Від потрапляння яйця кремезний керівник уряду впав мало не знепритомнівши. Після цього, Януковича терміново відвезли до лікарні, де він хлипаючи на телекамеру поскаржився на те, що його в Івано-Франківську мало не вбили. Ця історія тоді отримала назву: "яєчний теракт".

Читайте также: Airbus Helicopters для МВС: як віддати купу грошей і ризикнути життям українських правоохоронців

Примітно, що подія відбувалася в часи пізнього президента Кучми, коли наступ на демократію відбувався за всіма напрямками. Проти самого студента Дмитра Романюка, який і кинув в Януковича яйце тоді було порушено кримінальну справу за замах на життя державного діяча. Втім, буквально за кілька тижнів, Янукович великодушно попросив справу проти студента закрити, що правоохоронці швидко зробили. То ж студент Романюк не був покараний за такий вияв протесту.

романюк дмитро
Дмитро Романюк

Взагалі, закидування яйцями – доволі поширена форма протесту в Європі. Там політики часто отримують в обличчя не лише яйця, а й торти чи йогурт. І там правоохоронцям не спадає на думку порушувати кримінальні справи за такі гастрономічні протести. Максимум, що може загрожувати такому протестувальнику – адміністративний штраф.

Втім, якщо ви думали, що в Україні кримінальне покарання за кидання яйця залишилося в минулому, то помиляєтесь. І хоча чотири роки тому стався Майдан, а нинішніх можновладців заведено називати демократами, так само як і в диктаторські часи Кучми та Януковича нинішня влада розправляється з тими, хто її ображає киданням яйцями.

В липні минулого року під Верховною Радою відбулася акція протесту. Тоді кілька тисяч громадян та активістів вимагали від парламентаріїв зняти недоторканість з народних депутатів Розенблата з БПП та Полякова з "Народного фронту". Ці обидва обранці виявилися замішаними в гучній бурштиновій справі. І активісти прийшли під парламент вимагати для них правосуддя. Повз протестувальників проходив народний депутат Олег Барна з фракції "Блоку Порошенка", який вступив в перепалку з громадянами. Перепалка закінчилася тим, що активісти кинули в депутата Барну кілька яєць.

розенблат та поляков
Борислав Розенблат та Максим Поляков

Це, звісно, не толерантна форма протесту. Але фракція "Блоку Петра Порошенка" зажадала розправи над активістами і прокуратура відкрила кримінальне провадження проти них, за погрозу або насильство щодо державного діяча. Зокрема, за даними слідства протестувальники, цитую: "за попередньою змовою вирішили спричинити народному депутату Барні побої шляхом нанесення ударів, в тому числі використовуючи заздалегідь заготовлені курячі яйця".

Побої, шляхом нанесення ударів курячими яйцями і не питайте, чи депутат Олег Барна знімав ці побої в лікарні. Прокурори про наслідки побоїв наразі мовчать, бо вважають це таємницею слідства. Що найцікавіше, справа про "яєчний теракт" проти депутата Барни була порушена влітку минулого року, але через її малозначущість та безперспективність саме як кримінального провадження кілька місяців майже нікуди не рухалася.

Втім, активісти Автомайдану не заспокоїлися і в грудні минулого року влаштували акцію протесту під будинком генерального прокурора Луценка. Туди вони принесли як символ покривання корупції картату ковдру, натякаючи на те, що влада і прокуратура захищають корупціонерів. Таких, зокрема, як екс-голова ДФС Насіров, відомий любитель картатих ковдр. І о диво, справа про "яєчний теракт" проти Барни раптом ожила. Ожила саме після поїздки активістів до будинку Луценка.

Провадження про "яєчний теракт" проти Автомайдану почало прокурорами розслідуватися шаленими темпами. В Генеральній прокуратурі сформували групу аж з десяти слідчих, які взялися досліджувати страшну яєчну атаку на Олега Барну. Наразі слідство по справі завершене. Днями трьом активістам Автомайдану: Сергію Хаджинову, Олегу Пушаку та Богдану Мельнику прокурори вручили обвинувальний акт. За побиття заздалегідь заготовленими курячими яйцями Олега Барни автомайданівцям загрожує від чотирьох до семи років ув'язнення.

барна
Олег Барна

На цьому фоні вже навіть Янукович з його яєчною історією виглядає зразком гідності та благородства. Нинішня влада, випади проти себе, схоже, вирішила не прощати. Я вже розповідав про вінницького протестувальника, якому довелося відсидіти півроку в СІЗО за розірваний портрет Порошенка. Крім того, нещодавно прокурори також отримали доступ до мобільних телефонів журналістів-розслідувачів, які викривають корупційні оборудки влади. Тому, історія і справді весь час повторюється.

Порошенко та оточення впевнено прямує дорогою Януковича. Єдине, що ця дорога завжди закінчується втечею з країни. Якщо пощастить цього разу, звісно.