Після пандемії коронавірусу на перший план вийде Донбас, – міжнародник
Напередодні Великодня відбувся обмін полоненими за формулою "всіх на всіх". Як далі розгортатиметься переговорний процес щодо врегулювання збройного конфлікту на Донбасі і як діятиме Росія, – в матеріалі 24 каналу.
Обмін полоненими – сигнал до Пасхи
Як зауважує представник у Kyivstratpro Тарас Семенюк, обмін полоненими – сигнал до Пасхи. Немає нічого ціннішого, зауважує міжнародник, ніж повертати наших громадян додому із жахливих тюремних заточень.
Увага Великодній обмін полоненими: хто повернувся в Україну – список
Україна і Росія переслідують одну мету – провести обмін до Великодня. Щоб показати, що діалог про врегулювання збройного конфлікту триває,
– підкреслює Тарас Семенюк.
До України повернулися заручники Кремля / Фото Офісу Президента
Водночас, зазначає він, це також позитивний пас у бік глави Офісу Президента Андрія Єрмака після скандалу із плівками. Обмін полоненими, на його думку, означає, що Єрмак тримає процес під контролем, він у грі.
Читайте також Санкції проти Росії: чи можливе скасування на тлі пандемії
Що відомо про Великодній обмін полоненими?
- Проросійські бойовики на Донбасі 2 квітня запропонували українській владі списки утримуваних ними людей, яких вони готові відпустити у межах обміну. Обидва списки – окремо від луганських і донецьких бойовиків – разом вони включали 19 людей.
- 8 квітня Тристороння контрактна група провела відеоконференцію, під час якої сторони досягнули принципових домовленостей щодо списків для взаємного звільнення утримуваних осіб, а також дати – не пізніше Великодня – 19 квітня.
- У списки, які підготували для обміну полоненими, не включені кримчани.
- 16 квітня відбувся черговий обмін полоненими між Україною та підконтрольними Росії бойовиками Донбасу. Україна звільнила 20 своїх громадян (не 19, як планувалося).
Обмін полоненими 16 квітня. Відео
Нагадаємо, про новий обмін полоненими раніше домовлялися під час нормандської зустрічі у грудні 2019 року. Тоді Україна і Росія вирішили, що до наступної зустрічі обміняють полонених за форматом "усіх на всіх".
Цікаво Ми готові обмінюватися без якихось умов, – Резніков про формулу "всіх на всіх"
Питання Донбасу буде більш важливим, ніж протидія коронавірусу
Як зауважує Тарас Семенюк, пандемія коронавірусу рано чи пізно завершиться. І тоді на перший план знову вийде питання врегулювання збройного конфлікту на Донбасі.
Наразі президент Зеленський має благу передишку. Але після пандемії ми знову повернемося до війни на Донбасі. Зокрема, і зустрічі в нормандському форматі, яку відкладено через пандемію. Постане питання: що робити далі – проводити місцеві вибори в ОРДЛО? На яких умовах?
– наголошує Семенюк.
Увага Коли Україна може вийти з карантину: прогноз Ляшка
На переконання фахівця, потрібно приготуватися до великого протистояння. Зокрема, в середині країни. Є групи, які виступають за мир на Донбасі за різним сценаріями. Інші навпаки намагаються поглибити проблему, відмежувати її від основного дискурсу, щоб збирати політичні бали.
Яке майбутнє має бути в окупованих територіях / Інфографіка 24 каналу
Зеленський, вважає Семенюк, стоїть посередині. Президент обережний в месиджах щодо Донбасу, оскільки це призводить до реакції радикальних груп і партій.
Зеленський не піде на умови Росії. Бо його тоді звинуватять у державній зраді. Неправильно і помилково вважати Зеленського проросійським, що він ніби готовий виконати вимоги Путіна,
– зазначає міжнародник.
Читайте також Великдень-2020: як у храмах освячуватимуть пасхальні страви
Що робитиме Росія?
За словами Тараса Семенюка, Росія продовжить педалювати тему так званої консультативної ради. Зеленський намагається бути над питанням консультативної ради.
"У так званій консультативній раді немає абсолютно російського або українського сценарію. Ніхто в Україні не стане вести переговори з окупаційною адміністрацією ОРДЛО. Рішення посередині", – підкреслює експерт.
Зеленський ніколи не піде на умови Путіна / Фото Getty
На його думку, Росія продовжить військові дії на Донбасі. Але і європейці чинитимуть тиск, щоб сторони шукали можливості для того, аби зрушити переговорний процес.
Важко спрогнозувати, чи буде посилення обстрілів з боку проросійських формувань на великодні свята. Бойовики активізуються тільки з відмашки Москви. Але, коли йде інтенсифікація обстрілів, це сигнал Києву – не хочете по-доброму, буде, як завжди. Втім, домовитися з Росією складно. Кремль завжди диктуватиме умови з позиції сили. Правильне рішення знайти непросто. На стороні Зеленського повинен бути політикум,
– зазначає Семенюк.