Повернення Саакашвілі: причини і наслідки можливого призначення

23 квітня 2020, 16:01
Читать новость на русском

Міхеїла Саакашвілі можуть призначити віцепрем’єром з питань реформ уже 24 квітня. Про причини кадрового рішення, наскільки ефективним буде Саакашвілі в уряді Шмигаля, – читайте далі.

Саакашвілі – сильний і досвідчений політик

Як розповів сайту 24 каналу голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, президент Зеленський уже три місяці шукає сильного і досвідченого кандидата на пост віцепрем'єра з питань економіки. Міхеїл Саакашвілі – потужна фігура, з досвідом та іміджем реформатора.

Читайте також Саакашвілі може увійти в новий уряд: найцікавіші факти з біографії політика

Водночас політичний експерт Дмитро Купира вважає, що однією з причин призначення Саакашвілі може бути спроба української влади інтенсифікувати діяльність уряду Шмигаля. Зокрема, окремих міністерств.

Саакашвілі вміє створювати ефект бурхливої діяльності. Тому одна з причин його призначення – надання інтенсивності роботі Кабміну. Направити його енергію на ті міністерства, де очільники гарні виконавці, але не дуже ініціативні,
– зазначає Дмитро Купира.


Саакашвілі й Україна: стосунки у датах / Інфографіка 24 каналу

Цікаво Баригам слід боятися: як соцмережі реагують на повернення Саакашвілі

Другою причиною, на його думку, може бути створення противаги міністру внутрішніх справ Авакову через його надмірний вплив в уряді. Хоча, говорить Купира, Саакашвілі вміє, як сваритися, так і миритися з опонентами.

Сам Міхеїл Саакашвілі зазначив, що сподівається використовувати свій міжнародний досвід, бути корисним членам урядової команди, в тому числі, у відносинах з міжнародними фінансовими організаціями. Посилити престиж України та її інтеграцію з міжнародними співтовариствами, щоб відстояти інтереси українського народу і сприяти прогресу в країні.

Наскільки ефективним буде Саакашвілі на посаді віцепрем’єра

Саакашвілі зауважив, що представить свої пропозиції щодо необхідних змін як частину урядової програми уряду Шмигаля з конкретними напрацюваннями.

Разом з командою президента я готовий працювати з усіма патріотичними силами в парламенті України, щоб держава з найменшими втратами перенесла поточну світову економічну кризу і впоралася з усіма викликами,
– наголосив Міхеїл Саакашвілі.

Увага Чи підтримає "Слуга народу" Саакашвілі: відповідь Потураєва

Утім, на переконання експертів, поки складно говорити про результативність роботи Саакашвілі. За словами Дмитра Купири, наразі не знаємо точно його програми діяльності. Які політичні завдання ставлять перед ним? Знаємо, що Саакашвілі – прозахідний політик. Будучи президентом Грузії, піддався збройній агресії Росії.

Суперечка між Саакашвілі і Аваковим. ВІдео

Володимир Фесенко розповідає про кілька ризиків такого кадрового рішення. По-перше, на його думку, просто скопіювати досвід Грузії в Україні не вдасться. Проблеми в Україні більш складні. І наш політикум відрізняється від грузинського.

По-друге, в Грузії у Саакашвілі була необмежена влада. Широкі повноваження впливу на уряд, силові структури. В Україні цього не буде. Саакашвілі планують призначити віцепрем'єром. Уже були прецеденти, коли перший віцепрем'єр фактично був без повноважень і в результаті звільнився. Саакашвілі, зауважує Фесенко, не звик грати роль другої особи. І йому не вистачатиме повноважень на цій посаді. Політик вимагатиме, і від Зеленського зокрема, щоб СБУ, НАБУ, інші структури зробили ось так. А чи вони це виконуватимуть?

По-третє, є ризик повторення конфлікту, який виник між Порошенком і Саакашвілі.

Чи вийде у Саакашвілі ефективно працювати, невідомо. Ситуація інша. Криза в усьому світі. І треба займатися не реформами, а антикризовим менеджментом. Навряд чи за два дні Саакашвілі зруйнує всі корупційні схеми. Дуже вони хитрі,
– зауважує Володимир Фесенко.

Чи підтримає парламент призначення Саакашвілі

За словами Фесенка, ЗМІ оприлюднили інформацію, що кандидатуру Саакашвілі запропонують на посаду віцепрем’єра, якщо його погодяться підтримати мінімум 70% депутатів із "Слуги народу". Це близько 165 парламентаріїв.


Є ризик повторення конфлікту, який виник між Порошенком і Саакашвілі? / Фото Getty

Водночас, зазначає політолог, мінімум 180 депутатів "СН" голосують за ініціативи Зеленського. Можливо, проголосує "Голос" і депутатська група "Довіра". Але це впритул. Їх може не підтримати група Коломойського із "Слуги народу".