За інформацією прес-служби ЛОВЦА, програма реалізується в рамках проекту "Нове будівництво ПС 500 кВ "Кремінська" із заходами ПЛ 500 кВ Донбаська-Донська і ВЛ 220 кВ Кремінська-Ювілейна Луганська область". Наразі розроблено і затверджено ТЕО проекту, проведені тендерні процедури із закупівлі необхідного обладнання та матеріалів. Проходить розробка, узгодження, супровід проектів землеустрою.

Читайте також: Сонячна електростанція для дому: з чого почати і скільки потрібно грошей для старту

Підписані договори і сплачені аванси постачальникам основного електротехнічного обладнання. Орієнтовний термін введення підстанції та ліній електропередач в роботу – грудень 2018 року.

Нагадаю, 22 березня 2016 року тимчасово виконуючий обов'язки глави держкомпанії "Укренерго" Всеволод Ковальчук в інтерв'ю УНІАН розповів, що в Луганській області Луганська ТЕС працює як острів і не синхронізована з ОЕС.

Для вирішення цієї проблеми і забезпечення надійного енергопостачання та цього регіону Кабінетом міністрів було розглянуто пропозицію Луганській військово-цивільної адміністрації щодо проектування будівництва нової підстанції 500 кВ в районі міста Кремінна і лінії 220 кВ, які цю підстанцію з'єднають з Сєвєродонецьком. За словами Ковальчука, у другому півріччі 2016 року мало б початися будівництво нової підстанції і до кінця 2017 року завершитися.

Почати у 2016 році будівництво станції в районі міста Кремінна не вдалося, утім, у січні 2017 року НАЕК "Укренерго" оголосила тендер на будівництво в Луганській області підстанції 500 кВ "Кремінська". Очікувана вартість будівництва – 1,08 мільярдів гривень без ПДВ.

Перемогу в тендері НЕК "Укренерго" на будівництво підстанції (ПС) "Кремінська" 500 кВ на Луганщині здобуло ТОВ "Київська енергетична будівельна компанія" (КЕБК, Івано-Франківськ). "КЕСК" на аукціоні в системі ProZorro запропонувала виконати будівельні роботи за 1060,656 мільйонів гривень, тоді як очікувана вартість будівництва ПС була заявлена на рівні 1083,333 мільйонів гривень (без ПДВ). До закупівлі входить розробка проектної та робочої документації, отримання позитивного звіту експертизи, будівельні роботи, вартість українського та іноземного обладнання.

Читайте також: Херсонщина – майбутня "сонячна долина", або Як зекономити на електроенергії

За інформацією ТЕК, закінчення будівництва ПС "Кремінська" і введення її в експлуатацію у 2018 році дозволить синхронізувати систему електропостачання півночі Донбасу з ОЕС України, яка за інформацією НЕК нині працює за "острівною" схемою зі зниженою генерацією Луганською ТЕС.

Проте, міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик заявив, що "починаючи з квітня 2017 року за розпорядженням прем'єр-міністра Володимира Гройсмана і президента України Петра Порошенка енергосистему України готували до того, щоб вона могла працювати "і без неконтрольованої зони".

Ми зробили цілий ряд технічних і наукових рішень, які дають можливість забезпечити контрольовану зону Луганській області і контрольовану зону Донецької області повністю світлом, незалежно від того, які події будуть в неконтрольованої зоні, – пояснив Насалик.

Примітно, що 26 квітня 2017 року Міністерство з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб заявило, що національна енергетична компанія "Укренерго" синхронізувала роботу Луганської теплоелектростанції (Щастя, Луганська область, належить "ДТЕК Східенерго") з Об'єднаною енергетичною системою України.

Виконано підключення ліній електропередачі на підконтрольній частині Луганської області з метою синхронізації ТЕС (Луганської) з енергосистемою України, – йшлося у повідомленні.

Виникає цілком логічне питання: якщо за одну ніч вдалося синхронізувати роботу ТЕС з енергосистемою України, то для чого було оголошувати тендер вартістю 1 млрд. гривен на будівництво підстанції в районі м. Креміння, яка б, власне, і мала б синхронізувати систему електропостачання півночі Донбасу з ОЕС України?

Читайте також: Між "ЛНР" і "ДНР" йде "тютюнова" війна