Вимикають інтернет і затримують людей: казахи протестують проти Токаєва

26 листопада 2022, 19:12
Читать новость на русском

У четвер, 26 листопада, в Астані відбулася церемонія інавгурації президента Казахстану Касима-Жомарта Токаєва. Незадоволені казахи вийшли на протест у столиці країни.

Політик вже вдруге очолив країну. Цього разу він вступив на посаду на семирічний термін – відповідно до змін Конституції, внесених до виборів, пише 24 канал.

До теми Цирк пройшов, явка була менш як 20 відсотків, – опозиціонер про перемогу Токаєва на виборах

Що наобіцяв Токаєв

У своєму виступі Токаєв подякував казахстанцям, які віддали за нього голоси, а також заявив, що слід повернути всі незаконно виведені з країни капітали.

Президент пообіцяв підтримати села та доручити уряду розробити відповідну концепцію. Він додав, що його команда має зробити велику роботу з "трансформації суспільства і перетворення Казахстану на розвинену країну з справді демократичними інститутами".

Варто зазначити, що згідно з поправками, одну й ту саму людину не може бути обрано президентом двічі, проте поточний строк Токаєва із прийняттям змін обнулили.

Ба більше, новообраний президент країни заявив, що Казахстан продовжить багатовекторну зовнішню політику, розвиватиме відносини з державами на пострадянському просторі, США та Європейським Союзом, Китаєм.

У Казахстані проходять масові протести

За інформацією місцевих телеграм-каналів, в Казахстані почалися вуличні протести на тлі інавгурації новообраного президента Токаєва. Крім того, повідомляють, що в Астані відключили зв'язок та інтернет. Почалися затримання мітингувальників.

В Казахстані проходять масові протести: дивіться відео

Як зазначають, учасники акції протесту зібралися у районі торгового центру "Keruen City". Організатором мітингу проти президентства Токаєва, ймовірно, став голова фонду TDFA Марат Абієв.

Цього бізнесмена називають наближеним до родича першого президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва – Кайрата Сатибалди, якого нещодавно відправили за ґрати на 6 років через розтрату в особливо великому розмірі.

Як виправдовується влада

Причиною відключення інтернету у столиці назвали аварію. Як зазначають, збої на телекомунікаційному устаткуванні виникли "через аварію на обладнанні електропостачання на інтернет-шлюзах у місті Астана".

В Державній технічній службі додали, що зараз все працює в штатному режимі.

Президентські вибори у Казахстані: що відомо

  • 20 листопада у Казахстані відбулися позачергові вибори президента. Чинний президент Токаєв залишився у кріслі глави держави на наступні 7 років.
  • За офіційними даними, у позачергових президентських виборах у Казахстані взяли участь близько 8 мільйонів людей. Середня явка по країні під час голосування становила понад 70 відсотків.
  • Волевиявленню передувала вереснева пропозиція Токаєва провести позачергові президентські вибори. Окрім того, він оголосив амністію учасникам січневих протестів.
  • 26 листопада у Казахстані відбулася інавгурація Касима-Жомарта Токаєва. Політик вдруге очолив країну. Більше балотуватися на виборах глави держави він не зможе.
  • Що стосується самих протестів, то вони розпочались ще 2 січня в Казахстані через зростання цін на пальне. Дійшло навіть до заворушень та збройних зіткнення з силовиками.
  • За офіційними даними, внаслідок протестів у державі загинуло 225 осіб, більшість із них – цивільні. Водночас силовики затримали аж 13,5 тисяч громадян.

Більше про це – Чи готується Казахстан до війни з Росією: дивіться відео