Ключові тези з великого брифінгу за участю Президента України Володимира Зеленського зібрав 24 канал.
До слова Рік президентства Зеленського: онлайн-трансляція брифінгу президента
Попереднього разу ми розмовляли 14 годин, дайте мені слово, що сьогодні це буде швидше. Водночас, запевняю вас, так само, як матч відбувається за будь-якої умови – так само і наш пресдіалог буде продовжуватися навіть, якщо йтиме дощ,
– почав із жарту президент Зеленський.
Про що говорив президент:
Про допомогу медикам
Це пріоритетне питання, щоб ми забезпечили медиків усіма доплатами, які ми обіцяли. В усіх областях – збільшать доплату медикам на 300%. Йдеться саме про медпрацівників, що борються з COVID-19. За словами президента, декілька днів тому він знав, що доплати виплатили у 15 регіонах – усіх працівників забезпечили такими доплатами. На цьому тижні кількість регіонів має збільшитися.
Вихід з карантину
Український лідер відповів на запитання й щодо поетапного виходу України з карантину. Він зауважив, що план представили ще місяць тому й там є 5 етапів.
"Ми розуміємо, що та статистика завдяки нашим лікарям – є добра і дозволяє деякі етапи наближувати. Наприклад, транспорт – міський та приміський запрацює вже з 22 травня. Між областями транспорт ми, на жаль, поки не можемо забезпечити. Дитсадочки отримають всі вказівки від МОЗу та з 25 травня теж запрацюють", – наголосив президент.
6 областей, де кількість хворих зменшується
За словами Зеленського, лише 6 регіонів готові до запуску міжобласного транспорту. Там є зниження кількості інфікованих коронавірусом осіб.
Допомога громадянам через коронавірус
За словами президента, це питання непросте:
Україна – не США, ми не друкуємо кошти, хоча статистика у нас краща. Що стосується бізнесу, то програма "5 – 7– 9" запрацювала, також на технічному рівні ми дотиснемо банківську систему України, незважаючи, що вона у нас дуже незалежна. Бо населенню треба допомагати. Ми рік працюємо над тим, щоб у нас були людські, нормальні кредити. Найближчим часом в Україні буде іпотека під 10%,
– пояснив глава держави.Про Путіна і переговори з Росією
Запитання про домовленості з російським президентом поставив скандальний журналіст Дмитро Гордон. Перед тим, як відповідати на нього, Зеленський пожартував, назвавши Гордона "спецагентом".
"На сьогодні у нас було 3 обміни та 135 людей були звільнені й повернені додому. Все це стало можливим після зустрічі у нормандському форматі. Це велика перемога і зараз ми говоримо з Росією про можливий обмін після COVID-19, про повернення українських політв’язнів, що перебувають у в’язницях Росії та Криму", – уточнив президент.
Зеленський похвалився, що завдяки його роботі та роботі його команди вдалося перезавантажити мінську групу, а людям вдалося показати, що особи, які є представниками так званих "ЛНР" і "ДНР" – мають російські паспорти.
Що ж до Путіна, то Зеленський уточнив: тепер у нього не було жодних зустрічей з ним, у жодному форматі.
Ми не відпускаємо у вільний простір питання звільнення людей, повернення територій. Франція та Німеччина підтримують те, що після спаду COVID-19 має бути зустріч "нормандської четвірки". Ми нічого з цим не зробимо, ми повинні з Росією говорити та домовлятися. Мінський формат – це пріоритет, але я готовий до будь-якого формату, що допоможе зупинити війну,
– розповів Зеленський.
Про дороги та мости
Президент похизувався "Програмою великого будівництва". Він наголосив, що в 9 разів Україна збільшила кількість доріг, які планує побудувати у 2020 році (4 500 доріг). До кінця своєї каденції Зеленський планує добудувати всі державні дороги. Глава держави сказав також, що хоче взятися за ремонти мостів у державі. Для цього йому потрібно "знайти ще 3 мільярди доларів" для відновлення всіх мостів в Україні.
Про підписання "банківського закону".
За словами Зеленского, банківський закон – остання умова для підписання угоди між Україною та МВФ. Він зазначив, що збирається підписати його між 20 та 22 травня, саме підписання меморандуму з МВФ може теж відбутися цього місяця.
Про Інвестиційний офіс
Його збираються відкрити наприкінці вересня, структура займатиметься усіма інвестиціями. З керівником Інвестиційного офісу в Україні теж вже визначилися – це грузинський політик Леван Варшаломідзе.
Детальніше Як працюватиме програма "інвестиційна няня": Зеленський назвав нові умови
Також Зеленський розповів про проєкт "інвестиційні няні". За його словами, законопроєкт готовий, його невдовзі зареєструють у Верховній Раді. Президент додав, що всі закони, які направлені на покращення інвестиційного клімату в Україні, будуть зареєстровані у парламенті і впевнений, що будуть проголосовані.
Що стосується "інвестиційної няні", то зараз через кризу треба боротися за інвестиції. Через кризу почався такий собі "інвестиційний націоналізм" і кожен думає про свою країну. Всі пригальмували будь-які інвестиції, але ми будемо за них боротися. Ми понизили планку й "інвестиційний няня" – це спеціальний vip-менеджер, якого долучать до будь-якого інвестора, що інвестує в Україну 30 мільйонів доларів+,
– пояснив Володимир Зеленський.
Про масштабне будівництво спортивних об’єктів
За словами Зеленського, в Україні розпочинається державний проєкт зі створення в кожній області 25 спортивних об’єктів, присвячених видатним спортсменам чи спортсменам з цього регіону.
"Ми почали нову програму з Міністерством спорту і Міністерством регіональної політики. Ми побудуємо 25 спортивних комплексів для кожної області. Дуже важливо розвивати спорт у нашій країні, і я б дуже хотів, щоб ми назвали всі ці об'єкти на честь сучасних український спортсменів", – заявив глава держави.Про "призначення друзів" на державні посади
У Зеленського запитали, чому він після своїх слів про те, що "не збирається призначати на посади ані армійських друзів, ані кума", призначив на важливі керівні посади Андрія Єрмака (глава Офісу Президента), з яким товаришує понад 10 років, Сергія Шефіра (перший помічник президента), людину, яка співзасновувала "Квартал 95", Івана Баканова (голова СБУ), який теж є близьким другом Зеленського з юності чи Ірину Венедиктову (генпрокурор).
Жодного кума чи військового друга я не призначив. Я обіцяв, що до влади прийдуть інші люди. Ви запитуєте мене, чому генпрокурор раніше не працював у Генпрокуратурі. Я навіть не знаю, що відповісти… Бо це – нова людина,
– наголосив президент.Він додав, що Ірину Венедиктову раніше не знав, а лише упродовж своєї виборчої кампанії з нею познайомився.
"Вона – практик, має юридичну освіту, звання, була депутатом. Ми запропонували людей, які дійсно були "чисті", не перебували на посадах. Єрмак не має досвіду як кінопродюсер, нехай пробачить мене. Він завжди був досвідченим юристом. Єрмак не є моїм кумом, він є моєю довіреною особою", – сказав Зеленський.
Про Донбас і про слова "просто треба перестати стріляти"
Президент України Володимир Зеленський заявив, що українські військові на Донбасі стріляють тільки у відповідь, але першими вогонь не відкривають. Так президент прокоментував своє твердження, що треба просто перестати стріляти, а також звинувачення ватажка бойовиків Леоніда Пасічника на адресу ЗСУ.
Що стосується просто припинити стріляти – це складний процес. Я ніколи не закликав, щоби наша армія не відповідала. Я хотів показати всьому світові, і зараз ми робимо це, що в нас дуже міцна армія, але ми не провокуємо, ми боремося за нашу країну,
– сказав Зеленський.Якщо по нас стріляють – ми відповідатимемо, але першими стріляти ми не будемо, додав президент. І якби "та сторона" справді просто перестала стріляти, згідно з мінськими угодами, згідно з угодами в "Норманді", все б закінчилося, переконаний Зеленський.
Про гуманітарну допомогу бойовикам через COVID-19
Президент Зеленський розповів, що на окупованих територіях дуже складна ситуація з епідемією коронавірусу, втім, бойовики відмовляються приймати допомогу від України.
"Є справжня інформація про кількість людей, яких вони там ховають, беззаконно, на яких немає ніяких засобів захисту. Ми пропонували гуманітарну допомогу для звичайних людей. Бойовики відмовились прикриваючись, що у них зараз епідемія. У нас все є, у них нічого немає", – сказав він.
Зеленський додав, що таки зміг домовитись напряму з "Червоним хрестом", і тільки тоді окупаційна влада погодились прийняти допомогу.
Про недопуск спостерігачів на Донбас
Глава держави розповів, що за 1,5 місяці поки триває епідемія коронавірусу на окупований Донбас бойовики не пропустили десятки автомобілів зі спостерігачами ОБСЄ.
Не пропускають жодної машини. А потім вони (проросійські бойовики – 24 канал) кажуть, що ми стріляємо по цивільних людях… Ми не стріляємо, а даємо відповідь бойовикам,
– зауважив Зеленський.Про вирок Порошенку
Під час пресконференції Володимиру Зеленському поставили й запитання стосовно Петра Порошенка. Зауважимо, що 19 травня у мережу злили плівки з розмовами людей, чиї голоси схожі на голоси Петра Порошенка, віцепрезидента США Джо Байдена та глави Держдепу Джона Керрі. На записах політики, зокрема, обговорювали відставку колишнього генпрокурора України Віктора Шокіна.
Зеленський відреагував на скандал з "плівками Порошенка" та сказав, що " це не останній тривожний дзвінок, який почують українці". Він уточнив, що реагувати на це повинна прокуратура та правоохоронні органи.
Я впевнений в цьому, і я впевнений, що все ще це попереду. Вони так рвали державу, що їх чекає багато різних пригод і різних вироків. Не хочу про це говорити, бо це не в моїх повноваженнях, тут мають бути вироки суду,
– відповів Зеленський на запитання журналіста, чи вважає він, що за рік свого президенства став вироком для Порошенка.Про "нахабство" журналістів
Зеленський звернувся до журналіста програми "Схеми" та виокремив методи роботи журналіста Михайла Ткача. Президент заявив, що діяльність журналіста межує з нахабством.
"Я навіть не бачу жодної проблеми, що пан Ткач перебуває там, де я живу, куди переїжджаю, де працюю. Щодня він завжди на посту, як УДО. Я в цьому не бачу проблем – держава йому має навіть сплачувати гроші, бо це велика праця", – пожартував спершу Зеленський.
Проте він додав, що був випадок, коли журналіст їхав просто у президентському кортежі та запитав, чи така ситуація можлива у якій-небудь іншій країні світу.
Прямо всередині кортежу – знімаючи, не знімаючи, мені все одно, нема що приховувати. Чи існує будь-який президент, якому особиста охорона каже, що так не може бути, що за законом це неправильно, питає, що робити – зупинитися, забрати автомобіль, говорити з цим журналістом, чи повинні реагувати? Чи існує таке нахабство десь у світі? Думаю, такого немає ніде,
– висловився глава держави.Він також додав, що в тій ситуації "із журналістом нічого не зробив".
Це цікаво Законопроєкт про амністію капіталів готовий, – Зеленський
Про розпуск Ради
У президента запитали, за яких умов він готовий розпустити парламент. Той відповів, що наразі таких передумов немає. Втім, депутатам не слід розслаблятися, оскільки це може відбутися, якщо монобільшість не виконуватиме свою роботу належним чином.
Як тільки вони не будуть або не захочуть голосувати. Якщо вони лобіюватимуть інтереси тієї чи іншої комерційної групи впливу на політикум України, водночас не думаючи ні про що, я буду розпускати парламент,
– пояснив глава держави.Про мера Києва і майбутні вибори
Журналісти також запитали президента про місцеві вибори. Зеленський підтвердив те, що вони за будь-яких умов відбудуться восени та додав – збирається голосувати за представника від "Слуги народу" на виборах мера Києва. За якого саме – глава держави не сказав, а уточнив: це визначить праймеріз.
Про вбивство Гандзюк
Президент Зеленський на запитання про розслідування у справі сказав: ті, хто вбили активістку вже за ґратами. Він додав, що люди, які замовили її вбивство, теж відомі, а справа повністю передана до суду. Він висловив сподівання, що суд винесе справедливий вирок, а замовники сядуть за ґрати.
Про справу Шеремета
Її Зеленський назвав "більш складною", "однозначна вона чи ні" – він теж не знає.
Зараз цю справу веде Арсен Аваков. Це дійсно його справа і він відповідальний за її результат. Якщо суд доведе, що ті люди, яких зараз підозрюють, вбивці – то вони сядуть. Якщо ж ні – будуть покарані ті, хто цю справу із цими людьми довів до суду та звинуватили невинних людей,
– коротко додав глава держави.Про кадрову політику
Президент Зеленський на уточнення журналістки сказав, що глава його Офісу Андрій Єрмак, а також Сергій Шефір не відповідають за кадрову політику.
"Чи присутні вони, коли ми обговорюємо з прем’єр-міністром деякі ключові посади, – може бути присутній чи Єрмак, чи Шефір, а можуть і ні. Але вони не формують кадрову політику. Чи спілкуюсь я з ними щодо цього питання – так. В основному проводить співбесіди, якщо це стосується уряду, прем’єр, у нас є конкурси, де обирають найкращих людей", – повідомив він.
Про Авакова
Президент Володимир Зеленський назвав голову МВС Арсена Авакова потужним міністром.
"З приводу Арсена Борисовича Авакова. Він не є моїм кумом, не є моїм близьким товаришем, навпаки у нього є близькі товариші, з якими я точно не товаришую. Чи потужний він міністр – так. Чи складана у нас зараз ситуація? Вважаю, так", – відізвався про Авакова Зеленський.
Про Нефьодова
В рамках запитання про кадрову політику Зеленський пригадав колишнього керівника митниці Максима Нефьодова.
Нормальна людина Макс, нормальна! Але на митниці беруть хабарі, нормальна людина, але їде контрабанда. Ну, дивіться, що ми повинні з вами зробити? Він гарний, симпатичний, професійний, але цього замало!
– емоційно сказав Зеленський.Він додав, що пропонував Нефьодову змінити законодавство, зробити навіть окремі військові підрозділи, які могли б зайти на митницю та зупинити контрабанду. Втім, той від такої пропозиції відмовився. Результат, за словами українського лідера, – мінус десятки мільярдів гривень по року.
Водночас, Зеленський додав, що хотів би, щоб "Макс повернувся", можливо, – в Офіс Президента.
Про маленькі зарплати українців
Президент Володимир Зеленський критично відреагував на заяву ЮНІСЕФ, яку на пресконференції озвучила одна з журналісток, стосовно 6 мільйонів українців, що можуть опинитися за межею бідності.
"В ЮНІСЕФ – світова статистика, вони порівнюють прожитковий мінімум, а в цілому середня зарплатня у нас менша. Це не зовсім адекватна (у хорошому сенсі) інформація про Україну... Здається оцінюються, всі люди які отримуватимуть 5 – 6 тисяч гривень. І вони вважають, що вони бідні. Так – це дуже маленька зарплата у порівнянні з європейськими чи американськими стандартами. У них 250 доларів – це мізерні зарплати. У нас – це теж маленька зарплата, але не є бідністю", – пояснив гарант.
Зверніть увагу Україна подолала першу хвилю коронавірусу, – Зеленський
Про мера Черкас
Зеленський під час пресконференції пригадав і скандальну заяву мера Черкас про послаблення карантина. Глава держави нагадав, що Анатолій Бондаренко має 19 кримінальних проваджень.
Хто це? Я за один стіл з такими бандитами я не сяду. Його обрали і це право народу, обирайте бандитів, якщо хочете. Думаю, він поводив себе некоректно,
– висловився про мера Черкас Зеленський.Знову про Путіна
Зеленський заявив, що Україна домагатиметься, щоб з Росії не зняли світові санкції допоки та не припинить агресію. Глава держави також пояснив: він продовжуватиме особисто розмовляти з президентом Росії Володимиром Путіним щодо Донбасу.
"Я впевнений, що ми повинні це робити (говорити з Путіним – 24 канал), не скидаючи "Мінськ", а паралельно окремим треком… Є деякі речі, які ти можеш зрозуміти тільки тоді, коли ти сам-на-сам. І є деякі відповіді, які ти можеш, і хочеш, і бажано почути, коли ти сам-на-сам, щоб зробити 100% висновки, і йти по іншому плану, по плану B", – додав президент.
Про своє президентство і про Порошенка
У Зеленського виникла тривала дискусія з журналісткою щодо того, чим глава держави відрізняється від свого попередника Петра Порошенка
Хто я такий? Стратегія чи випадковість? Я такий, який я є і будую відносини з людьми, як можу і як хочу. Народ України мене обрав і шкодувати чи не шкодувати може тільки народ. Якби я не балотувався, президентом став би пан Петро Порошенко,
– уточнив він.Президент також пояснив, чим відрізняється від свого попередника. Він сказав, що відрізняється від Порошенка, як фізіологічно, так і як президент. Зеленський такорж назвав себе чесною і порядною людиною, яка "справді хворіє цією країною".
Про другий термін
Під час пресконференції Володимир Зеленський відзначився ще однією красномовною заявою: він сказав, що сумнівається, що однієї каденції йому вистачить для того, щоб виконати свої обіцянки. Тому він готовий подумати над тим, щоб балотуватися вдруге.Втім, перед таким вчинком перш за все запитає про думку своєї сім’ї.
Як скаже народ України. Будь-який президент, який має 10 – 15 – 16 відсотків на початок передвиборчої кампанії – не має права йти в президенти України. Це значить одне – суспільство його не підтримує,
– додав він.Про "плівки Єрмака"
Окрім "плівок Порошенка" прокоментував президент і "плівки" брата глави свого Офісу Андрія Єрмака. На відміну від ситуації з Порошенком, ці записи Зеленський вважає "порожньою справою" та спланованою акцією для шантажу.
"Я знаю, хто проводив ці записи, для чого. Хто хотів шантажувати мене особисто, щоб я зняв Єрмака. Я знаю, хто це робив. Не готовий зараз говорити, бо йде слідство. Але я знаю відповіді", – зробив гучну заяву Зеленський.
Про поїздку в Оман
Зеленський розповів і про свою поїздку разом із сім’єю в Оман, яку активно обговорювали у січні. Так, глава держави сказав, що літав туди приватно, за власні кошти, поїздку він назвав відпочинком.
У мене є сім'я, діти, які полетіли в Оман просто на відпочинок, вони мали цю можливість і мають на це право. В цьому немає жодного секрету,
– пояснив він.Зеленський також додав, що спочатку планував провести у країні низку державних зустрічей, проте від такого формату довелося відмовитися.
Про сім’ю
Зеленський під час пресконференції сказав, що ставиться до критики з розумінням, спокійно та нормально. Мовляв, до цього він вже звик. Однак, попросив не чіпати його сім’ю – дітей та дружину.
"Вони до цього (очевидно, президентства – 24 канал) не мають жодного відношення. Крім добра для мене і для людей (якщо це соціальні проєкти моєї дружини) вони нічого не несуть. Чіпати їх – це нижче звання "людина", якщо цим займатися. З сім’єю я майже не бачуся, не маю часу", – додав президент.
Рік президентства Володимира Зеленського: ключові дати
- 20 травня 2019 року – Зеленський вступив на посаду президента;
- 21 липня 2019 року – парламентські вибори в Україні, партія Зеленського "Слуга народу" здобуває монобільшість у Раді;
- 29 серпня 2019 року – перше засідання нової Ради, формування уряду та багато іншого;
- 7 вересня 2019 року – великий обмін полоненими між Україною та Росією, повернулися Сенцов, Гриб, військові моряки та багато інших;
- 10 вересня 2019 року – Зеленський підписав закон про імпічмент президента;
- 11 вересня 2019 року – Зеленський підписав закон про зняття недоторканності з нардепів;
- 9 грудня 2019 року – перша за 3 роки зустріч у нормандському форматі, Зеленський вперше зустрівся з Путіним;
- 29 грудня 2019 року – обмін полоненими між Україною та бойовиками, повернулися Пантюшенка, Асєєв та інші;
- 5 січня 2020 року – "таємний", а від того скандальний відпочинок Зеленського в Омані;
- 4 березня 2020 року – відставка уряду Олексія Гончарука і формування нового під головуванням Дениса Шмигаля;
- 12 березня 2020 року – початок карантину в Україні через пандемію коронавірусу;
- 28 квітня 2020 року – Зеленський підписав закон про ринок землі;
- 20 травня 2020 року – річниця президентства Володимира Зеленського.
Перемоги Володимира Зеленського за рік президентства / інфографіка 24 каналу
Провали Володимира Зеленського за рік президентства / інфографіка 24 каналу