Протистояння у Косово: що та чому сталося та яка ситуація станом на 27 вересня

27 вересня 2021, 02:45
Читать новость на русском

Упродовж 26 вересня сербські військові літаки знову пролітали біля кордону з Косово. Регіон патрулювали й гелікоптери KFOR (міжнародні сили у Косово під керівництвом НАТО).

А все тому, що на межі Косово та Сербії тиждень тому, 20 вересня, несподівано виникла серйозна напруга. Річ у тім, що Приштина відмовилася визнавати автомобілі на сербських номерах.

Радимо перечитати За підтримки Росії, – президент Чорногорії заявив про "найсерйознішу атаку на державу"

Протистояння у Косово триває вже тиждень: міжнародна спільнота вимагає схаменутися

Цікаво, що достеменно такий же крок – про невизнання номерів авто – зробила Сербія, коли Косово проголосило незалежність у 2008. Косовари саме цим і аргументували своє рішення запровадити автозміни.

Хай там як, а серби (яких на півночі Косово більшість) на знак протесту заблокували дві дороги. І тоді влада Косово ввела сили спеціального призначення на їхні землі.


Серби заблокували дороги у Косово / Фото АР

Тут вже обурився офіційний Бєлград – і одразу почав стягувати до кордону військові сили.

  • 25 вересня косовари звинуватили сербів у напади на офіси МВС.
  • Того ж дня, як і наступного, у небі помітили військові літаки.

Президент Сербії Александар Вучич наказав військам посилити бойову готовність.


Бєлград вивів війська до кордону з Косово / Фото АР

На щастя, жертв протистояння наразі немає, але ситуація дуже напружена, як зазначили у "Радіо Свобода".

Президентка Косово Вйоса Османі-Садріу перервала свій візит до Нью-Йорка та участь в Генасамблеї ООН, вона повертається додому. Також вже довелося втручатися і міжнародній спільноті.

  • Представник Євросоюзу Жозеп Боррель написав у твітері, що необхідно негайно припинити сварку: "Будь-які подальші провокації, односторонні або неузгоджені дії – неприпустимі".
  • Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що просто "життєво важливо, щоб Бєлград і Приштина виявили стриманість і повернулися до діалогу".

Представник Держдепу США з питань Балкан Габріель Ескобар вирушить до Брюсселя для обговорення ситуації. У перемовинах мали б взяти участь обидві сторони протистояння та ЄС.

"Закликаємо Косово та Сербію знову відкрито, серйозно та негайно залучитися", наголосили у США, до дискусії задля "деескалації ситуації та уникнення дій, які посилюють напруженість".

А проте влада Сербії думає інакше, як пише Al Jazeera.

  • Президент Вучич обурений, що тиждень світ мовчав, поки косовари тиснули на сербів на півночі регіону.
  • І раптом, мовляв, коли сербський літак побачили в небі, то запанікували й почали висловлювати занепокоєння.
Довідка: Косово проголосило незалежність від Сербії у 2008. Її визнали 110 держав, включно зі США та Британією. Україна Косово не визнає, а проте Косово запровадило проти Росії санкції, коли та напала на Україну у 2014. Регіон населяють здебільшого етнічні албанці (понад 90%) і серби.