Локальні перестрілки в Алмати, смерть дітей: хроніка подій у Казахстані 8 січня
На вихідних люди у Казахстані продовжили виходили на масові акції протесту. Щоправда, у значно меншій кількості. В окремих регіонах країни тривають локальні перестрілки та сутички із силовиками.
Про все, що трапилося за сьогодні, читайте у матеріалі 24 каналу.
Важливо Війська ОДКБ, перші жертви і мародерство: усе, що відомо про масштабні протести в Казахстані
Зверніть увагу! Інформація про події, які відбуваються в Казахстані, вказана за київським часом. Різниця становить 4 години.
20:23 – у Жамбильській області Казахстану запровадили "червоний" рівень терористичної загрози. Натомість в Алматинській області триває антитерористична операція.
19:11 – аеропорт Алмати закрили на невизначений термін Раніше повідомляли, що летовище не працюватиме щонайменше до 10 січня.
17:57 – у мережі написали про стрілянину біля площі Республіки. Там нібито прозвучала автоматна черга. Повідомляли також про бій між силовиками та протестувальниками на околиці міста, але у МВС країни спростували цю інформацію.
17:39 – на вулицях міста Алмати було чути сирени. Запрацювала система сповіщення громадян: усіх закликали залишатися вдома. Влада звернулася до місцевих мешканців й через телебачення. В ефірі транслювали попередження про антитерористичну операцію у місті.
16:27 – президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв видалив повідомлення у твіттері про "20 тисяч терористів, які напали на Алмати". Відповідний допис у цій соцмережі він опублікував напередодні англійською мовою. Натомість інші публікації політика залишилися у соцмережі.
15:30 – внаслідок заворушень загинула ще одна дитина. Дівчинці було лише 4 роки. Батько дитини розповів, що 6 січня вона вирушила машиною разом зі своїм дядьком за продуктами. Проїжджаючи площею, в автомобіль влучила куля, яка потрапила дівчинці у голову.
13:40 – інформація про те, що племінника першого президента Казахстану Самата Абиша затримали не відповідає дійсності. Чоловік продовжує обіймати посаду першого заступника голови Комітету національної безпеки республіки.
12:47 – "миротворці" ОДКБ продовжують прибувати в Казахстан. Сили вводяться "на обмежений за часом період з метою стабілізації та нормалізації обстановки у цій країні".
12:17 – відновили рух 25 скасованих раніше пасажирських рейсів. На лінії ввели додаткові поїзди. Під час заворушень інфраструктурні об'єкти залізниці не постраждали.
12:13 – казахстанські силовики таки встановили повний контроль на в'їзді в Алмати. Вони встановили блокпости та перевіряють кожну машину.
11:50 – інтернет у Казахстані знову відключили. Цього разу він пропрацював у країні трохи довше за 7 годин.
11:32 – очільник Казахстану поговорив з президентом Росії Володимиром Путіним. Касим-Жомарт Токаєв докладно інформував про ситуацію, що складається в країні та подякував за допомогу з боку партнерів з ОДКБ.
11:20 – під час перестрілки в Алмати загинула дитина. Життя 11-річного хлопчика обірвалося, ймовірно, під час невдалого нічного штурму міста 5 січня.
11:11 – внаслідок обстрілу під час жорстоких протестів загинув 22-річний ізраїльтянин. Його рідні стверджують, що він не брав участь у протестах, а просто йшов на роботу.
Що зараз відбувається у Казахстані: дивіться відео
10:19 – силовики затримали 11 організаторів масових акцій протесту. Двом з них вже обрали запобіжний захід у вигляді арешту. Загалом же у Казахстані затримали 4404 особи.
10:12 – прессекретар Нурсултана Назарбаєва заявив, що колишній президент Казахстану не тікав з країни і нібито перебуває у столиці. За його словами, там політик проводить консультативні зустрічі.
10:00 – чинний президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв оголосив 10 січня днем загальнонаціональної жалоби через численні жертви у низці регіонів країни.
9:52 – в Актау почали затримувати протестувальників, які відмовилися покинути головну площу міста. Щонайменше трьох людей вже посадили в автозак за те, що вони стали суперечити прокурору і відмовилися розходитися.
9:41 – у найбільшому місті Казахстану Алмати тривають локальні перестрілки. На в'їздах та виїздах із міста встановлюють блокпости. Цим займаються люди у формі без розпізнавальних знаків.
Як виглядає Алмати після погромів / Фото з телеграм-каналу ЧТД
9:13 – на тлі протестів у Казахстані Держдепартамент США дозволив співробітникам свого генконсульства в Алмати покинути країну.
8:30 – у Казахстані влада затримала колишнього голову Комітету національної безпеки країни Каріма Масімова. Комітет національної безпеки розпочав досудове розслідування за фактом державної зради.
8:07 – через протести ціни на паливо і комуналку заморозили на пів року. Введено заборону на вивезення за кордон великої та дрібної рогатої худоби (6 місяців), картоплі та моркви (3 місяці). Щоб стабілізувати ціни на продукцію.
Протести у Казахстані: головне
- Масові акції розпочалися у Казахстані 3 січня з невдоволення різким зростанням цін на скраплений газ, але за кілька днів вимоги мітингувальників стали більш політичними.
- Ситуація стрімко розвивається: на третю добу протести охопили всю країну, почалися зіткнення із застосуванням світло-шумових гранат, а уряд відправили у відставку.
- До вечора 5 січня протестувальники захопили низку урядових будівель. В Алмати зранку 6 січня почали зачистку від мітингувальників.
- У НАТО закликали Казахстан утриматися від насилля під час протестів і продовжити діалог.
Протести у Казахстані набрали нових обертів: дивіться відео