Загалом у позачергових президентських виборах у Казахстані взяло участь близько 8 мільйонів людей. Середня явка по країні під час голосування становила понад 70%.

Читайте також Токаєв розповів, що зміниться у Казахстані після президентських виборів

За чинного президента 6,5 мільйонів казахів

Можна констатувати, що за підсумками виборів, переміг чинний глава Казахстану – Касим-Жомарт Токаєв. Як повідомляє голова Центральної виборчої комісії Нурлан Абдіров, Токаєв набрав 81,31% голосів, здобувши підтримку 6,5 мільйонів громадян.

Що прогнозували екзитполи напередодні

У перші хвилини після закриття виборчих дільниць з'явилися результати екзитполу від "Відкритого суспільства", згідно з якими перемогу з колосальним відривом здобув чинний президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв.

Інші кандидати здебільшого не набрали навіть 3% голосів, водночас на 2 місці, за результатами екзитполу, – вибір "проти всіх"

  • Токаєв – 82,45%
  • проти всіх – 5,2%
  • Дайрабаєв – 3,33%
  • Абден – 2,54%
  • Кажикен – 2,23%
  • Ауесбаєв – 2,17%
  • Турсинбекова – 2,08%

Ще з результатів екзитполу було зрозумілим, що другого туру виборів не буде і президентське крісло знову обійматиме Касим-Жомарт Токаєв. Власне, він керуватиме країною наступні 7 років.

Однак уже на виборах у 2029 році Токаєв не матиме права висувати свою кандидатуру на пост президента. Це передбачають конституційні поправки в Казахстані, які ініціював сам Токаєв – тобто одна людина може обиратися виключно на 1 термін президентства. Після введення цих поправок Токаєв оголосив про позачергові вибори.

Реакція Токаєва на екзитпол та перші привітання

За оголошенням результатів екзитполів спостерігали всі кандидати в президенти Казахстану, зокрема й Касим-Жомарт Токаєв.

Ця кампанія, безперечно, залишиться в нашій історії. Звичайно, ми чекаємо на офіційні підсумки виборів. Проте, вже можна сказати, що народ висловив переконливу довіру мені як президенту і всім вам. Довіра народу – це найголовніша цінність. Ми маємо виправдати цю довіру,
– прокоментував Токаєв результати виборів.

Реакція Токаєва на результати екзитполу: дивіться відео

Першим з перемогою на виборах Токаєва привітав колишній президент Нурсултан Назарбаєв. За його словами, перемога Токаєва свідчить про високий авторитет чинного президента та довіру народу Казахстану до його реформ.

Що передувало виборам у Казахстані

  • Нагадаємо, що 1 вересня Токаєв запропонував провести позачергові президентські вибори. Окрім того, він оголосив амністію учасникам січневих протестів.

Для мене інтереси держави понад усе. Тому я готовий скоротити термін своїх повноважень та піти на позачергові президентські вибори,
– сказав тоді Токаєв.

  • Що стосується самих протестів, то вони розпочались 2 січня в Казахстані через зростання цін на пальне. Дійшло навіть до заворушень та збройних зіткнення з силовиками.
  • За офіційними даними, внаслідок протестів у державі загинуло 225 осіб, більшість із них – цивільні. Водночас силовики затримали аж 13,5 тисяч громадян.

Варто переглянути – як росіяни втікали від мобілізації в Казахстан: дивіться відео