Зауважимо, що позачергові президентські вибори проводять згідно з указом Касима-Жомарта Токаєва, який він підписав 21 вересня. Тоді громадянам Казахстану президент наголосив на тому, що ці перегони – можливість кардинально перезавантажити політичну систему країни.
Читайте також "Кінець епохи": Пелосі йде з посади лідера Демократичної партії США
Хто конкурує за посаду президента
На казахстанців очікує вибір серед шести кандидатів. Мовиться про чинного президента країни Касима-Жомарта Токаєва. Його висунула народна коаліція громадсько-політичних сил. Також за крісло поборються:
- Нурлан Ауесбаєв – представник опозиційної Загальнонаціональної соціал-демократичної партії (ЗСДП);
- Мейрам Кажикен – представник республіканського об'єднання "Співдружність профспілок Казахстану "Аманат";
- Жигулі Дайрабаєв – представник народно-демократичної патріотичної партії "Ауил";
- Каракат Абден – представник альянсу соціальних працівників;
- Салтанат Турсинбекова – представниця громадського об'єднання "Казак аналары – дестурге жол" (Казахські матері – шлях до звичаїв).
Відомо, що на території Казахстану у цей день працює понад 10,1 тисячі виборчих дільниць. Більшість відчинили свої двері об 07:00 за часом Астани, а от 86 дільниць у столиці, Алмати та Шимкенті, очікували на виборців раніше. Вони розпочали свою роботу о 06:00. Ще п'ять виборчих дільниць відчинилися на годину пізніше, адже вони – в іншому часовому поясі.
Віддати свій голос громадяни Казахстану зможуть до 20:00 за місцевим часом. Після цього виборчі дільниці зачиняться та розпочнеться підрахунок голосів, відданих за одного з шести кандидатів у президенти країни.
На який термін оберуть президента
Вибори та призначення президента цьогоріч відбувається з певними змінами. У Конституцію внесли кілька правок, які передбачають, що:
- обрати президента можуть повнолітні громадяни;
- сам виборчий процес відбувається на основі загального, рівного та прямого виборчого права та проводиться таємно;
- обраного президента призначають на посаду на 7 років;
- переможець має можливість обиратися лише один раз.
Зауважимо, що відсотково-кількісного мінімуму участі виборців законодавством не передбачено. Це означає, скільки б людей не прийшли, щоб віддати свої голоси, вибори вважатимуться такими, що відбулися. Але зауважимо, що у 2019 році явка виборців була високою – 77,4%.
Президента можуть визначити у першому турі. Для цього кандидатові необхідно набрати понад 50% голосів виборців. Якщо ж цього не сталося, то призначається повторне голосування. У ньому вже беруть участь двоє кандидатів, яким вдалося набрати найбільшу кількість голосів.
До слова, Казахстан – одна з тих країн, куди найбільше втекло росіян під час часткової мобілізації. На неї, Туреччину, Грузію, Фінляндію, та тимчасово окуповану Росією частину Грузії Абхазію припало 70% утікачів з країни-агресорки.
Варте уваги – чи може Росія напасти на Казахстан: дивіться відео