Парижі слабкою. Але на шляху до миру ще багато дуже непростих рішень. І цей шлях до миру, того миру, який ми хочемо, буде успішним, якщо єдність навколо інтересів України стоятиме вище політичних розбіжностей та інтриг", – наголосив Гройсман.

Дізнайтеся більше: Нормандська зустріч у Парижі: все, що відомо про результати та наслідки

Колишній політв'язень та режисер Олег Сенцов наголосив, що Україну на нормандському саміті ніхто не зрадив. Також його розсмішила фраза президента Зеленсього про "товаришів сепаратистів".

Країну ніхто не зрадив. Полонених намагаються повернути. Хороші переговори. Але розмови про дешевий газ мене насторожують. "Товариші сепаратисти" – це, мабуть, новий мем",
– наголосив Сенцов.

Реакції п'ятого президента Петра Порошенка досі немає. Проте його колишній речник Святослав Цеголко заявив, що риторика Зеленського на саміті була не вельми патріотичною.

"Росію жодного разу не названо агресором. Територію, яку вона окупувала, не названо окупованою. А російських загарбників президент України спершу цнотливо охрестив "іноземними військами", а потім "сепаратистами"", – написав він.

Ексглава МЗС Павло Клімкін відзначив, що поки результати переговорів "прогнозовані і по Донбасу і по газу, що стає дуже тривожно". За його словами, Україна живе "сьогоднішнім днем", а от Росія-агресор має стратегію не на один крок.

Цікаво: У Росії назвали місце проведення наступної нормандської зустрічі

На думку ексміністра закордонних справ Володимира Огризка, цей саміт показав, що з Путіним домовлятися неможливо і навряд чи ситуація зміниться за 4 місяці, до нової зустрічі "нормандської четвірки".

"Схоже, що Зеленський зрозумів, що з Путіним домовитися неможливо. Це – найголовніший результат зустрічі, як на мене. Ну, надто вже тупо Москва повторює свої безглузді мантри. І жодні наступні 4 місяці не допоможуть. Дуже добре було б, щоб в української влади зникли останні ілюзії", – написав він.

У президентській партії "Слуга народу" саміт назвали успіхом для України. Так, нардепка Євгенія Кравчук відзначила, що Зеленський не перейшов жодні "червоні лінії" та не піддався на уловки Кремля. Навпаки, український лідер зміг домовитися з Путіним-агресором про взаємне розведення військ та обмін полоненими.

"Насправді, все ще не скінчилося. І попереду багато роботи – у тому числі, дипломатичної – через 4 місяці відбудеться новий саміт в рамках Нормандського формату. Росія не перестала бути агресором. Але просування до миру на власних умовах Україна почала", – наголосила Кравчук.

Також свої коментарі щодо нормандського саміту висловив нардеп "Слуги народу" Олександр Ткаченко, екснардеп та журналіст Мустафа Найєм, ексвіцепрем'єр-міністр В'ячеслав Кириленко та інші політики.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що комюніке, підписане за результатами нормандського саміту, виключає кримських татар з майбутнього обміну утримуваними особами.

"Вчорашнє комюніке, яке було підписано, відкидає всіх кримських політичних в'язнів з обміну... так, як воно виписане", – сказав Чубаров під час "Національної правозахисної неконференції".

Я знаю, що переговори велися, я знаю, що намагалися... Але чи треба було його підписувати, виходячи з почуттів сотень і сотень людей? Якщо більше, ніж 100 політв'язнів з Криму – у них є рідні, діти, дружини, батьки. Це сотні людей,
– сказав лідер Меджлісу.

Чубаров додав, що Меджліс вже отримує дзвінки від кримських татар: "І ці люди кажуть: а ми хто для України, якщо нас там немає в цьому комюніке?".


Рефат Чубаров прокоментував результати нормандського саміту / Фото Getty Images

Лідерка партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко привітала відновлення діалогу на міжнародному рівні в нормандському форматі..

"Є великим досягненням рішення про обмін полоненими за формулою "всіх на всіх"... Безумовно, позитивним є те, що світ разом з нами. Що звучить не тільки питання Донбасу, але і Криму. Що заявлена ​​позиція про те, що спочатку – відновлення кордону, а потім вибори", – написала Тимошенко у фейсбуці.

При цьому в неї викликає занепокоєння, що "вперше в історії роботи нормандського формату на рівні президента України легітимізована формула Штайнмаєра, яка стає основою для подальших дій".

Що відомо про нормандський саміт 2019 року?Уперше з 2016 року лідери України Володимир Зеленський, Франції Еммануель Макрон, Німеччини Ангела Меркель і Росії Володимир Путін сіли за стіл переговорів.

Усі двосторонні та загальні зустрічі саміту відбувалися у закритому форматі. Головна тема саміту – подальші кроки і терміни встановлення миру на Донбасі.

Під час саміту також Зеленський і Путін вперше поговорили тет-а-тет, після чого глава Кремля запевнив, що зустріч з українським президентом пройшла "добре, по-діловому".


Про що домовилась нормандська четвірка / Інфографіка 24 канал

Про що домовилась "нормандська четвірка"?

  • Обмін полоненими відбудеться за схемою "всіх ідентифікованих на всіх ідентифікованих" до 31 грудня 2019 року;
  • розведення сил на трьох нових ділянках на Донбасі пройде до кінця березня 2020 року;
  • сторони російсько-української війни взяли на себе зобов'язання зробити усе можливе, аби забезпечити повне припинення вогню на Донбасі до 31 грудня 2019 року;
  • на Донбасі планують відкрити нові пункти пропуску на лінії розмежування протягом 30 днів.

Підсумки нормандської зустрічі у відео:

Дивіться відео: реакція експертів на результати зустрічі