ВР ухвалила закон про заборону УПЦ МП, велика пожежа в Тернополі після атаки: хронологія 909 дня

20 серпня 2024, 23:59
Читать новость на русском

Українська армія продовжує відбивати атаки окупантів на Сході та просуватися в Курській області Росії. Наші воїни невпинно знищують особовий склад і техніку загарбників.

У цьому матеріалі 24 Канал розповідає про головні новини дев'ятсот дев'ятого дня широкомасштабної російсько-української війни.

Дивіться також Путін визнав кризу у війні проти України: хронологія 908 дня війни

23:56, 20 серпня

Скільки об'єктів в Україні постраждали від ударів Росії

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що російські ракети та дрони вразили 11 879 об'єктів на території України.

Серед них більшість цивільних – 6 203, військові – 5 676. 

23:53, 20 серпня

Росіяни знову запустили безпілотники

Російські окупанти пізно ввечері 20 серпня знову запустили безпілотники. Вони рухаються з південного напрямку: деякі рухаються Херсонщиною, інші заходять на Миколаївщину.

Окрім того, увечері також фіксували швидкісну ціль з Сумщини на Полтавщину. Через це у Сумській області згодом чули вибух.

23:47, 20 серпня

Російський ударний БпЛА вдарив по промисловому об'єкту в Тернополі. Станом на вечір, 20 серпня, ситуація у місті стабілізується.

Втім, містян просять продовжувати бути обачними. За словами міського голови Тернополя Сергія Надала, в деяких районах міста досі є перевищення показників якості повітря.

23:47, 20 серпня

Удар на Запоріжжі: 15-річний хлопець помер у реанімації

Російські окупанти завдали удару по дитячому кафе в Запорізькій області. Внаслідок цього, був поранений 15-річний хлопець.

Його було доставлено до обласної клінічної лікарні у непритомному стані, медики проводили реанімаційні заходи. На жаль, стало відомо, що підліток помер у реанімації.

20:43, 20 серпня

Від початку широкомасштабної агресії противник застосував понад 9600 ракет та майже 14 тисяч ударних дронів. Засобами української ППО знищено понад 2400 ракет та 9200 БпЛА,
– повідомив головком Сирський.

20:41, 20 серпня

Генштаб вперше показав карту територій, які ЗСУ контролюють у Курській області

20:38, 20 серпня

Росіяни на Запорізькому напрямку не атакують вже три дні

Протягом останніх трьох діб на Запорізькому напрямку не було зафіксовано жодних штурмових дій з боку російських військ.

Українські військові стежать за ситуацією, адже така пасивність з боку противника є незвичайною.

Водночас у Кальміуському районі Маріуполя переповнений шпиталь. Туди звозять щоденно по 10 – 15 осіб із Запорізького напрямку. 

Основні поранення – осколкові. Це вказує на те, що окупанти страждають від українських дронів.

20:36, 20 серпня

Росія перекинула до Каспійського моря два ракетоносії

У Каспійській флотилії Росії помічено два малі ракетні кораблі проєкту "Каракурт". Їх було перекинуто з Чорного моря.

Ці кораблі оснащені крилатими ракетами "Калібр", що потенційно загрожують Україні. 

Але спроможності саме цих ракет на сьогодні вже не становлять такої загрози, як на початку широкомасштабного вторгнення,
– зазначив речник Військово-морських Сил ЗСУ Дмитро Плетенчук.

18:02, 20 серпня

Сирський повідомив про успіхи ЗСУ на Курщині

Під контролем ЗСУ 1263 кілометрів квадратних у Курській області. Кількість населених пунктів під контролем наших військових зросла до 93.

За період ведення наступу на території Курської області Збройні сили просунулися на глибину оборони противника від 28 до 35 кілометрів,
– сказав Головнокомандувач.

Тим часом ворог заявив про створення угруповань військ "Бєлгород", "Курськ" і "Брянськ", які мають захищати росіян і їхні території від дронів та іншої зброї.
 

17:30, 20 серпня

Спецоперація "Очерет": росіянин підірвав штаб з офіцерами "Шторм Z" і перейшов на бік України

Внаслідок успішної операції проєкту "Хочу жить" і Легіону "Свобода Росії" під назвою "Очерет" військовослужбовець російської армії підірвав штаб офіцерів батальйону "Шторм Z" і перейшов на бік України,
– повідомили в ГУР.

Там розповіли, що взимку 2024 року російський пілот FPV з позивним "Сільвер" вийшов на зв'язок із Легіоном "Свобода Росії".

Росіянин розповів, що стало причиною, аби співпрацювати з Україною. Так, піти на співпрацю з Україною росіянина, за його словами, спонукали систематичні воєнні та інші злочини командування, включно з позасудовими стратами, побиттями та поборами в окупаційному підрозділі.

"У межах взаємодії з російським військовослужбовцем Україна змогла отримати цінні розвідувальні дані про розташування, чисельність та наміри ворога на конкретному напрямку фронту", – додали в розвідувальному відомстві.

Згодом у зручний момент "Сільвер" кинув гранату в вентиляційний отвір підвалу штабу окупаційного підрозділу "Шторм Z", де спав його комбат та інші офіцери російської армії.

Після того, як виконав свою справу, він утік заздалегідь продуманим маршрутом і перейшов на підконтрольну Україні територію.

17:10, 20 серпня

В Україні декриміналізували дезертирство та самовільне залишення частини

Верховна Рада у другому читанні ухвалила закон, який декриміналізує дезертирство та самовільне залишення частини (СЗЧ), якщо військовослужбовець вчинив це вперше.

Закон № 11322 вносить зміни до Кримінального кодексу. Зокрема, тепер військових, які вперше вчинили дезертирство чи самовільно залишили частину, звільнять від відповідальності, якщо вони добровільно повернуться на місце служби.

Командир військової частини такого солдата має погодитися на його повернення. Згода має бути письмовою, її передають прокурору, і той може клопотати перед судом про звільнення військового від кримінальної відповідальності.

І, якщо суд вирішить звільнити військового від відповідальності, коли він повернеться на службу, грошові виплати та забезпечення будуть поновлені. За час відсутності на службі грошей йому не виплачуватимуть.

16:30, 20 серпня

Зеленський про заборону УПЦ МП

Хочу сьогодні відзначити роботу Верховної Ради. Ухвалено закон щодо нашої духовної незалежності. Це те, про що ми говорили з членами Ради церков і релігійних організацій. І днями буду говорити з представниками Вселенського Патріарха Варфоломія. Будемо й надалі зміцнювати Україну, наше суспільство.

16:07, 20 серпня

В УПЦ МП заявили, що існуватимуть і надалі

Голова інформаційно-просвітницького відділу УПЦ митрополит Климент дав коментар журналістам hromadske.

Українська православна церква і надалі буде жити як істинна церква, визнана переважною більшістю практикуючих українських вірян та помісних церков світу. Це об'єктивна річ. Будь-які спроби заборонити об'єктивну річ призведуть лише до дискредитації, в тому числі й міжнародної, тих, хто це захоче якось реалізувати,
– сказав митрополит.

За його словами, закон, за який проголосували депутати, стосується не так церкви, як її майна. І це нібито нагадує історичні паралелі з комуністичним минулим.

Також Климент заявив: хоча законопроєкт №8371, "можливо, і забороняє УПЦ МП", та Українська православна церква не має приставки "МП".

"Він також наголосив, що цей закон стосується релігійних організацій, які афільовані з закордонними центрами. За словами архиєрея, УПЦ не має адміністративних зв'язків з закордонними центрами, а якщо ж її хтось буде у цьому звинувачувати – це буде "виключно маніпулятивно", позаяк не існує жодного українського документа, який би це підтверджував", – цитують церковника журналісти.

Щодо можливого об'єднання з ПЦУ Климент заявив: "УПЦ неодноразово закликала ПЦУ до пошуків шляхів об'єднання українського православ'я", але нібито "нічого адекватного у відповідь" не почули.

15:00, 20 серпня

У Тернополі є перевищення норми хлору в повітрі після російської атаки

У 7 із 10 точок контролю відмічено перевищення по тих чи інших показниках. У повітрі виявили перевищення рівня вмісту хлору в чотири-десять разів від норми,
– зазначили в ОВА.

У МОЗ пояснили: зранку перевищень норми не було. Та хлор є важкою речовиною, яка при викиді падає донизу, – зараз вона саме осідає.

О 14:40 пожежу на промисловому об'єкті у Тернополі нарешті ліквідували, повідомили в ДСНС.

14:50, 20 серпня

Рада ухвалила закон про декларування вогнепальної зброї цивільними

Верховна Рада дозволила цивільним особам застосування вогнепальної зброї для відсічі агресії Росії.

Як повідомляє нардеп Павло Фролов, відповідна норма діятиме на час воєнного стану та 90 днів після його закінчення. При цьому вогнепальна зброя для захисту повинна бути задекларована.

Закон встановлює обов'язок особи, що знайшла вогнепальну зброю, повідомляти про знахідку поліцію протягом 24 годин, для подальшої здачі або декларування. Окрім цього, закон встановлює певні обмеження – не можна декларувати таку зброю:

  • зброя калібру більше 12,7 мм;
  • гладкоствольна зброя калібру більше 23 мм,
  • кулемети, гранатомети, міномети, вогнемети, ПЗРК тощо.

Водночас цивільні особи повинні здати знайдену та задекларовану вогнепальну зброю і невикористані боєприпаси до поліції у термін, що становить не пізніше 90 днів після закінчення воєнного стану.

Подальше набуття цією особою зброї у власність може відбутись після спливу трьох місяців з дня здачі для перевірки до поліції.

14:30, 20 серпня

Рада прийняла законопроєкт про статус військових, які воюють у Росії

Законопроєкт №11483 стосується статусу українських військових, які воюють у Росії. Його підтримав 321 депутат.

За словами парламентаря Ярослава Железняка, закон гарантує військовим, які воюють у Росії, такі ж виплати та преференції, як на передовій. Це стосується і тих, хто б'ється у Курській області.

У "Слузі народу" пояснили, що цей законопроєкт – про соцзахист військовослужбовців. А загалом його ініціював президент.

Деталі розповів народний депутат від фракції "Слуга Народу", голова Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич.

Маємо гарантувати учасникам операції на Курщині, та усіх інших наших дій на території держави-агресора, що вони отримуватимуть абсолютно всі виплати та преференції, які передбачені для передової,
– сказав він.

14:00, 20 серпня

Хто голосував проти заборони УПЦ МП, а хто - утримався

13:40, 20 серпня

Рада проголосувала за законопроєкт про позбавлення зрадників держнагород

Парламент підтримав позбавлення державних нагород за популяризацію або пропаганду Росії.

За відповідний проєкт закону проголосували у першому читанні. На нього чекають допрацювання та голосування у другому читанні.

Підтримав таке рішення 341 народний обранець.

Для цього передбачається нове додаткове покарання в КК – позбавлення державних нагород, і визначаються злочини, за які це може мати місце. В КПК визначається що суд під час вироку має визначити, чи є підстави позбавляти особу державних нагород,
– пояснив нардеп Ярослав Железняк.

Він додав, що у випадку ухвалення позбавити держнагород можуть за рішенням РНБО.

12:20, 20 серпня

ВР ухвалила закон про заборону УПЦ МП

Рада прийняла в цілому доопрацьований законопроєкт №8371 щодо заборони діяльності на території України релігійних організацій, зокрема пов'язаних з Росією.

За у другому читанні проголосували 265 депутатів. Проти виступили 29 депутатів. Ще 4 парламентарі утрималися від голосування. 

Голосування по фракціях:

  • СН – 4 проти та 3 утримались;
  • ЄС – всі за;
  • "Батьківщина" – всі за;
  • "Платформа за життя та мир" – 17 проти;
  • "За майбутнє" – всі за;
  • "Голос" – всі за;
  • "Довіра" – всі за;
  • "Відновлення України" – 7 проти, 1 утримався;
  • Позафракційні – 1 проти.

"Закон набирає чинності через 30 днів із дня його опублікування. Але окрім одного пункту – згідно з ним, громади УПЦ МП матимуть 9 місяців на те, щоб розірвати зв'язки з РПЦ", – додав нардеп Ярослав Железняк.

12:00, 20 серпня

Росія може втратити до 3 тисяч солдатів у котлі на Курщині, - Bild

Із 16 серпня українські війська почали підривати мости через річку Сейм на півночі Глушківського району Курської області. Це може відрізати угруповання росіян, оскільки район із заходу та півдня оточений територією України. Росія у відповідь організує понтонні переправи і повітряний міст, а також обороняє прохід, що залишився на сході. Напередодні ЗСУ захопили там села Снагость та Апанасівка. До річки Сейм та закриття котла їм залишилося 5 кілометрів, – ідеться в повідомленні.

Можливий котел на річці Сейм / Фото Bild

Всередині котла можуть бути від 2 до 3 тисяч росіян. Юліан Рьопке повідомив, що кордон між Росією та Україною на півдні та заході котла підготовлено до оборони. Але росіянам буде важко оборонятися, якщо ЗСУ наступатимуть зі сходу.

На заході ЗСУ вже перейшли кордон, узявши під контроль хутір Отруба – територію за 15 квадратних кілометрів до Сейму.

ГУР попередило росіян про Глушковський котел / Фото "Хочу жить"

У Bild пишуть, що росіяни приречені, проте навряд чи ця битва стане вирішальною.

"У росіян зараз простий вибір: чи боротися та обороняти цю територію, чи відступити. Очевидно, обидва варіанти для них фатальні. Але треба прямо сказати, що ця битва не має вирішального характеру. Тому що ми не знаємо, як багато сил залишилося в Україні", – підсумував Рьопке.

10:45, 20 серпня

Заяви Алаудінова можуть викликати політичну кризу в Кремлі, – ISW

Як зауважують в ISW, Алаудінов загострив ситуацію, до якої Кремль історично ставився з надзвичайною обережністю. Родичі призовників скаржилися, і Путін намагався заспокоїти їх. Російський диктатор у 2022 році обіцяв, що призовники не воюватимуть, тож тепер може наразитися на політичну кризу. Кадиров також обмежено коментував події на Курщині, але не Алаудінов.

Відверті заклики Алаудінова – широко розкрученого російського авторитета – до родичів призовників припинити скаржитися, до призовників брати участь у бойових діях у прикордонній зоні Росії, а також до російських громадян змиритися з втратами серед призовників та інших військовослужбовців можуть загострити напруженість у російському суспільстві і потенційно загрожувати стабільності путінського режиму,
– констатують в ISW.

10:20, 20 серпня

Олещук показав роботу ПС на Курщині

Український Міг-29 завдає удару французькою авіабомбою AASM Hammer по підземному пункту управління росіян на Курщині.

09:54, 20 серпня

Ситуація на фронті

Генштаб ЗСУ констатував, що загалом українські захисники продовжують виснажувати бойовий потенціал ворога. За добу відбулось 158 бойових зіткнень, третина з них – на Покровському напрямку.

09:27, 20 серпня

Під час атаки по Київській області, на відміну від столиці, було пошкоджено 4 будинки, але на щастя, ніхто не постраждав серед людей. Також загорівся трав'яний настил, але пожежу швидко загасили.

09:13, 20 серпня

Російські війська вдарили по об'єктах енергетики в Сумській області. Унаслідок цього залишились без струму 72 населені пункти.

09:09, 20 серпня

Наслідки удару по Тернополю

Влада Тернопільщини на брифінгу заявила, що

  • ворог вдарив по промисловому об'єкту, на місці спалахнула пожежа;
  • варто обмежити перебування надворі, адже на об'єкті зберігалися паливо-мастильні матеріали.
  • постраждалих серед людей немає.

Важливо, що перевищень шкідливих речовин немає, є сліди продуктів загоряння вуглекислого газу, а також хлоровмісних речовин, які не перевищують допустимих концентрацій в атмосферному повітрі.

08:24, 20 серпня

Кіровоградська ОВА пише, що в одній з громад Олександрійського району уламками збитого дрона пошкодили кілька покрівель, вікон і парканів приватних домоволодінь.

Зачепило й два автомобілі. Проте постраждалих, на щастя, немає.
 

08:20, 20 серпня

Успіхи ППО

Повітряні сили заявляють, що збили 28 цілей вночі. Зокрема, 1 із 2 крилатих ракет "Іскандер-К", дві керовані авіаційні ракети Х-59, 25 із 26 ударних БпЛА.

Водночас окупанти запускали 2 балістичні ракети "Іскандер-М"/KN-23.

08:19, 20 серпня

Аналітики ISW вважають, що візит Путіна до Азербайджану 18 серпня є його спробою відвернути увагу від подій на Курському напрямку та підтримати імідж "ефективного дипломата".

07:48, 20 серпня

Генштаб повідомляє, що за добу втрати ворога становлять 1 330 бійців, загалом від початку вторгнення – 601 800 представників особового складу.

07:37, 20 серпня

Тернопільська ОВА прокоментувала нічну атаку на регіон. Влада зазначила, на місці спалахнула пожежа, яку вирушили ліквідовувати представники ДСНС. Крім того, на міці працює поліція.

Водночас ОВА закликає людей обмежити перебування надворі. Проводиться аналіз повітря в Тернопільському районі.

07:30, 20 серпня

За словами голови Дніпропетровської ОВА, вночі підрозділи ПвК "Схід" знищили над областю дві крилаті ракети. Стільки ж приземлили безпілотників противника.

06:13, 20 серпня

Ранкова тривога

У різних областях України оголошували повітряну тривогу через ракетну небезпеку. Зокрема в Києві лунали вибухи, пов'язані з роботою ППО. Детально читайте тут.

04:18, 20 серпня

Після закінчення повітряної тривоги мер Тернополя звернувся до жителів. Сергій Надал закликав тернополян на масивах Дружба, Кутківці, Пронятин, Новий Світ, Біла міцно зачинити вікна, оскільки в повітрі може бути відчутний горілий запах.

02:46, 20 серпня

Білорусь розгортає авіацію

Командувач білоруських військ ППО заявив про розгортання авіації, зенітних ракет та солдатів радіотехнічного корпусу поблизу кордону з Україною.

02:03, 20 серпня

Під час повітряної тривоги та загрози з боку "Шахедів" у Хмельницькій області чули вибухи.

02:01, 20 серпня

Президент України Володимир Зеленський розповів, чому Київ не попереджав світу про підготовку операції на Курщині.

Він пояснив, що декілька місяців тому багато хто у світі, якби почув, що Київ планує таку операцію, сказав би, що це нереально і що це перетин усіх червоних ліній, які є в Росії.

00:45, 20 серпня

Пожежа на Курщині

Спалахнула пожежа на одній із понтонних переправ росіян у Курській області. Про це заявив OSINT-аналітик Олівер Александр, посилаюсь на супутникові фото.

00:07, 20 серпня

Міністерство оборони України повідомило, що на території військової частини у Києві виявили реєстрацію храму. Власником незаконного об'єкта є релігійна організація, пов'язана з православною церквою Московського патріархату.

Міг відбуватися витік інформації щодо переміщення військових підрозділів та техніки.