Передумовою до відставки уряду стали протести, які охопили Казахстан. Жителі країни вийшли на мітинг щодо підвищення цін на газ. Згодом люди почали вимагати відставки уряду, зведення нових фабрик і заводів та скорочення безробіття.

Що цьому передувало У Казахстані знизили ціну на пальне, як того вимагали мітингувальники

Токаєв оголосив про відставку уряду

Відповідно до президентського указу, тимчасово виконувати обов'язки прем'єр-міністра Казахстану буде Аліхан Смаілов.

Щодо решти членів уряду, то вони продовжать працювати, допоки не затвердять новий склад.

Крім того, іншим указом Токаєв звільнив Кримбека Кушербаєва з посади державного секретаря. На його місце президент призначив Єрлана Каріна.

Водночас Мурат Нуртлеу став першим заступником Голови Комітету національної безпеки. Раніше він обіймав посаду заступника Керівника Адміністрації Президента.

Хто буде в новому уряді: версія ЗМІ

Раніше низка ЗМІ заявляла, що Токаєв невдовзі має оголосити про відставку уряду. Однак офіційних підтверджень цій інформації не було. На тлі цих чуток видання "Sputnik Казахстан" оприлюднило новий склад уряду Казахстану.

Що змінилося

  • Міністр закордонних справ Мухтар Тлеуберді стане ще й віцепрем'єром.
  • Наймолодший міністр – Асет Іргалієв. Йому довірили національну економіку.
  • Мінпраці очолив Серік Шапкенов.

До теми Палять авто та стягують водомети: на протестах у Казахстані мітингарі зіткнулися з поліцією

Президент Казахстану Токаєв, новий склад уряду, газові протести в Казахстані 2022

Яким буде новий склад уряду Казахстану / Інфографіка "Sputnik Казахстан"

Токаєв звернувся до громадян Казахстану

Пізно ввечері 4 січня президент Казахстану записав відеозвернення до жителів країни. Політик, зокрема, запевнив, що усі законні вимоги з боку активістів врахують. Водночас він анонсував робочу нараду щодо усіх цих питань: захід має відбутися 5 січня.

Крім того, Токаєв закликав громадян не піддаватися на провокації. Президент засудив заклики атакувати адміністративні приміщення, адже це злочин, за який загрожує покарання.

Після звернення Токаєва з’явилася інформація, що в колишній столиці Алмати та Мангістауській області оголосили надзвичайний стан. Крім того, в Алмати запровадили низку заходів, зокрема комендантську годину та обмеження на переміщення.

Що відомо про масштабні протести в Казахстані

Почалися вони 3 січня. Головною причиною стало підвищення цін на газ. Зокрема, у середині 2021 року він коштував 55 – 60 тенге (приблизно 0,13 долара або 3,55 гривні), а тепер – 120 тенге (0,27 долара або 7,37 гривні).

4 січня стало відомим про десятки затриманих, а також про сутички активістів із поліцейськими.

На тлі протестів влада Мангістауської області була змушеною знизити ціну на газ до 50 тенге (0,11 долара або 3,14 гривні). Втім, протести там і у решті регіонів не стихли.