Трибунал ООН наказав Росії звільнити українських моряків і повернути кораблі

25 травня 2019, 13:56
Читать новость на русском

Міжнародний трибунал ООН з морського права задовольнив ключову вимогу України у справі про тимчасові заходи, які має здійснити Росія. Відповідно до його рішення, Кремль має звільнити 24 захоплених моряків та повернути 3 кораблі. Рішення трибуналу оголосили 25 травня у німецькому Гамбурзі. Росія участі у слуханнях щодо цієї справи не брала.

Рішення трибуналу оголосив його голова південнокореєць Пак Чжин Хьон. У ньому, зокрема мовиться, що подальше утримання українських моряків викликає занепокоєння у "гуманітарному контексті" й існує реальна загроза завданню непоправної шкоди правам України. У піджсумку судді вирішили, що нагальність ситуації вимагає впровадження тимчасових заходів.

Читайте також: Міжнародний трибунал ООН розглядає справу українських полонених моряків: деталі

Суд вважає за необхідне вимагати від Росії негайно звільнити трьох затриманих українських кораблів "Нікополь", "Бердянськ" і "Яни Капу", а також 24 затриманих моряків, і дозволити їм повернутися до України,
– зазначив він.

За таке рішення проголосували 19 суддів, проти був один – російський суддя Роман Колодкін.

Також у трибуналі визнали, що українська сторона намагалася всебічно вести переговори з РФ, але безуспішно, тому можливості для мирного вирішення суперечки є вичерпаними.

Водночас суд не задовольнив прохання України зобов’язати РФ припинити кримінальне переслідування українських моряків та утримуватися від проведення нових слідчих заходів. Відтак, Кремль не зупинятиме кримінальні слухання щодо подій 25 листопада 2018 року (Росія тоді атакувала українські корбалі на Азові – 24 канал), що тривають зараз у Москві.

Росія та Україна повинні до 25 червня представити звіти щодо інциденту поблизу Керченської протоки.

До слова, російська сторона на засіданні та на слуханнях щодо цієї справи не була присутньою, а також відмовилася надавати свої матеріали, проте за конвенційним правом ООН, все одно лишається зобов’язаною виконувати рішення. За відсутності представника РФ трибунал використовував офіційну позицію Росії щодо подій поблизу Керченської протоки.

Зокрема, суд заявив, що не знайшов підтверджень російської версії про провокаційну військову операцію з боку України.

"Секретне вторгнення українських моряків, на якому наполягає Росія, видається трибуналу дуже малоімовірною", – мовиться у рішення.

Також трибунал погодився із тим, що Україна вичерпала всі можливості домовитися із РФ про звільнення моряків без звернення до суду. Крім того, Пхек Чин Хен закликав обидві сторони утриматися від ескалації ситуації.

Читайте також: Трибунал ООН наказав звільнити українських моряків: реакція Росії

Як зауважила заступниця міністра закордонних справ з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль, наказ трибуналу є чітким сигналом Росії, що вона не може порушувати міжнародне право безкарно.

"Затримання трьох військових кораблів і 24 військовослужбовців на борту є грубим порушенням імунітету, яким користуються військові кораблі, згідно з Конвенцією ООН з морського права та за загальним міжнародним правом", – підкреслила вона.

Крім того дипломат зазначила, Україна очікує, що Росія швидко та в повному обсязі виконає наказ трибуналу. За словами Зеркаль, у в подібній справі – щодо судна Arctic Sunrise – Росія також не брала участі у слуханнях, але швидко звільнила людей. Крім того, в іншій схожій справі, щодо Enrica Lexie, ситуація була складнішою, але і в ній людей було повернуто на батьківщину.

Міжнародний трибунал ООН з морського права може лише зобов'язати Росію звільнити українських полонених моряків та їхні судна, що він і зробив. Якщо ж РФ не виконає умови, то це означатиме пряме порушення норм і правил міжнародного права. Тому у майбутньому Кремль не зможе звертатися до інших міжнародних судів, аби захистити свої інтереси.

Україна подала позов проти Росії щодо порушення нею Конвенції ООН з морського права 16 квітня. Вже 10 та 11 травня Міжнародний трибунал ООН провів відкрите слухання щодо конфлікту Росії та України на Азові. Тривало воно 3 години. Росія від участі відмовилася. За словами Олени Зеркаль, таким чином Кремпль укотре протидіє спробам Києва довести, що моряків захопили й утримують незаконно.

Під час цих слухань Україна висунула такі вимоги до Росії:

– негайно звільнити судна і повернути їх Україні;

– закрити кримінальні провадження проти 24 затриманих українських моряків і не порушувати нові справи;

– відпустити незаконно утримуваних українських військових і дозволити їм повернутися в Україну.

Як українські моряки потрапили в російський полон? 5 листопада 2018 року російські прикордонники протаранили буксир українських військових в Азовському морі, коли ті прямували до порту Маріуполя. Згодом росіяни обстріляли українські кораблі та поранили 3 моряків. Після цього російські прикордонники захопила 2 українські катери "Нікополь" і "Бердянськ", а також – буксир "Яни Капу".

Зрештою росіяни взяли в полон усіх 24 українських моряків-членів екіпажу захоплених суден. Моряків відправили до московських СІЗО та утримують там під вартою, постійно продовжуючи їм терміни арештів. Українці оголосили себе військовополоненими.