Росія втрачає контроль над колишніми радянськими республіками: до кого вони починають хилитися
Поразки Росії у війні з Україною показали слабкість Кремля для тих країн, які бачили його своїм гарантом безпеки або торговим партнером. Вони почали переорієнтовувати свою зовнішню політику на іншу, значно потужнішу країну Азії.
Такою думкою із 24 Каналом поділився політолог Микола Давидюк. На його думку, втрата Росією свого впливу в Центральній Азії може стати першим кроком до розпаду цієї країни.
Дивіться також Розширить ескалацію чи припинить її: з чим до Білорусі прилетів міністр оборони Китаю
Хто конкурує з Росією за Білорусь
Путін втрачає Білорусь. Показовим тут є нещодавній візит міністра оборони Китаю до Олександра Лукашенка.
"Це можна вважати маркером того, що Китай вважає Білорусь країною зі своєї сфери впливу й не визнає її підпорядкованість Росії", – впевнений Давидюк.
Тож, якщо між Росією та Китаєм станеться "розлучення", більшість країн зі сфери впливу Москви переорієнтуються на Китай. Передовсім йдеться про колишні радянські республіки, що в 1991 році отримали незалежність.
Важливо! Перед тим аналогічні процеси, на думку Давидюка, розпочались у Казахстані. В травні 2023 року країна домовилась із Китаєм про безвізовий режим. Також стало відомо, що Астана збільшила експорт своєї агропродукції до Китаю в 12 разів.
Через санкції, накладені на Росію Заходом, Казахстан більше не вважає Кремль надійним торговим партнером. Також викликає побоювання експансіонізм Путіна, тим більше, що в Казахстані є суттєва російська діаспора.
Микола Давидюк про геополітичні зміни в центральній Азії: дивіться відео
Поразки Росії змінюють її політичний статус
Сьогодні у Центральній Азії немає практично жодної країни, яка б у свій зовнішній політиці робила ставку на Росію.
"Може статися так, що Путін, який мріяв відновити Радянський союз, передасть всі пострадянські країни у сферу впливу Китаю. Росія перестане бути навіть спадкоємцем СРСР зусиллями імперіаліста Путіна", – зазначив Давидюк.
Винятком з цього переліку є країни, які обрали для себе європейський вектор розвитку, а також Туркменистан та Азербайджан, які також намагаються розбудовувати двосторонні відносини зі Стамбулом.
Через агресію проти України Путін програє Китаю в боротьбі за глобальний вплив. Втрата пострадянського спадку може стати першим кроком до розпаду Росії, всередині якої також є утворення, що прагнуть незалежності.
"Українська дипломатична робота та перемоги на полі бою політично знищують Росію. Тепер країни, що перед тим бачили у ній "сильну руку", будуть відвертатися від Кремля", – спрогнозував політолог.
Поразки Росії в міжнародній дипломатії
- Росія втрачає свій вплив і в арабському світі. Раніше країни Близького Сходу намагалися налагоджувати відносини з Москвою, однак сьогодні вони розчаровані в Росії, яка блокує зернову угоду та підтримує перевороти в африканських країнах, де мешкає значна кількість мусульман. Україна ж користується цим сповна, як показав виступ Зеленського на саміті Ліги арабських держав.
- Проблематичність Росії як партнера також розуміє й переважна більшість африканських країн. У ще одному регіоні, де вплив країни-агресорки був надзвичайно високим, російські провокації із зерновою угодою сприйнялись вкрай вороже, через що 2/3 держав континенту вирішили не приїздити до Росії на велику зустріч.
- Ще одним міжнародним проєктом, у який вірила Росія, був БРІКС; крім неї, в нього залучені Бразилія, Індія, Китай та ПАР. Однак щонайменше дві з чотирьох країн-партнерок Росії мають певні претензії до неї, через що погодились взяти участі в обговоренні української формули миру в Саудівській Аравії.