Донбас, боротьба з олігархами та другий термін: про що Зеленський говорив на пресконференції

20 травня 2021, 16:08
Читать новость на русском

Володимир Зеленський 20 травня 2021 року відзначає другу річницю свого президентства. З цієї нагоди він знову зібрав журналістів на пресконференцію. На ній глава держави обговорив питання війни на Донбасі, боротьби з олігархами, назвав пріоритети своєї роботи, поділився деталями святкування Дня Незалежності та розповів, чи планує йти на другий термін.

Про що український лідер говорив з журналістами, які досягнення та невдачі його команди обговорювали на пресконференції, читайте у матеріалі.

Читайте також Рейтинг Зеленського продовжує зростати: яка трійка лідерів

Чому пресконференція проходить на ДП "Антонов"

У вступному слові Зеленський привітав українців з Днем вишиванки та пояснив, чому зустріч з журналістами відбувається саме на підприємстві "Антонов". 

Президент розповів, що позаду нього – український літак "Руслан", справа недобудована "Мрія", зліва – новий фюзеляж, який почали будувати 5 місяців тому – Ан-178. Це 1 із 3 літаків, який вперше за 30 років незалежності держава замовила в "Антонова" для української армії.

Враховуючи це, ми повинні пам'ятати про минуле, розуміти, де та в якому стані ми зараз перебуваємо та розуміти, що ми робитимемо у майбутньому. Треба підняти Україну вгору, як здіймається літак "Антонов",
– наголосив Зеленський.

Пріоритети роботи глави держави

Глава держави звернув увагу, що Україна тепер не чекає санкцій ззовні, а сама бореться з корупціонерами, пропагандистами, контрабандистами, кримінальними авторитетами.

Він заявив, що будує Україну без олігархів: "Країну для 40 мільйонів, а не для сотні Forbes". А також пояснив, що довго готувався до останніх рішень РНБО та санкційної політики.

Серед пріоритетів Зеленський виділив деолігархізацію, будівництво доріг, розвиток "країни в смартфоні", земельну реформу, підтримку українського бізнесу.

"Основний пріоритет – ми будуємо країну без війни. Світ повинен бути міцний, назавжди. І це залежить від потужності нашої армії. Вона повинна бути міцною", – додав український лідер.

30-а річниця незалежності

На екрані продемонстрували логотип "30-річчя Незалежності України". Основним атрибутом свята стане квітка як символ квітучості України.

За словами президента, це свято українці запам'ятають назавжди. 23 серпня по всій Україні піднімуть спеціально побудовані до цієї дати прапори. Пройде перший саміт з деокупації Кримського півострова. У ньому візьмуть участь приблизно 30 країн.

Також відбудеться "саміт перших леді та джентльменів", на якому розглядатимуть важливі питання. У планах зробити такий саміт регулярним.

24 серпня буде парад військовий, парад буде великий – як на суші, так і на воді. Буде і на Дніпрі, і в Одесі, і у Києві на Майдані,
– поділився президент.

У цей день ввечері відбудеться концерт українських зірок на Олімпійському.

Крім того, в Україну вперше привезуть Конституцію Пилипа Орлика. 


Символ 30-річчя Незалежності / Фото Анни Брикової, 24 канал

Питання війни на Донбасі

Глава держави заявив, що питання припинення війни на Донбасі та повернення до складу України окупованих територій залишаються пріоритетними. Він розповів, що 19 травня відбулося засідання Тристоронньої контактної групи. На ньому вдалося домовитися про відкриття КПВВ на Донбасі.

Також Зеленський зазначив, що останнім часом підтримка України зі сторони Франції та Німеччини ослабла. В основному це пов'язано з російським проєктом "Північного потоку-2".

Зверніть увагу Розпочали розмову, – Зеленський про зустріч з Путіним

Обіцянка "покласти край кільком епохам"

У президента запитали про його передвиборчі обіцянки – покласти край кільком епох. Він відповів, що "не пам'ятає, чи була там епоха Медведчука".

Щодо корупції – ми чистимо. Вертикалі, вибудовані великим бізнесом, в кожній інституції України, в кожному міністерстві, в парламенті. Великий вплив цих людей. Я думаю, ми її закінчимо (епоху – 24 канал),
– запевнив глава держави.

Він додав, що серед позитиву те, що останнім часом почали активно працювати і Офіс генпрокурора, і СБУ, і Нацполіція. Корупцію, переконаний український лідер, він зможе подолати. Однак щодо ситуації з бідністю все набагато складніше.

"Що стосується бідності – не все залежить від мене. Я тисну на уряд, щоб вони підіймали мінімалку. Їм непросто з наповненням бюджету. Економіка розвивається повільно через коронавірус", – уточнив політик.

На його думку, епоха бідності завершиться тільки тоді, коли всі будуть платити податки, коли держава буде диджиталізована.

Зміна керівництва держпідприємств

Зеленський також прокоментував зміну керівництва держпідприємств. Зокрема, зазначив, що після того, як Нацбанк очолив Кирило Шевченко, вдалося зменшити проценти на кредити для населення. А це було одним із бажань глави держави. Наразі він бореться, аби не лише на словах працювала програма про іпотеку під 7%.

Щодо "Нафтогазу", то у нього, наголосив президент, є керівник – уряд України. "Компанія має наповнювати бюджет згідно з обіцянками. "Нафтогаз" показав збитки 11 мільярдів гривень збитків у 2021 році", – зазначив політик. Тому уряд прийняв рішення змінити керівництво. Президент впевнений, що за нового керівництва таких збитків вдасться уникнути.

Також Зеленський прокоментував часті засідання Ради з нацбезпеки та оборони України.

"Я виконую свої конституційні обов'язки. І не з якоюсь купкою людей, у РНБО входять всі інституції. Це не диктатура і не монархія, там всі представлені. І деякі з них не голосують за санкції проти Медведчука. І це їх рішення, ми обговорюємо, а потім голосуємо. Це відповідальність кожного", – заявив український лідер. Він додав, що вважає, що захищає Україну.

Радимо ознайомитися Мінімальна зарплата до кінця року зросте до 6 500 гривень, – Зеленський

Деолігархізація і закон про олігархів

Президент прокоментував боротьбу з олігархами в Україні та появу відповідного законодавства. 

Я думаю, що він (закон – 24 канал) з'явиться наступного тижня. Головний зміст і філософія – ми не хочемо вбити бізнес, але ми точно вбиваємо вплив олігархічної системи в нашій країні", – розповів Зеленський. Він додав, що впливу на медіа, політику та чиновників не буде. Але якщо це буде, то такі люди з'являться в спеціальному реєстрі, і вони можуть втратити активи, які перебувають за кордоном.

Глава держави зазначив, що "глухого кута" в олігархів не буде, їм буде надано час, "щоб позбавиться від цього впливу".

Розслідування вбивства Шеремета

Зеленський запевнив, що не втручається у дільність правоохоронних органів та суду, однак він знає, що відбувається у справі розслідування вбивства Павла Шеремета, і йому не все одно.

Якщо засудили незаконно – я буду говорити з міністром, чи може він залишитися в такому випадку (Арсеном Аваковим – 24 канал),
– зазначив Зеленський.

Він розповів, що переписується з однією із підозрюваних – Яною Дугарь, та навіть показав журналісту листування.


Зеленський показав листування з Яною Дугарь / Фото Офісу Президента

Збільшення податків і можливий перехід бізнесу у тінь

Відповідаючи на запитання про збільшення податків, він зазначив, що справді в новому потужному законі є збільшення податку на залізну руду.

"Чи не боюсь я, що деякі підприємства підуть в тінь? Я думаю, що це нечесно, тому що ці надра належать українцям. Так, потрібно, щоб ніхто не йшов в тінь. Ми розуміємо, хто з підприємців скільки заробляє. Ми розуміємо, як зробити так, щоб ніхто не йшов в тінь", – продовжив Зеленський.

Та додав, що точно знає, де ця тінь, адже "влада точно це фіксує".

Глава держави закликав журналістів не маніпулювати, наголосивши, що малий і середній бізнес не буде платити більше податків. А великому бізнесу буде допомагати держава. "Вони будуть допомагати державі, а держава буде допомагати їм", – підсумував український лідер.

Чи можуть прийти до влади Гройсман і Тимошенко

Зеленський вважає, що таких політиків як Арсеній Яценюк, Володимир Гройсман, Юлія Тимошенко за його президентства українці не побачать. Попри те, що результати соціологічних опитувань свідчать про їхній високий рейтинг.

До теми Новий рейтинг партій: лідирують "Слуга народу" та "ЄС"

Закон про референдум

Закон про всеукраїнський референдум Зеленський підписав 8 квітня. Президент розповів, що на державному референдумі розглядатимуть найважливіше питання в Україні. Мовиться про ситуацію на Донбасі. Вже незабаром референдум з такої тематикою можуть представити на розгляд суспільства.

Другою частиною закону – місцеві референдуми. Президент звернув увагу, що люди на місцях зазвичай краще знають про свої проблеми, аніж центральна влада. "Такі референдуми будуть частішими й це дуже важливо. Це і є народовладдя та децентралізація", – наголосив політик.

Звільнення 3 міністрів

Зеленський також прокоментував звільнення міністра охорони здоров'я Максима Степанова. Президент повністю підтримав рішення прем'єра Дениса Шмигаляь, який ініціював відставку Степанова. Хоча тривалий час був проти кадрових змін у МОЗ.

Український лідер розповів про те, що між міністром і головним санітарним лікарем не було взаєморозумінням. Окрім цього, серед причин зміни глави МОЗ він назвав неналагоджену роботу між департаментами, що не дозволено під час епідемії.

Президент уточнив, що до ексміністра інфраструктури Владислава Криклія було менше питань. Крім того, він залишається у команді, скоро його призначать на іншу посаду. Такою ж є ситуація з колишнім міністром економіки Ігорем Петрашком. Він відповідатиме за земельну реформу в Офісі Президента.

Святкування дня народження в компанії соратника Коломойського

На пресконференції Зеленському дорікнули за святкування дня народження у квартирі одного з найближчих соратників олігарха Ігоря Коломойського – Тимура Миндича. Однак глава держави запевнив, що йому зробили сюрприз.

Президент святкував день народження у своїй квартирі на Грушевського у Києві. Квартира Миндича є в цьому ж будинку. Політик розповів, що його друзі принесли музичні інструменти, вони разом співали пісні "95 кварталу". Там було приблизно 30 людей. Зеленський додав що не розуміє, у чому тут великий секрет.

Саміт "Кримської платформи"

Президент зазначив, що до участі у "Кримській платформі" залучать лідерів іноземних держав, міністрів закордонних справ та оборони, парламентарів та експертів. Для України дуже важливо, щоб через 7 років війни та незаконної окупації українського Криму, нарешті з'явилось "хоч щось". Зараз же – це перший серйозний майданчик з деокупації півострова.

Однак це серйозний ризик для всіх країн, які приїдуть до нас,
– зазначив Зеленський.

Він пояснив, що все через ускладнення стосунків з Росією. За його словами, Москва важко реагує та сприймає Кримську платформу.

Однак "Кримська платформа" – це не просто саміт, де лише декларативно щось підписуватимуть. Насправді ж будуть розглядати кроки з деокупації. "Ми нарешті відкриємо офіс постійно чинної "Кримської платформи". Це будуть професіонали, які щоденно займатимуться питаннями окупованого Криму та людей. Це дуже серйозний крок вперед", – наголосив президент.

Дізнайтеся більше Крим буде вільний, – Зеленський вшанував пам'ять жертв геноциду кримських татар

Справа Віталія Кличка

Також президента запитали про слідчі дії щодо комунальних підприємств Києва та про мера Києва Віталія Кличка, який скаржиться на тиск.

Зеленського заявив, що міський голова Києва особисто йому нічого не зробив. Також він зазначив, що з великою повагою ставиться до Віталія Кличка. Єдине за словами президента, що їх пов'язує, – підпорядкування у державній вертикалі. 

Щодо обшуків, які йдуть, їх 70 чи 50 було в оточення пана Кличка. Бо не треба було викрадати гроші в бюджеті. Мені здається, це справедливо. Чи не про це ми мріяли? 
– зазначив український лідер.

Щодо конкуренції теперішнього очільника Києва на виборах, то президент порадив шукати відповідь у соціологічних опитуваннях. Також у відповіді він перейшов на особистості. Глава держави додав, що не вбачає у Віталії Кличку політичного конкурента, оскільки "очільник ОП не бере хабарі, на відміну від заступника голови Київради".

Будівництво доріг

Зеленський вважає, що до його президентства якісні дороги в Україні не будували. Програма "Велике будівництво" для президента є важливою, адже, за його словами, це "вітрина країни".

Глава держави наголосив, що якісні дороги – це комфорт не лише для звичайних громадян, але й допомога розвитку різних галузей. Зокрема, медицини та туризму. Це жах, які дороги були, подекуди вони ще є. Коли я закінчу цю програму? Коли закінчаться погані державні дороги", – запевнив президент.

Він додав, що не втручається у фінансову частину, цим займається уряд. "Мене цікавлять темпи, якість, складні регіони", – пояснив глава держави.

Відчуття сорому за чиновників

Президента запитали, чи йому соромно йому за деяких посадовців, зокрема ексміністра економіки Тимофія Милованова, нардепа від "Слуги народу" Миколу Тищенка, речника української делегації у ТКГ Олексія Арестовича, вже колишнього главу МОЗ Максима Степанова.

"За деякі кроки деяких людей, які поруч зі мною, дійсно соромно. Вважаю, що якщо це невеликі їх промахи, то треба пробачити і виправляти ситуацію. Потрібно давати людям другий шанс, якщо вони не злодії. Якщо вони прийшли зі мною, то це моя відповідальність", – відповів Зеленський.

Він також додав, що поведінка людей з його команди б'є по рейтингу і по підтримці людей. Водночас наголосив, що до Милованова претензій нема, однак деякі кроки Тищенка український лідер вважає неправильними.

Ставлення до Петра Порошенка

Щодо свого попередника, п'ятого президента Петра Порошенка, Зеленський запевнив, що вже "став його вироком", просто сам лідер "Європейської Солідарності" поки не усвідомлює, що відбулось. Президент наголосив, що Порошенко зробив "чимало серйозного та поганого" на посаді глави держави.

"Все це добіжить, це карма. Окрім правоохоронних органів. Ми бачимо тільки поверхню того, що було зроблено – для чого і для кого? Це відбувалось у них щодня. Це жах", – прокоментував Зеленський.

Для Порошенка, сказав глава держави, "людина – це ніщо" і цього, мовляв, нічим не виправити.

"План Б" по Донбасу

Президент зазначив, що Україна ще не закрила питання "плану А" щодо Донбасу. Політик сподівається поспілкуватися щодо війни на Сході з Володимиром Путіним. Він вірить, що російську агресію можливо припинити ще за президентства Путіна.

"З приводу кількості людей на кордоні і можливості ескалації – вона завжди присутня. Я думаю, що напруга збережеться до кінця навчань Росії, до вересня", – сказав Зеленський.

Крім прямих переговорів з главою Кремля у межах нормандського формату, український лідер розглядає формат залучення до такої розмови США.

До теми У мене немає часу думати про Путіна, – Зеленський

Зустріч Байдена та Путіна: які ризики для України

Президент України вважає, що зустріч глав США та Росії потрібна. Він заявив, що Байден знає його позицію, адже її обговорювали з держсекретарем США Блінкеном.

Вони (Байден і Путін – 24 канал) українське питання обговорюватимуть тільки в тому просторі, який будуть узгоджувати з нами,
– наголосив він.

Щодо ризиків, які може нести ця зустріч для України, то є великий ризик того, що США можуть скасувати санкції проти "Північного потоку-2". На думку Зеленського, якщо це трапиться, то це стане особистим програшем президента США. "Це буде перемога Росії і перерозподіл сил і впливу. Я знаю, розділилися навіть думки в Сенаті та в Конгресі США. Мене бентежить ця ситуація, скажу вам відверто", – додав Зеленський.

Ще раз про справу Шеремета

На уточнювальне запитання щодо вбивці Павла Шеремета, президент зазначив, що не заперечує можливу причетність до справи ексспівробітників Служби безпеки. Він допустив, що при владі минулої каденції, тобто при Порошенку, таке могли зробити.

Якби я знав (хто винен – 24 канал), то все б зробив, навіть поза законом, аби цих людей заарештували. Чи це ті люди, що зараз під слідством, чи інші – я не знаю. Я не детектив. Мені дуже жаль, що ми втратили журналіста,
– заявив глава держави.

Зеленському шкода, що тоді він не був президентом: "Може б тоді ці органи цього не зробили, якщо вони причетні. Я не знаю". Він також зазначив, що є ймовірність причетності тодішньої контррозвідки до справи Шеремета.

Президент наголосив, що при ньому жодного журналіста не вбили.

Вакцинація від коронавірусу

За словами глави держави, наразі Україна підписала контрактів приблизно на 47 мільйонів доз безкоштовних вакцин, що приблизно відповідає кількості населення. Це максимальна кількість, яку можна було знайти.

"Ці кроки зроблені. Ми повинні зрозуміти, що ми зробили 1 мільйон вакцин. Ми не член ЄС, ми не член НАТО, ми не в пріоритеті з надання вакцин, ми повинні це зрозуміти", – пояснив політик. Також він додав, що розподіл вакцин у світі несправедливий.

Аудит земель в Конча-Заспі і Пущі-Водиці

Коментуючи питання ситуації з проживанням в Конча-Заспі та Пуща-Водиці, Зеленський уточнив, що наразі проходить ревізія. "Завдання я ставив зробити ревізію фундаментальну", – наголосив президент.

Він зазначив, що під час своєї каденції чиновники мають право там жити. Однак наразі там проживають і колишні чиновники, термін каденції яких давно закінчився.

"Вони всі повинні виїхати. Замість них не заїдуть люди, які пов'язані зі мною. У нас буде концепція, ми її представимо суспільству, з приводу Конча-Заспи, ВДНХ і Пуща-Водиці", – сказав глава держави. Він також уточнив, що тим, хто живе на цих територіях, була збільшена ціна на оренду.

Скандал з Татаровим

Зеленський вважає скандального Олега Татарова насправді професійною людиною. Водночас його заяви у часи Революції Гідності, які обурили суспільство, президент конкретно не прокоментував. Президент пояснив, що знає ситуацію "на рівні чуток".

"Я хочу, щоб ми про заступників чи радників голови Офісу Президента запитували у голови. Це важливо. Щодо цінності (Татарова – 24 канал) важко говорити. Оцінкою повинен займатися Андрій Єрмак", – сказав Зеленський.

Нерівні сили України та Росії

Президент назвав ситуацію з протистоянням на Донбасі одним із "найскладніших кейсів". Він вважає, що 99% залежить від Росії, проте Київ чіпляється за 1%, щоб не допустити замороження конфлікту.

Зеленський зауважив, що ситуація на Донбасі – це "шахова партія". Україна, попри те, що грає білими, вже була з половиною фігур.

Однак глава держави наголосив, що вже нічого не боїться, адже бачить напрям куди йти. "Ми не хочемо допустити замороження конфлікту. Хоча простіше – його заморозити", – зауважив він.

Ставлення до перемоги Вірастюка

Зеленський висловив впевненість, що ЦВК, оголошуючи кандидата від "Слуги народу" Василя Вірастюка переможцем виборів на окрузі №87, діяло відповідно до законодавства. Мовляв, кандидата обрало суспільство, він законно переміг на виборах, попри створений на Прикарпатті "антимайдан".

Раніше ЦВК визнала Вірастюка обраним народним депутатом

Другий термін Зеленського

Підсумовуючи, Зеленський зазначив, що "є багато обіцянок і він не хоче, аби вони залишилися невиконаними". Політик заявив, що його бажання піти на другий термін буде залежати від бажання суспільства, а також підтримки його родини.

"Я хочу бути кращим, ніж попередні 5 президентів", – наголосив український лідер. Та додав, що впевнений, що після нього президенти будуть ще кращими.

Пресконференція Володимира Зеленського: відео

Нагадаємо, раніше в Офісі Президента заявили, що готують велику пресконференцію Володимира Зеленського за підсумками 2 років президентства. Там запевнили, що це буде "велика і детальна розмова", на якій український лідер підсумує досягнення та озвучить плани на майбутнє. Однак формат пресконференції спершу тримали у таємниці.

Зверніть увагу! Володимир Зеленський 20 травня 2020 року відзначив першу річницю свого президентства. Тоді він також зібрав журналістів на велику пресконференцію, на якій говорили про боротьбу з коронавірусом, війну на Донбасі, велике будівництво та інші важливі теми.