Рада схвалила закон про ТСК, який передбачає процедуру імпічменту
Народні депутати на засіданні парламенту 6 червня схвалили в другому читанні законопроект №1098 "Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України", в якому передбачена процедура імпічменту президента України.
За законопроект проголосували 279 парламентарів із необхідних 226.
Читайте також: Законопроект про імпічмент від Зеленського: переваги і недоліки
Народні обранці почали розгляд законопроекту у другому читанні ще 4 червня і менш, ніж за три дні розглянули майже 750 правок до нього.
"Хтось каже, що ми не працюємо, але ми працюємо і працюємо ефективно", – сказав спікер Ради Андрій Парубій.
Що таке імпічмент?Процедура притягнення до суду вищих посадовців держави. Результат імпічменту – як правило дострокове припинення повноважень президента або іншого посадовця та усунення його з посади.
Що передбачає законопроект про ТСК? Закон визначає, що спеціальна тимчасова слідча комісія - це колегіальний тимчасовий орган Верховної Ради, до якого входять депутати, спецпрокурор та спецслідчі. Причому жоден з членів комісії не може бути таким, що має інтерес у розслідуванні, для проведення якого утворюється комісія. Його завдання - проводити розслідування обставин щодо державної зради або іншого кримінального злочину вчиненого президентом України.
Тоді, усі матеріали треба відправити до Конституційного суду. І якщо там знайдуть підстави для відставки гаранта, то за рішення має проголосувати вже щонайменше 338 депутатів. Закон про Регламент Верховної Ради деталізує цю процедуру.
Комісія матиме доступ до будь-яких документів будь-яких посадових осіб, у тому числі, до таємних.
У законопроекті є вимоги до спеціального прокурора. Він повинен:
– жити на території України щонайменше 10 років,
– вільно володіти державною мовою,
– мати вищу юридичну освіту,
– мати щонайменше 10 років стажу роботи на посаді прокурора або слідчого,
– не мати судимості.
Що каже про імпічмент Зеленський? Під час передвиборчої кампанії Володимир Зеленський заявляв, що у разі його перемоги на президентських виборах, перш за все планує зняти недоторканність із президента України, народних депутатів і суддів. Тому він обіцяв подати на розгляд Верховній Раді відповідний законопроект.
29 травня Зеленський подав у Верховну Раду законопроект про імпічмент президента України.
Цей законопроект від команди Зеленського передбачає, що парламент може усунути президента України з посади "в разі вчинення ним державної зради або іншого злочину".