Протести та страйки у Білорусі: найголовніше за 19 серпня – фото, відео

19 серпня 2020, 20:52
Читать новость на русском

Вже одинадцятий день поспіль люди у Білорусі вийшли на вулиці та влаштували страйки на підприємствах. 19 серпня ОМОНівці знов взялися затримувати людей. Станом на вечір мітинги в найбільших містах Білорусі завершились.

Про те, що сталося в 11-й день масових протестів у Білорусі, читайте у матеріалі 24 каналу.

Важливо Масові протести в Білорусі: останні новини й що відомо – фото, відео

Протести 19 серпня: головне

У Мінську зник росіянин

У день президентських виборів 9 серпня зник росіянин, мешканець Санкт-Петербурга Михайло Дорожкін. Ні рідні, ні навіть російське МЗС досі не можуть його знайти, пише "Радыё Свабода".

Свідки кажуть, що його затримали білоруські силовики, коли він з Мінська їхав до родичів на схід Білорусі. Втім місце його перебування досі невідоме.

Востаннє про нього повідомляли ЗМІ ще в день зникнення 9 серпня, тоді його внесли в список зниклих безвісти. Є інформація, що його затримали за "непокору правоохоронцям, хуліганство й нецензурну лексику".

Протести проти влади й "антимайдан" поряд

У Бобруйську в центральній частині міста в один день відбулися два паралельних мітинги – на підтримку Олександра Лукашенка й проти результатів виборів.

Провладний мітинг зібрав близько 3 тисяч людей. Журналісти кажуть, що їх туди організовано звезли. Учасники мали з собою прапори Республіки Білорусь, а також радянські кольори й вигукували: "Кажемо "Лукашенко" – розуміємо "Білорусь".

Їм на противагу вийшов опозиційний мітинг, який зібрав близько 2 тисяч учасників. Вони принесли з собою біло-червоно-білий національний прапор і вимагали визнати недійсними результати виборів.

Два паралельні мітинги в Бобруйську: дивіться фото

Влада в Гродно пішла на поступки протестам, але не до кінця

У Гродно міська влада вирішила піти на поступки протестувальникам і погодилася виконати деякі їхні вимоги. Зокрема мовиться про відмову від переслідування учасників протестів і гарантії проведення мирних акцій. Правоохоронці також звільнили всіх затриманих на місцевих протестах.

Також міська влада пообіцяла доступ протестувальників до ефіру місцевого телеканалу "Гродно+".

Водночас 19 серпня відбулась акція протесту, однак, попри обіцянки місцевої влади, без електропостачання та прямої трансляції. Мітинг тривав близько години і завершився без інцидентів. Нікого з присутніх на площі не затримали.

Важливо Сотня в лікарнях, десятки зникли безвісти: що відомо про долю мітингувальників з Білорусі

Невдалий страйк на Мінському тракторному заводі

19 серпня працівники Мінського тракторного заводу (МТЗ) планували почати страйк, однак на прохідній їх зустріли бійці ОМОНу. Підтримати страйк зібралися небайдужі білоруси. Приблизно 50 активістів з плакатами та прапорами прийшли до будівлі тракторного заводу.

На противагу їм зібралися кілька десятків силовиків. З самого ранку ОМОНівці почали затримувати людей. Повідомляють про щонайменше двох затриманих. Зрештою бійці ОМОНу відтіснили демонстрантів.

Сьогодні працівники МТЗ, які вчора за домовленістю з гендиректором написали заяви на відпустки за власний рахунок, не змогли потрапити на територію заводу. Це декілька сотень людей. У них заблоковані пропуски. Водночас інших працівників, які не писали заяв на відпустки, без проблем пропускали,
– пише телеграм-канал TUT.BY новости.

Пізніше люди знову зібралися біля заводу, але силовики не дозволили їм там перебувати. Згодом у МВС Білорусі підтвердили, що біля МТЗ таки затримали людей.

Невдалий страйк на МТЗ / Фото "Чай з малинавым варэннем", Onliner, TUT.BY новости

Страйк шахтарів "Білоруськалій"

Працівники ВАТ "Білоруськалій" зібралися на головній площі Солігорська, біля міського виконкому. Телеграм-канал NEXTA Live повідомляє, що на задньому дворі припаркувалися декілька автозаків. ОМОН вже традиційно почав розгін демонстрантів.

Телеграм-канал "Чай з малинавым варэннем" пише, що керівництво "Білоруськалій" роздало працівникам спеціальні бланки. У них робітники мали висловити свою позицію щодо подальших дій.

Всього на підприємстві працюють близько 15 тисяч людей, а через масовий страйк будь-яке виробництво там поки повністю призупинилося.

Силовики заблокували Купальський театр

За інформацією TUT.BY новости, працівники Купальського театру 19 серпня не можуть потрапити до будівлі. Ще напередодні у театрі з'явились правоохоронці. А вже сьогодні люди у спеціальних костюмах не дозволяють людям заходити у театр. Офіційна версія – санітарний день. Відомо також, що усі документи вилучаються.

Ми не несемо відповідальності за все, що зараз відбувається в будівлі театру, і як це можна використати проти нас. Ми не злочинці. Ми не порушили закон. Ми висловили свою позицію. Театр і кожен працівник перебувають у небезпеці,
– заявили працівники театру.

Зауважимо, що 17 серпня звільнили генерального директора театру Павла Латушка, який став членом Координаційної ради. Кореспондент "Радіо Свобода" Валерій Калиновський в ефірі 24 каналу зазначив, що Лукашенко зробив помилку, коли його звільнив з цієї посади.

"Він дуже освічена і активна людина. Фактично, він може стати лідером цього протесту. Таким інтелектуальним і прийнятним для номенклатури, і для національних кіл. Лукашенко своїм вчинком міг собі зробити конкурента", – пояснив Валерій Калиновський.

Коментар кореспондента "Радіо Свобода" Валерія Калиновського про протести в Білорусі: відео

Страйк на "Гродно-Азот"

Працівники "Гродно-Азот" продовжують страйкувати, проте керівництво вимагає від співробітників повернутись на робочі місця. Люди планують зібратись, аби затвердити план –страйк аж до того часу, поки Лукашенко не піде у відставку.

Працівників Белтелерадіокомпанії не впустили на робочі місця

У Белтерадіокомпанії, працівники якої долучились до акцій протесту та страйків, заміни. Так, режисер Альона Мартиновська повідомила, що вранці 19 серпня її не впустили на роботу. Раніше медійниця підписала колективний лист до керівництва. Замість "невигідних білорусів" у БТ зараз працюють росіяни, сказала жінка.

Сьогодні ми з моїми колегами на 9:00 хотіли підійти до будівлі, але був пост з міліціонерами. Вони попросили наші службові посвідчення і сказали: "Ви – у списках, пропустити вас ми не можемо". Хто виконує наші обов'язки? Прилетіли два літаки зі співробітниками з Росії,
– розповіла Мартиновська.

Марш скорботи розігнали ОМОНівці

У Мінську мав відбутися Марш скорботи. У філармонії зібралося приблизно 150 людей. Однак приїхав ОМОН і розігнав людей.

Учасники маршу після розгону стали рухатися уздовж Незалежності в сторону Академії наук, але співробітники ОМОНу продовжували стежити за цим,
– мовиться у повідомленні NEXTA.

Зрештою людям довелося розійтися.

Ще один загиблий під час акцій протесту

Під час протесту 11 серпня в Бресті Геннадій Шутов отримав вогнепальне поранення в голову. На вертольоті його транспортували у військовий госпіталь в Мінську. Там 43-річний чоловік і помер 19 серпня.

Родичі Геннадія розповідають, що чоловік не був активним учасником протесту: він не втручався у конфлікт, а просто йшов вулицею, коли отримав смертельне поранення. Очевидці розповідають, що у Геннадія вистрілили з даху будівлі навпроти.

Зникнення колишнього слідчого

Як повідомляє телеграм-канал Бинокль, зник безвісти колишній слідчий Слідчого комітету Олександр Шагов. Чоловік ще 18 серпня поніс скаргу у Первомайське РВВС Мінська. Шагов хотів поскаржитись на побиття його сусідів ОМОНом, з того часу ексслідчий не виходив на контакт.

Позиція Лукашенка щодо страйків в Білорусі

Президент Олександр Лукашенко продовжує наполягати, що усі страйки та протести фінансує Захід. Критика та заяви західних країн неабияк розлютили главу держави.

Перед тим, як ткнути пальцем у нас, внесіть у свої порядки денні питання про "жовті жилети" у Франції, жахливі безлади у США. Я би хотів, щоб вони, перш за все, розглянули протести проти коронавірусної ізоляції у Німеччині та інших країнах Європи,
– зазначив Лукашенко.

Щодо Координаційної ради опозиції, то Лукашенко каже, що "там уже ділять портфелі, проте на всіх їх не вистачить, зате є лопати та мітли".

Протести у Білорусі: все, що потрібно знати

  • Після оголошення результатів президентських виборів у Білорусі 9 серпня люди почали масово виходити на вулиці. Річ у тім, що білоруси не погоджуються з перемогою Олександра Лукашенка та вважають вибори сфальсифікованими.
  • ОМОН з самого початку мирних протестів жорстоко розганяв та затримував активістів. Дехто з протестувальників просиділи у СІЗО декілька днів без можливості зв'язатися з рідними. Ба більше, силовики катували та мордували активістів.
  • Вже 11 днів поспіль білоруси влаштовують мирні мітинги протесту, страйки та демонстрації. Люди вимагають: провести чесні вибори, звільнити усіх політв'язнів та покарати ОМОНівців, яки били та катували мирних демонстрантів.
  • Станом на 18 серпня у Міністерстві внутрішніх справ Білорусі підтвердили загибель трьох учасників протестів у Мінську. Водночас правозахисники повідомляють про 5 жертв, серед них – Олександр Тарайковський та Олександр Вихор. 19 серпня стало відомо про загибель Геннадія Шутова.

Дивіться відео з 10 дня акцій протесту у Білорусі: