Приховування корупційних схем: чому український оборонний бюджет під грифом "секретно"

8 березня 2019, 00:11
Читать новость на русском

Після того, як журналісти-розслідувачі дізналися про корупційні схеми в "Укроборонпромі", до яких причетне найближче оточення президента, на Банковій заговорили, що оборонний бюджет країни потрібно зробити більш прозорим.

Інформація про використання оборонного бюджету доступна лише обраним чиновникам.

Читайте також: Порошенко знав про все, що відбувалося в "Укроборонпромі", – Сироїд

У відкритому доступі лише загальні цифри, які закладені в бюджет. Повний доступ має лише Міністерство оборони, члени комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки і оборони та секретар РНБО. Частково інформація відкрита для Міністерства фінансів та Міністерства промислової політики.


Корупційні схеми в "Укроборонпромі"

Однак чорна діра корупції – Державне оборонне замовлення. План закупівель з гарантованим державним фінансуванням: скільки витратять на нову техніку, скільки на фінансування державних підприємств оборонного призначення. Процесом, що відбувається під грифом "таємно" керує державний концерн "Укроборонпром".

Це є концерн, який був створений Януковичем для знищення власної оборонної промисловості України. Наглядову раду цього "Укроборонпрому" мав формувати президент – 3 особи і уряд – дві особи. Тобто, фактично, це мегаоборонний комплекс ручний для Президента України не залежно від прізвища,
– сказала віце-спікерка Верховної Ради України Оксана Сироїд.

Тож єдиний вихід – розсекретити усі витрати. Наприклад, в Сполучених Штатах Америки детально розписують, що закуповуватимуть і скільки це коштуватиме країні. А платники податків можуть проконтролювати усі витрати.

Читайте також: Рішення РНБО по "Укроборонпрому" частково політизоване, – експерт

Бена Ходжес сказав, що США вдалося зробити весь оборонний бюджет прозорим, бо принцип відкритості закладений в головному документі – Конституції.

Конгрес відповідальний за забезпечення необхідних коштів. І тому Конгрес від імені населення, від імені платників податків хоче чітко бачити, куди і на що ці гроші йдуть, бачити чи солдатів правильно навчають, Чи вони живуть у відповідних умовах, чи їхнє навчання та безпосередньо операція відбувається за відповідних умов безпеки,
– прокоментував екс-командуючий збройними силами США у Європі Бен Ходжес.

Останнє журналістське розслідування показало, що корупційні оборудки в "Укроборонпромі" стояли на потоці навіть попри те, що країна воювала. Найближче оточення Порошенка постачало контрабандні російські деталі для військової техніки за ціною, завищеною у 2-4 рази і заробило щонайменше чверть мільярда гривень.

Насправді це питання виникло ще в кінці 2014 року, коли був обраний цей парламент, але тоді був величезний спротив, тому що всі доказували, що під час війни, активних бойових дій все має бути цілком таємно, засекречено,
– згадав нардеп від "Самопомочі" Тарас Пастух.

Нардепи від "Самопомочі", посилаючись на досвід Америки, давно пропонували українському парламенту зробити оборонний бюджет України прозорим. Але профільний комітет пропозицію відхилив. Проект закону навіть не потрапив на голосування. І от тепер, після гучного скандалу, про відкритість оборонного бюджету заговорив вже Президент.

Засекреченими варто залишити лише інноваційні розробки, інформацію про спеціальні операції і розвідку. Аби у чиновників не виникало спокуси заробити на війні.

Коротко про корупційні схеми в "Укроборонпромі"

• На початку війни група молодиків вступає у змову з оборонними чиновниками. Вони скуповують військові запчастини у російських контрабандистів, а також по складах української армії. Накручують ціну у рази і за змовою з державним концерном "Укроборонпром" продають на його заводи.

Читайте також: Космічні суми і головні фігуранти: друга частина резонансного розслідування про "Укроборонпром"

• До групи входять: замсекретаря Ради нацбезпеки і оборони Олег Гладковський, його син Ігор, колишній працівник концерну Віталій Жуков, Андрій Рогоза – дрібний жулік, спеціаліст із контрабанди.

• Центром оборудок стає підставна компанія "Оптимумспецдеталь", скорочено Оптима. Група заробляє понад чверть мільярда гривень. Значну частину роздає на хабарі і відкати. Молодший Гладковський відповідає за тиск на оборонних чиновників, а старший переконує, що нічого про це не знав.